جستجو

در همايش شهرداران مازندران و با حکم استاندار مازندران صورت گرفت
 
صالح زاده مدیرعامل سازمان همیاری‌ و شهرداری‌های مازندران شد
 
 
 

در همایش شهرداران مازندران مهندس عباس صالح‌زاده به عنوان مدیرعامل سازمان همیاری‌ و شهرداری‌های مازندران معرفی شد.
شهرداران مازندران عصر روز یکشنبه گذشته گردهمایی دوره ای خود را در منطقه گردشگری بهشهر برگزار کردند.
در این جلسه معاون عمرانی استاندار مازندران، عباس صالح‌زاده را رسما به عنوان مدیرعامل سازمان همیاری و شهرداری‌های مازندران معرفی کرد.وی پیش از این به عنوان سرپرست این سازمان فعالیت می‌کرد.
مدیرعامل سازمان همیاری و شهرداری‌های مازندران در این مراسم گفت: این سازمان وظیفه ارائه خدمات مطلوب به شهروندان را در برنامه کاری خود دارد و برای ارائه مطلوب برنامه آموزش کارکنان و شهرداران را در دستور کار خویش دارد.
عباس صالح‌زاده از برنامه‌ریزی برای احداث ساختمان جدید این سازمان در شهرستان ساری خبر داد و اظهار کرد: مقدمات اولیه برای احداث این ساختمان انجام شد که پس از دریافت مجوز تا قبل از پایان سال ساختمان این سازمان کلنگ‌زنی می‌شود.
مدیرعامل سازمان همیاری و شهرداری‌های مازندران با اشاره به فعالیت کارخانه آسفالت این سازمان افزود: دو کارخانه دیگر این سازمان نیز در سطح استان مشغول فعالیت هستند. وی از برنامه‌ریزی برای مشارکت بیشتر این سازمان در مسئله بازیافت خبر داد و گفت: مطالعات این طرح شروع شد و تلاش داریم به عنوان مجری بازیافت فعالیت بیشتری در برنامه کاری قرار دهیم.
صالح‌زاده با اشاره به فعالیت معدن شن و ماسه روستای «چالو» افزود: بحث توسعه این معدن مطرح است که برنامه‌ریزی برای اجرای این طرح شروع شد. وی درباره اقدامات انجام شده برای پروژه کیش متعلق به سازمان همیاری و شهرداری‌های مازندران تصریح کرد: این پروژه چند سال بود که رها شده بود که در دوره مدیریت گذشته این سازمان، سند مالکیت این پروژه دریافت شد.
مدیرعامل سازمان همیاری و شهرداری‌های مازندران در پایان گفت: پروژه کیش بیش از 95 شریک دارد که با رایزنی انجام شده 25 سهامدار موافقت کردند که این پروژه را به این سازمان واگذار کنند.
گفتنی است صالح زاده مدرک کارشناسی عمران-عمران از دانشگاه مازندارن و کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی از دانشگاه پیام نور دریافت کرده است. وی کارمند شهرداری قائم شهر بوده که از بهمن ماه سال گذشته بعنوان معاون فنی و مهندسی در سازمان همیاری شهرداریهای استان مازندران مشغول به کار شد. شهردار سابق قائم شهر در سی ام شهریور ماه سال جاری نیز با حکم استاندار مازندران بعنوان سرپرست و عضو هیئت مدیره سازمان همیاری شهرداریهای استان مازندران منصوب و جایگزین مهندس سید علی حجازی شده بود. استاندار مازندران نیز در این مراسم گفت: مازندران دارای آب و هوای بسیار مطلوب و مناسبی است اما درون شهرهای مازندران تفاوتی با مناطق جنگ‌زده ندارد.
ربیع فلاح گفت: روان آب‌های دائمی، جوی‌های کثیف و آلوده، آلودگی‌های بصری فراوان و دیگر عوامل متعدد، هیچ رغبتی را برای ماندن بیشتر مسافران در شهرهای استان ایجاد نمی‌کند. وی بیان کرد: اگر بتوانیم از مواهب خدادادی مازندران برای جذب بیشتر گردشگران استفاده کنیم، شاهد افزایش فراوان درآمدها و تغییر چهره شهرها خواهیم بود. استاندار مازندران افزایش هزینه‌های جاری را از دلایل عمده ناتوانی در اجرای طرح‌های عمرانی بزرگ از سوی شهرداری‌های استان دانست و تاکید کرد: یکی از راه‌های خروج از این شرایط سخت، تعریف منابع درآمدی جدید برای شهرداری‌ها است. وی افزود: متاسفانه آن چه امروز در شهرداری‌ها مشاهده می‌شود، دچار شدن به روزمرگی و بی‌برنامگی‌های آزاردهنده است که نتیجه قطعی این گونه مدیریت‌ها، وارد شدن آسیب‌های جدی به پیکره شهرها است.
استاندار مازندران گفت: مردم باید تفاوت نوع مدیریت‌های را با اجرای پروژه‌های بزرگ به خوبی لمس کرده و شاهد تغییرات چشمگیر و امیدوارکننده در شهرهای خود باشند.
فلاح به ظرفیت کم‌نظیر شهرهای مازندران از جمله شهر کلاردشت اشاره کرد و افزود: متاسفانه این شهر که می‌تواند به زیباترین شهر ایران تبدیل شود، دارای شرایط نامناسب و اسفناکی است. وی ادامه داد: شرایط فعلی این شهر مانند فرد ثروتمندی است که با وجود برخورداری از ثروت‌های بسیار زیاد، جسمی نحیف و بیمار دارد.
استاندار مازندران گفت: یکی از مواردی که باید مورد مطالعه و ارزیابی دقیق قرارگیرد، بررسی دلایل درآمد اندک شهرداری‌های ساحلی مازندران به رغم انجام ساخت و‌سازهای بزرگ با هزینه‌های میلیاردی است.
وی افزود: شهرهای مازندران به دلیل بی‌توجهی‌های انجام شده در گذشته، ‌وانند درچارچوب تعریف شده یک شهر کامل قرار گرفته و این روند نامناسب باید با تلاش بیشتر شهرداران و عوامل شهرداری‌ها تغییر کند.
استاندار مازدران یکی دیگر از مواردی را که در شهرهای استان به آن توجه نمی‌شود، افزایش فضای سبز شهری دانست و گفت: بسیاری از استان‌های کشور که آب و هوایی خشک دارند، برای به ثمر نشستن یک درخت، متحمل هزینه‌های فراوان می‌شوند اما تمام هزینه‌های مشابه این کار در مازندران فقط توسعه فرهنگ نگهداری فضای سبز است. وی افزود: با اجرای این گونه طرح‌ها می‌توانیم حضور بیشتر گردشگران در شهرها را تضمین کرده و درآمد 50 درصدی مردم شهرهای ساحلی از حضور مسافران را بیش از پیش افزایش دهیم.
او ادامه داد: حضور پرتعداد مسافران در مازندران موهبتی است که متاسفانه تاکنون قدر آن را ندانسته و برنامه کاملی برای استفاده صحیح از این ظرفیت عظیم اقتصادی وجود ندارد.
فلاح گفت: در همه جای دنیا، هزینه‌های هنگفتی را صرف معرفی یک مکان گردشگری می‌کنند تا مسافران را برای حضور در آن ترغیب شوند اما مازندران بدون هیچ تبلیغ و هزینه‌ای، از جمله مقاصد دائمی سفر مردم استان‌های گوناگون ایران است.
معاون عمرانی استاندار مازندران نیز در این جلسه بر لزوم آمادگی شهرداران مازندران برای مقابله با سیلاب احتمالی اواخر هفته در استان تاکید کرد.  علی نبیان اظهار کرد: بر اساس گزارش سازمان هواشناسی، بارش سنگین برف و باران در اواخر هفته پدیده عمومی است که لازم است آمادگی لازم برای برخورد با این اتفاق طبیعی از هم اکنون اندیشیده شود. وی گفت: تجهیزات مورد نظر و درخواست شهرداری‌ها در اختیار آنان قرار گرفته است و در صورت بروز هر گونه حادثه، هیچ عذری از طرف شهرداری‌ها پذیرفته نیست.
وی بیان کرد: با استفاده درست از تجربه سیلاب سال‌های اخیر باید تلاش شود کمترین چالش‌ها به شهرها و شهروندان مازندرانی وارد شده و دیگر مردم استان با هر بارش سنگین، دچار دلهره و اضطراب نشوند.
معاون عمرانی استاندار مازندران به فرا رسیدن دهه مبارک فجر اشاره کرد و گفت: در این ایام که از جمله جشن‌های مورد پذیرش مردم و همه مسوولان است، باید فضای شهرها به سمت تحول و شادی تغییر کرده و برنامه‌های متناسب با این ایام اجرا شود. نبیان همچنین بر توجه بیشتر شهرداری‌های مازندران به توسعه فضای سبز شهرها تاکید کرد و گفت: پس از بررسی‌های فراوان به این نتیجه رسیدیم که از ابتدای تاسیس شهرداری‌ها در مازندران تاکنون، فقط 500 هزار اصله نهال در مازندران کشت شد که این تعداد هیچ تناسبی با جمعیت و آب و هوای مطلوب این استان ندارد.  وی ادامه داد: برای جبران این نارسایی، امسال حدود 250 هزار نهال با محوریت شهرداری‌ها در نقاط گوناگون شهرهای استان کاشته می‌شود تا گام‌های موثر برای تغییر چهره شهرها و افزایش فضاهای سبز مورد استفاده مردم برداشته شود.
معاون عمرانی استاندار مازندران گفت: در حال حاضر، سرانه فضای سبز مازندرانی‌ها با وجود برخورداری از جنگل‌های فراوان و طبیعت زیبا، پایین‌تر از میزان استاندارد است.
علی نبیان اظهار کرد: افزایش این فضاهای سبز نیاز ضروری مردم مازندران است که یکی از راه‌های جبران این کمبود، کاشت درخت و ایجاد پارک‌های فراوان است. وی همچنین بر لزوم رفع نواقص ورودی شهرهای مازندران تاکید کرد و گفت: بسیاری از این ورودی‌ها در مازندران دارای اشکال فراوانی است که رفع کامل آن باید در دستور کار مسئولان شهرستانی قرار بگیرد.
امام جمعه بهشهر نیز در این جلسه گفت: بهشهر به دلیل کمبودهای فراوان زیرساختی و زیربنایی، فاصله فراوانی تا تبدیل شدن به یک شهر ایده‌آل و آرمانی دارد. حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعربعلی جباری اظهار کرد: از زمان مستقر شدن در بهشهر به عنوان امام جمعه که دو ماه از آن می‌گذرد، برخی از مشکلات این شهر را شناسایی و بررسی کردم و به این نتیجه رسیدم که حل کامل این کمبودها به بودجه فراوان و همت بیشتری نیاز دارد. وی بیان کرد: به رغم وجود این مشکلات، یکی از موارد امیدبخش و اطمینان‌آفرین، وجود ظرفیت‌های انسانی و منابع فراوان خدادادی و طبیعی است که استفاده درست از آن‌ها می‌تواند موجب شتاب‌بخشی به روند توسعه بهشهر شود. امام جمعه بهشهر افزود: متاسفانه در حال حاضر این شهر قدیمی و تاریخی، از لحاظ ساخت و‌ساز و همچنین اجرای طرح‌های عمرانی، فاصله زیادی با شهرهای دیگر مازندران دارد.
حجت‌الاسلام والمسلمین جباری افزود: این شهر می‌توانست در صورت بهره گرفتن صحیح از ظرفیت‌های در دسترس، خود را به قله‌های پیشرفت و توسعه برساند اما متاسفانه جایگاه فعلی این شهر، درخور شأن و منزلت مردم آن نیست.  وی به اجرای طرح ساخت کارخانه کمپوست بهشهر اشاره کرد و گفت: نباید با تعجیل در بهره‌برداری از این واحد، مشکلات موجود و اساسی آن را نادیده گرفت.
امام جمعه بهشهر افزود: این کارخانه در حال حاضر مشکلات و کمبودهایی دارد که لازم است قبل از آغاز بهره‌برداری از آن، برای رفع این نیازها اقدام کرد. مديركل دفتر امور شهري و شوراهاي استانداري مازندران نیز گفت: سرانه فضاي سبز مازندران مورد قبول نيست و در اين رابطه مشكل داريم.
سيد محمد محمدي تاكامي افزود: از زمان تاسيس شهرداري‌ها در مازندران تاكنون حدود ۶۰۰ هزار اصله نهال كاشته شده كه امسال با برنامه‌ريزي انجام شده مقرر شد ۲۵۰ هزار اصله نهال در مازندران كاشته شود. وي با بيان اينكه تاكيد استاندار مازندران بر افزايش سرانه فضاي سبز در اين استان است، خاطرنشان كرد: تلاش‌هاي فراواني در جهت افزايش رانه فضاي سبز انجام شده كه قابل تقدير است اما هنوز به سرانه قابل قبول نرسيده‌ايم و در سرانه سبز حدود يك چهارم شهرهاي ديگر استانها هم نيستيم. محمدي تاكامي ادامه داد: برون‌سپاري خدمات الكترونيك در حال اجرا است كه شهرداران به اين مهم توجه داشته و همچنين نيم‌درصد كتابخانه‌ها و عوارض آموزش و پرورش مورد توجه قرار گيرد. مديركل دفتر امور شهري و شوراهاي استانداري مازندران با بيان اينكه سلسله مراتب در مكاتبات اداري رعايت شود، گفت: شهرداران تا جواب قطعي از استان نگرفتند نامه‌نگاري با تهران انجام ندهند چراكه در برخي موارد ايجاد مانع شده است. وي افزود: بكارگيري نيروها در جاي خود، توجه به آيين‌نامه‌ها، حفظ كرامت فرزندان شاهد در شهرداري‌ها از مسائلي است كه بايد با دقت پيگيري و بررسي شود.
محمدي تاكامي با اشاره به برگزاري منظم همايش شهرداران در شهرهاي مختلف به‌صورت ماهانه خاطرنشان كرد: از ماه آينده تمام برنامه‌ها موضوع‌بندي مي‌شود و جلسه ماه آينده در پل سفيد سوادكوه با موضوع نيروي انساني و كارگزيني با حضور شهرداران برگزار مي‌شود. وي ادامه داد: اين همايش در ماه‌هاي آينده در آمل با موضوع سرمايه‌گذاري و در نوشهر يا چالوس با موضوع گردشگري برگزار مي‌شود و همچنين مسائل حقوقي و موارد ديگر نيز در دست بررسي است تا سمينارها موضوعي و با همفكري گروهي باشد.
مدیرکل بازرسی مازندران نیز در این جلسه با اشاره به تعدد تخلفات در کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ شهرداری‌های استان، گفت: بازرسی از کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ در شهرداری‌های مازندران، امسال تقویت می‌شود.  سید حسن میری اظهارداشت: امیدواریم در حوزه مهندسی شهری بتوانیم با برگزاری این نشست‌ها به توفیقاتی دست یابیم. وی افزود: در سال مدیریت جهادی و عزم ملی باید شهرداران پیشتاز این امر باشند و بتوانند در مدت کوتاه خدمتی، موثر برای توسعه شهری باشند.
مدیرکل بازرسی مازندران گفت: ساختار شهرداری‌های استان به لحاظ رویه نادرستی که در گذشته رواج داشته است، شهرداران را با چالش‌های مختلف مواجه کرده است.
میری با بیان اینکه انگیزه شوراهای شهر باید بر مدار فعالیت قانون‌مند شهرداران دیده شود، افزود: همسو بودن شهرداران و اعضای شورای شهر با اراده قانونی قانونگذاران امری اثرگذار است. وی با تاکید بر کنار‌ گذاشتن انگیزه‌های محلی و شخصی در فعالیت‌های شهری، گفت: اراده مدیریت شهرهای استان باید بر مدار قانون باشد.
مدیرکل بازرسی مازندران با اشاره به اینکه به‌دنبال اصلاح امور در شهرداری‌ها هستیم، افزود: به هیچ عنوان دنبال مچ‌گیری در دستگاه‌های اداری و اجرایی استان نیستیم. وی با بیان اینکه از شهرداران انتظار داریم تا حداقل تذکرات بازرسی استان را رعایت کنند، گفت: هرچه می‌گذرد از رعایت اصول شهروندی فاصله گرفتیم و متوقف کردن یک سو جریان، پل پیروزی در حوزه شهرداری‌ها است. میری با اعلام اینکه بهشهر، علیرغم برخورداری از مواهب طبیعی بکر از حداقل امکانات در مدیریت شهری بهره‌مند نیست، گفت: اعتقاد داریم تمام اراده باید برای مدار قانون باشد.
مدیرکل بازرسی مازندران با اشاره به اینکه بدنه شهرداری‌های استان در حوزه نیروی انسانی بسیار فربه شده است، افزود: بسیاری از جرائم شهرداری‌ها، منع صدور مجوز پارکینگ است. وی با بیان اینکه نظرات کارشناسی در کمیسیون‌های ماده 100 باید از سوی شهرداری‌ها جدی گرفته شود، گفت: شهرداران اجماعی از مهندسی شهرها داشته و از همه افرادی که بتوانند در ساختار مهندسی شهر مشارکت داشته‌ باشند، استفاده کنند. میری با اشاره به اینکه بهم‌ریختگی ساختار شهر در راستای لوای صدور مجوزهای غیرقانونی است، افزود: وظیفه تکلیفی ماده 100 در حاشیه رفته و تبصره‌های این ماده 100 در متن فعالیت شهرداران رفته است. مدیرکل بازرسی مازندران با بیان اینکه شهرداران باید جلوی تخلفات ساختمانی را در شهرها بگیرند، تصریح‌کرد: ماده 100 هیچ‌گاه در طول چند دهه اجرا نشده و به صورت صحیح، سعی در اصلاح آن صورت نگرفته است. وی با اعلام اینکه جلوگیری از ساخت و‌سازهای بدون مجوز وظیفه اصلی شهرداری‌ها است، افزود: در صورتی که این امر تکلیفی توسط شهروندان رعایت نشود، شهرداری مکلف است از محل اجرای مقررات، مانع از نقض قوانین شود. بازرس کل مازندران با اشاره به اینکه هدف اصلی سازمان بازرسی، متوقف‌ شدن تخلفات است، تصریح‌کرد: روند بازرسی را در تمامی شهرداری‌های مازندران تقویت می‌کنیم. وی با بیان اینکه بیشتر درآمدهای شهرداری‌ها از قبل تخلفات متخلف در شهرها انجام می‌شود، افزود: به همین دلیل منابع حاصل از تخلف، عاید شهرداری نمی‌شود. مدیرکل بازرسی مازندران با اشاره به اینکه بازرسی از کمیسیون‌های ماده 100 شهرداری‌های استان در راس بازرسی‌های استان است، گفت: با جدیت این امر را برای صیانت از شهرهای استان دنبال می‌کنیم.
شهردار بهشهر نیز گفت: زيرساختهای کارخانه كمپوست آماده نيست و بايد در اين رابطه با برنامه ريزی و اختصاص اعتبارات مناسب استانی و ملی، زيرساخت های مناسب برای اين كارخانه آماده شود. حمیدآزموده، با اشاره به نصب دستگاه ویندرو گفت:  این دستگاه با هزینه ۱۸ میلیارد ریال نصب شده و از نظر  خط مكانیكی دارای پیشرفت بیش از ۹۰ درصدی در این كارخانه كمپوست هستیم. وی به فرایند تکمیل کارخانه کمپوست بهشهر اشاره کرد و یادآور شد: برخی زیرساخت‌ها مانند مکان دقیق رجکتی(برگشتی) زباله، نداشتن فضای کافی برای دپوی زباله، جاده دسترسی به این کارخانه و... آماده نیست. آزموده همچنین افزود: پل دولت در جریان سیل سال ۹۱ به طور کامل تخریب شد که شهرداری پس از دیواره چینی و تعریض رودخانه، پل جدیدی با عرض و ارتفاع بیشتر احداث کرده است. وی گفت: با بهره‌برداری از پل دولت و سیل بند و سیل برگردان منطقه بزپل، دیگر خطر سیل این منطقه را تهدید نخواهد کرد.
شهردار بهشهر هزینه اجرای این طرح را حدود شش میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: علاوه بر این طرح، احداث سد سرشاخه گیر از سوی منابع طبیعی در مناطق بالادستی رودخانه بزپل نیز به مهار آب های سطحی و جلوگیری از وقوع سیل در منطقه کمک خواهد کرد.
آزموده بیان داشت: احداث سد سرشاخه گیر و سیل بند در بزپل انجام شد كه تا حد زیادی از خسارت ها در این مناطق جلوگیری كرد اما ایجاد سدسرشاخه گیر در برزو از نیازهای منطقه است كه باید با تزریق اعتبارات عملیاتی شود. 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی