جستجو

 
بی‌رحم‌ترین مرد 2014
 
 
 

روزنامه آمریکایی "فارن پالیسی"، با انتشار فهرستی از بی رحم ترین شخصیت‌هایی که در وقایع سیاسی و تحولات جهان نقش داشتند، ابوبکر البغدادی را در صدر این فهرست جای داد. سال 2014، بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای خاورمیانه و آمریکا صحنه تحولات سیاسی و امنیتی بود و در آن‌ها، شخصیت‌هایی پدیدار شدند که بر تحولات اوضاع، تاثیری عملی داشتند و در نقشه آینده، دست بردند. نخستین فرد از این فهرست، ابوبکر بغدادی سرکرده گروه تروریستی داعش است.
1. ابوبکر بغدادی
روزنامه فارن پالیسی، ابوبکر بغدادی را در رأس شرورترین و بی رحم ترین افراد قرار داد زیرا او "تروریسم را در قرن بیست و یکم، بازتعریف کرد".
به نوشته این روزنامه، بغدادی در کمتر از یک دهه، از یک مبلغ به مردی در رأس بزرگ ترین تشکیلات تروریستی جهان تبدیل شد؛ که اقدام به تغییر مرزهای خاورمیانه کرد و عنوان "خطرناک ترین مرد جهان" را به خود اختصاص داد. وی ناگهان وارد صحنه شد و به واسطه داعش توانست مساحت‌های گسترده ای از عراق و سوریه را اشغال کند؛ و با پخش صحنه‌های سر بریدن و اعدام علنی، جهان را شوکه کرد. بغدادی همچنین انقلابی در شیوه تامین نیازهای مالی گروه‌های مسلح ایجاد کرد و به جای این که به کمک‌های خارجی وابسته باشد، از طریق فروش نفت و گروگان گیری و باج خواهی، روزانه میلیون‌ها دلار به دست آورد.
2. حجاج العجمی و عبدالرحمان خلف العنیزی
این روزنامه آمریکایی، با درج نام "حجاج العجمی" و "عبدالرحمان خلف العنیزی" در فهرست خود، این دو نفر را عامل تغییر شیوه تامین نیازهای مالی تروریسم در جهان دانست و نوشت: این دو تن، مبالغ هنگفتی را به سازمان داعش و جبهه النصره وابسته به القاعده رساندند و با فروش نفت و باج گیری، در شیوه تامین نیازهای مالی، طرحی نو در انداختند. العنیزی، انتقال افراد تندرو میان کشورها را راحت و با القاعده در یمن همکاری کرد و با استفاده از پایگاه‌های ارتباط اجتماعی، به کمک‌های مالی از تندروها در جزیره العرب، دست یافت.
3. جان
روزنامه فارن پالیسی، جان را به این سبب در فهرست خود درج کرد که وی نماینده مبارزان خارجی به شمار می‌رود که به داعش در سوریه و عراق پیوستند.
این روزنامه با بیان این که پیوستن جنگ جویان خارجی به سازمان‌های تروریستی، پدیدۀ تازه ای نیست، خاطر نشان کرد: داعش توانست با سوء استفاده از رسانه‌ها، بیشترین تعداد خارجی‌ها را جذب کند به طوری که بر اساس ارزیابی‌ها، 18 درصد از جنگ جویان داعش را اعضایی از کشورهای فرانسه، انگلستان، آلمان، هلند و دیگر کشورهای خارجی تشکیل می‌دهند.
4. ابوبکر شیکاو
نام شیکاو، به این دلیل در فهرست روزنامه فارن پالیسی که وی نخستین کسی بود که توانست داعش را به قاره آفریقا برساند. بر پایه این گزارش، قدرت و خشونت شیکاو، اقتصاد نیجریه را که بزرگ ترین اقتصاد آفریقا به شمار می‌داد، نابود کرد و گروه بوکو حرام به نسخه آفریقایی داعش تبدیل شد و به این ترتیب این گروه از طریق کشتار و کوچاندن ساکنان، بر شمال نیجریه مسلط شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی