جستجو

 
نادرترین گونه گیاهی باغ تاریخی عباس آباد بهشهر شناسایی شد
 
 
 

سرپرست باغ تاریخی عباس آباد بهشهر از کشف و شناسایی نادرترین گونه گیاهی باغ تاریخی عباس آباد بهشهر که در لیست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسیده است خبر داد.
عبدالوهاب موسوی نسب گفت: این گونه گیاهی بعد از 3 سال تلاش مداوم در راستای مطالعات گونه های گیاهی باغ تاریخی عباس آباد بهشهر توسط کارشناس منابع طبیعی پایگاه ثبت جهانی باغ تاریخی عباس آباد بهشهر،شناسایی شد.
وی افزود:این گونه کیاهی در منتهی الیه شمال شرقی باغ و با فاصله 50 متری از معماری های وابسته به دروازه شمالی باغ تاریخی و در یک شیب ملایم قرار دارد.
کارشناس منابع طبیعی پایگاه عباس آباد بهشهر در این زمینه اظهار داشت:این گونه با ارزش شاه بلوط با نام علمی (CASTONEA SATIVA) از درختان بومی جنگل های آمریکا و اروپا می باشد و بصورت طبیعی در جنگل های منطقه شمال ایران –گیلان
گسترش دارد.
سمیه کریمی افزود:گونه مذکور منحصر بوده و تنها تک پایه موجود در جنگل عباس آباد و همچنین تنها پایه ای از شاه بلوط در جنگل های شرق مازندران است با توجه به همکاری های صمیمانه مابین این پایگاه و کارشناسان زبده ایستگاه تحقیقات جنگل و مرتع پاسند بهشهر،سن این درخت بین 400 تا370 سال برآورد شده است گونه شاه بلوط در حال حاضر بیمار بوده و عوامل طبیعی و همچین دخالت‌های انسانی در حال از بین بردن گونه شناسایی شده باغ تاریخی عباس آباد بهشهر است.
بنا به گفته سرپرست این باغ تاریخی ،کاوش های باستان شناسی در این مجموعه از سال 1379 آغاز شد و جزء 9 باغ تاریخی و فرهنگی کشور است که به عنوان دست ساخته های بشری واجد احترام در سال 1390 در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است
 گفتنی است مجموعه تاریخی عباس آباد بهشهر که به فاصله  7 کیلومتری جنوب شرقی شهرستان بهشهر بر دامنه رشته کوه های البرز واقع شده است در سال 1021 -1020 هجری قمری همزمان با تاسیس شهر اشرف البلاد تاسیس شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی