جستجو

 
دریاچه الندان
 
 
 

دریاچه ‌ الندان  که در گذشته با نام آببندان پله ازنی هم شناخته می شد در نزدیکی روستای ‌ ازنی ‌ از توابع بخش چهاردانگه شهرستان ساری واقع است و نام خود را هم از این روستا گرفته است.
روستای ازنی در 65 کیلومتری جنوب شهر ساری و 20 کیلومتری ‌ کیاسر ‌ در دهستان چهاردانگه و در بخش چهاردانگه شهرستان ساری و در دامنه کوهی به نام ازنی کوه در جاده ساری ـ سمنان (جاده کیاسر) واقع است.
وسعت دریاچه الندان که آب آن فقط از بارندگی تامین می شود 17 هکتار است که در موقع بارندگی به 30 هکتار نیز گسترش می یابد.
این دریاچه در فصل زمستان محل سکونت اردک های وحشی است و در سال های اخیر با رها سازی ماهی در این دریاچه کاربرد های آن افزایش پیدا کرد. در آن سوی دریاچه الندان یا آب بندان پله ، رود خانه ای جریان دارد که آب گوارای آن برای نوشیدن بسیار مناسب است ، چون از سرچشمه این رودخانه تا محل اتصال آن به زمین های کشاورزی هیچگونه سکونتگاه انسانی وجود ندارد که سبب آلوده کردن آن شود.
در نزدیکی آبندان پله یا دریاچه الندان درختچه های ‌ ازگیل ‌ و ‌ ولیک ‌ به وفور یافت می شود، درختانی مثمری که ثمرشان در فصل پاییز قابل خوردن می شود.
نحوه قرار گیری و نوع خاک دریاچه الندان سبب شده است در اثر اندک بارندگی تمامی آب های باران و برف به سمت آن جریان پیدا کند و عدم نفوذ پذیری خاک آن باعث شده تا ماندگاری آب در آن زیاد شود.
اطراف آببندان در اوایل بهار محل رویش گل بنفشه ، یک نوع پیازچه وحشی با نام محلی ‌ الزی ‌ و انواع سبزی های معطر و دارویی است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی