جستجو

بدانیم و سفر کنیم
 
چگونه چادر بزنیم؟
 
 
 

از آنجا که اقامت پرخرج‌ترین بخش سفر است بسیاری از گردشگران به چادر پناه می‌برند. این شیوه مختص طبیعت‌گردها نیست بلکه مسافران شهرهای بزرگ و توریستی هم در اماکنی که شهرداری مشخص کرده چادر می‌زنند. در اکثر شهرهای بزرگ و تاریخی مثل اصفهان چادرزدن در میدان‌ها و بلوارها ممنوع شده است و مکان‌های مخصوصی را به این کار اختصاص داده‌اند. این محدودیت مختص شهرها نیست بلکه در طبیعت هم نمی‌شود در هر جایی چادر زد. در عمق دره‌ها، در مسیر سیلاب‌ها و در نزدیکی رودها، در شیب‌های تند، نزدیک آتش، در معرض وزش شدید باد و جایی که حیوانات و حشرات خطرناک وجود دارند، نباید چادر زد.
 اگر تعداد چادرها بیش از یکی است بهتر است نزدیک هم به پا شوند و اگر بیش از چهارتاست در صورتی که زمین مسطح باشد و شرایط محیطی اجازه دهد بهتر است کمپ به شکل دایره باشد تا هم‌نمای زیباتری داشته و هم حفاظت از آن آسان‌‌تر شود همچنین با این روش می‌توان آتش را با حفظ احتیاط در مرکز دایره روشن کرد.
 پیش از برپا کردن چادر باید زیر آن را صاف کنید و زیرانداز پلاستیکی حتما زیر چادر پهن کنید. اگر احتمال باران می‌رود دور چادر حاشیه باریکی با یک بیلچه کوچک بکنید با این روش می‌توانید آب را به راهی که می‌خواهید هدایت کنید.  زیپ در چادر باید همیشه بسته باشد تا حشره و جانور نتواند وارد آن شود و هنگام خواب هیچ چیز حتی کفش نباید خارج از چادر باشد چون ممکن است جانوران را به سمت چادر بکشد. برای روشن کردن فضای داخل چادر فقط از چراغ قوه استفاده کنید و از روشن‌‌کردن هر نوع وسیله‌ای که آتش دارد، بپرهیزید. کشیدن سیگار داخل چادر را هم فراموش کنید زیرا الیاف چادر به شدت قابل احتراقند.
چطور چادر مسافرتی را گرم نگه داریم؟
نیمه سرد سال از راه رسیده و باید خودمان را برای سفر در مناطق و هوای سرد داشته باشیم. رسیدن فصل سرما دلیل بر این نیست که دست از ماجراجویی و اکتشاف جاهای جدید برداریم. ما تمام سعی مان را می کنیم تا نکاتی را بهتان یادآوری کنیم که سفر و کمپینگ در فصل پاییز و زمستان را برایتان راحت می‌کند.
1- کیسه خواب گرم!
اولین نکته برای داشتن خواب راحت و آرام توی چادر این است که از کیسه خوابی با جنس خوب استفاده کنید که سرما را به درون خودش راه نمی دهد.
 2-از زیر انداز استفاده کنید
زیر انداز علاوه بر اینکه سطح زیرمان را نرم می‌کند و باعث می‌شود تیغ و سنگ راحتی‌مان را به هم نزند، عایق خوبی برای جلوگیری از انتقال سرمای زمین به بدن ماست.
 3- از پتوهای گرم کننده ی اورژانسی استفاده کنید
پتوهای اورژانسی اصطلاحی از لایه ی نازکی از آلومینیوم تشکیل و به هیچ وجه سرما را به داخل چادر راه نمی‌دهند. این پتوها را می‌توانید روی خودتان بکشید و همچنین روی دیواره‌ها یا سقف چادرتان وصل کنید.
 4- با کلاه بخوابید
یک کلاه بافتنی گرم و نرم می‌تواند سرتان را در طول شب گرم نگه دارد و احساس راحتی به شما بدهد.
 5- جوراب خشک به پا کنید
درست است که خوابیدن بدون جوراب خیلی راحت‌تر است، اما وقتی پاهای شما گرم باشد، کل بدن هم احساس گرمی می‌کند. پس یک جفت جورابی که خیس نیست به پایتان کنید، ترجیحا ضخیم و پشمی!
6- یک سنگ داغ توی چادر بگذارید
این یک راهکار خوب است برای اینکه گرمای آتشتان را به داخل چادر بیاورید. یک تکه سنگ داخل آتش بگذارید و صبر کنید تا یکی دو ساعت توی آتش بماند. بعد از آتش درش بیاورید و چند دقیقه صبر کنید تا کمی دمایش پایین بیاید. وقتی به حالتی رسید که پارچه را نسوزاند، یک حوله یا یک تکه پارچه را دورش بپیچید. این سنگ را یا توی کیسه خواب کنار پاهایتان، یا وسط چادر و نزدیک به همه ی افراد بگذارید.
 7- یادتان باشد، رطوبت = سرما!
سعی کنید هوای داخل چادر را تهویه کنید تا دچار رطوبت نشود. یک نکته مهم دیگر این است که از عرق کردن جلوگیری کنید. هر موقع از شب که بیدار شدید و فهمیدید که بدنتان عرق کرده، کمی از لایه‌های پوششی‌تان کم کنید.
 چند نکته ضروری
- چادر باید خشک باشد. در تابستان- چادرهای تابستانی- خنک باشد و چادرهای زمستانی باید گرم باشد. وزن آن مناسب، قابل حمل و نصب آن آسان باشد.
- حتما در یک فاصله امن نزدیک چادر آتشی درست کنید زیرا هم باعث دورشدن حشرات و حیوانات می‌شود و هم در موارد اظطراری بهترین نشانه برای یافتن شماست.
- خوابیدن بر روی تختخواب سفری راحت‌تر از خوابیدن روی تشک کیسه خواب است. در هوای سرد شما یک پتوی گرم و سنگین لازم دارید تا گرم شوید.
- یادتان باشد در وسط روز و زمانی که خورشید در پشت ابرها پنهان است، حرارت درون چادر مسافرتی می‌تواند 22تا 28درجه گرمتر از هوای بیرون باشد.
- در زمستان حتما برف زیر چادر را بکوبید با این کار هم چادر در حصاری قرار می‌گیرد هم برف کوبیده شده کمتر تغییر شکل می‌دهد. سطح بدست آمده را تا حد ممكن بكوبید و در نهایت با دقت آنرا صاف كرده و برای مدتی رها كنید تا یخ بزند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی