جستجو

پس از7 سال کارگران نساجی قائمشهر معوقات خود را گرفتند
 
گشایش گره نساجی با تدبیر دولت مردان مازنی
 
 
 

گویا این بار مسئولان دولت تدبیر و امید موفق با باز کردن گره کور نساجی مازندران شده‌اند. انگار کلید تدبیر با چرخش جادویی خود قفل صندوق مشکلات کارگران نساجی را گشوده است. حل این معضل از سال‌های طولانی در دولت نهم و دهم همواره به یکی از دغدغه‌های اصلی دولت‌مردان استان مازندران تبدیل شده بود. اتفاقی که بارها دستمایه راهپیمایی‌ها و حضور اعتراص‌آمیز کارگران در مقابل ساختمان سفید استانداری و فرمانداری قائمشهر شده بود. از روزی که سوت کارخانه نساجی مازندران کم‌رمق‌تر از همیشه دمیده شد، شور زندگی از میان کارکنان قدیمی‌ترین کارخانه استان مازندران رخت بربست. کارخانه‌ای که طی سال‌های طولانی از تأسیسش الهام‌بخش زندگی به مردم دومین شهر پرتراکم کشور شده بود، کم‌کم از رمق افتاد و نفس‌هایش به شماره افتاد. در این میان دولت‌مردان عالی رتبه‌ای چون رئیس‌جمهور قبلی نیز تنها به شعارهایی در راه حل این مشکل بسنده کردند. شاید اصلی‌ترین اتفاق در این رهآورد، بهره‌گیری‌های سیاسی از سوی کاندیداها جهت تکیه زدن بر کرسی نمایندگی مجلس بود. دیدگاهی که نساجی را چون گوشت قربانی هر آن به سمتی سوق داد تا هرگونه امیدواری برای چرخش مجدد  این صنعت قدیمی در قائمشهر رنگ ببازد. وقتی در دولت گذشته پای سرمایه‌گذار ترک به این کارخانه باز شد، کارگران با وعده‌های جدیدی روبرو شدند. صحبت‌های رنگارنگی که کالبد خسته آنها را با هوراهایی برای از سرگیری تولید به حرکت واداشت اما تمام این اتفاقات به مرور زمان رنگ باخته و به سرابی تبدیل شد که حاصل آن ویرانه‌ای به نام امید به زندگی برای کارگران بود.
اما این بار شعارها گویا رنگ واقعیت گرفته است. نام بیش از 1000 کارگر برای دریافت مطالبات خود در فرمانداری قائمشهر تهیه شده است. حتی وقتی فرماندار این شهرستان کارگری وعده پرداخت مطالبات را از روز شنبه 13 دی ماه داده بود، باز هم تردید و دودلی را در نگاه‌های کارگران می‌شد دید. آنها حق داشتند که به این وعده‌ها شک کنند اما این بار دستی از آستین همت بیرون آمد. کارگران یک‌به‌یک برای دریافت مطالبات خود فراخوانده شدند.  و اینگونه بود که با پیگیری‌های استاندار مازندران و فرماندار قائمشهر پرداخت مطالبات کارگران و بازنشسته کارخانه نساجی در آغاز شد.

از صبح شنبه گذشته با حضور نماینده بانک ملی ، نماینده فرمانداری ، نماینده اداره کار و تعاون و نماینده کارخانه نساجی پرداخت مطالبات کارگران و بازنشستگان این کارخانه که از سال 86 طلبکار بودندکلید خورد.
این اتفاق در صورتی رخ می‌دهد که از 1180 نفر طلبکار از کارخانه نساجی ، حدود 200 نفر زیر 5 میلیون تومان مطالبه داشتند که به حق خود دست یافتند و پرداخت مطالبات حدود هزار نفر باقی مانده، از شنبه تا حداکثر 10 روز آینده انجام می‌شود. پرداخت مطالبات کارگران و بازنشستگان نساجی را می‌توان یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید در مازندران عنوان کرد که با پیگیری های آیت الله معلمی امام جمعه قائمشهر ، ربیع فلاح استاندار مازندران و معاونین استانداری و همچنین تلاش های شبانه روزی مهدی محمدی فرماندار خستگی ناپذیر قائمشهر به ثمر نشست. لازم به ذکر است ، کارخانه نساجی پس از سال ها ضرر و ورشکستگی چند ماهی است ، با حضور برادران سرمایه گذار جدید به سودهی رسیده و می تواند در ماه های آینده با افتتاح خط رنگ ریزی زمینه اشتغال صدها جوان دیگر را هم فراهم آورد.
پرداخت معوقات 7 ساله کارگران نساجی قائمشهر
استاندار مازندران، شروع پرداخت مطالبات هفت ساله کارگران نساجی مازندران را حاصل وفاق و همدلی مسئولان شهرستان قائمشهر و استان اعلام کرد.
ربیع فلاح جلودار با حضور در شرکت نساجی مازندران، از نزدیک شاهد پرداخت معوقات و مطالبات کارگران و بازنشستگان این شرکت شد و از مسئولان و دست‌اندرکاران شهرستان قائمشهر برای رفع مشکل هفت ساله کارگران نساجی قدردانی کرد و گفت: پرداخت مطالبات هفت ساله بازنشستگان نساجی مازندران حاصل همدلی مسئولان بوده است. وی با تشکر از وزیر کار و تعاون و برادران علم‌بیگی به عنوان سرمایه‌گذاران شرکت، به دلیل حل مشکل بازنشستگان و پرداخت مطالبات هفت ساله کارگران نساجی مازندران گفت: پرداخت این مطالبات، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های استان مازندران بود. استاندار مازندران با تاکید بر حمایت همه جانبه دولت تدبیر و امید از سرمایه‌گذارانی که می‌توانند در بخش‌های تولید و خدمات فعالیت کنند، تصریح کرد: مهم‌ترین مسئله در اقتصاد مقاومتی رفع معضل بیکاری‌ است و در این میان دولت تدبیر و امید با تاسی از همین سیاست مقام معظم رهبری تلاش دارد با حمایت و جذب سرمایه‌گذاران و با توجه به امکانات موجود، در کمترین زمان از تنگناها و مشکلات پیش‌رو گذر کند.
فلاح با بیان اینکه در دو ماه اخیر در مازندران بیش از یک‌هزار و 500 میلیارد تومان مجوز اجرایی سرمایه‌گذاری صادر شده است، افزود: با توجه به وفاق و دوستی که در استان وجود دارد به‌ زودی موانعی که بر سر راه سرمایه‌گذاران وجود دارد یک به یک حل می‌شود.
کاهش 2 درصدی نرخ تورم در مازندران
استاندار مازندران با بیان اینکه در حال حاضر رشد اقتصادی مثبت و تورم زیر 20 درصد را تجربه می کنیم، تصریح کرد: میزان تورم در استان مازندران نسبت به پایتخت، یک تا دو درصد کاهش یافته است. وی با اشاره به امنیت حاضر در کشور بیان کرد: شرایط امن موجود موجب مباهات و فرصتی برای استفاده مطلوب از آرامش حاکم بر کشور است. استاندار مازندران با اعلام آمادگی از مذاکره با سرمایه‌گذاران و ارائه هرگونه مساعدت با سرمایه‌گذاری‌های سودآور، از اجرایی شدن فعالیت‌هایی توسط بخش خصوصی در روزهای آینده خبر داد و گفت: مشکلات مالی و تسهیلاتی بسیاری از واحدهای تولیدی حل می‌شود. وی از ابلاغ بخشنامه‌ای به فرمانداران استان خبر داد و افزود: هر فرماندار باید حداقل دو سرمایه‌گذار را که در شهرستان محل خدمت وی، با مشکل روبه‌رو هستند را در کمترین زمان ممکن به مسئولان استان معرفی کند تا اقدامات لازم برای رفع مشکلات
 انجام شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی