جستجو

ختم شیرین پرونده نساجی
 
فرماندهی ربیع با تاکتیکی بدیع
 
 
 

پررنگ‌تر از همیشه و کم سر و‌ صداتر. از این دست اتفاقات نیکو در مازندران زیاد داریم، پیشروی‌های زیاد و مقدمه‌چینی‌ها و بسترسازی‌هایی که روی می‌دهد و این استاندار علاقه‌ای به بازگویی‌اش ندارد. ما که زبان شماییم باید بنویسیم تا بدانید که این استان با تلاش‌های عاشقانه دکتر فلاح روزی نیست که در اندیشه جبران همه پس‌ماندگی‌ها و دور افتادگی‌های پیشین نباشد. با هر علایق و سلایقی نمی‌توان این دگردیسی‌های قابل توجه را نادیده گرفت. می‌کوشد از برای استانی که از آن ریشه گرفته و حال می‌خواهد به بنیه‌ای که سست و پوک شده بود، ریشه دهد. تلاش‌های افزون دکتر ربیع فلاح جلودار در صفوف و اقشار و حرفه‌های مختلف بازتاب‌ها و عکس‌العمل‌ها داشته و هر چشم خداجوی قدرشناسی قدم‌های رو به جلو را می‌بیند تا استان و خاستگاهش همان مرز و بومی باشد که باید می‌بود. در این بین آنها که سودجویی‌هایی از جنس بی‌معرفتی و خودخواهی طلب می‌کنند، پیشرفت چشم‌نواز استان را بر نتابیده و در صدد برهم زدن انسجامی هستند که در هیچ برهه‌ای وجود نداشت و مجموعه‌ای هدفمند با صلابتی ‌تحسین‌برانگیز که از ایستایی منزجر بوده و هر روز در تحرک است.
حال اگرچه آنان ناقوس ناشی از منفعت‌خواهی خویش را به صدا در می‌آورند اما آوای خوش کار و تلاش در سایه تدبیر و امید ماه‌هاست که گوش فلک را جلا می‌دهد و در مازندران هم ترنم دلنشینی است که به استماع جان رسیده و دل عاشقان این کهن‌بوم را با زخم‌هایی که سال‌هاست مرهمی نداشته، درمان می‌کند.
مازندران بازخواهد گشت به جایگاه بایسته‌اش و هم‌ترازی با استان‌های برتر و با پرهیز از اشتباهات گذشته با سرعتی مطمئنه آمیخته به منطق و هدف در یکایک نقاط پرشمار ضعف، مشغول بهبود اوضاع می‌شود. همانطور که داغ چندین ساله غبن کارگران شریف کارخانه نساجی، از درون مازندران را می‌سوزاند و دکتر فلاح با کوشش همه‌جانبه بر خلاف کسانی که شعارها دادند و در همان حد باقی ماند، عمل‌گرایی را تفهیم کرده و یک اقدام ناشدنی را به حقیقت تبدیل و خانواده‌های سرد بسیاری را گرم کرد. نساجی و این رخت بربستن اندوه از خانواده‌ها و باز پس دادن مطالبات آنان فقط یک نمونه است که می‌توانید بیابید. این پاکیزه کردن استان از تار و پودهای عنکبوت اهمال و سستی، مسیری است که هر روز طی می‌شود و اگرچه پایانی ندارد و جاده کماکان فراخ و گشاده از سر لطف بی‌مهری‌های پیشینیان دور است اما بدون اعتراض و گلایه به پیش می‌رود.
این مدخلی است بر عزمی که خود دکتر ربیع فلاح جلودار عاملش بود و با قدم گذاشتن در عمیق‌ترین گرداب‌ها دیگران را هم تشویق می‌کند تا به جای حرف زدن، خود به میدان کارزار بیایند و برای حل بحران‌ها بکوشند او پیشاهنگ لشگری است که سردارانش شجاعت را از فرمانده می‌آموزند و در واقع استاندار مشغول آموزش کار عملیاتی نوینی است که حل شدن در دل خواسته‌های مردم اولویت باشد.
تلاش استاندار مازندران برای اینکه نساجی مازندران با توجه به لزوم همراهی با مهدی پرهام مالک ارزشمند این باشگاه قدیمی و محبوب استان به خواسته مشروع برسد، قابل تحسین است. در حالی که پیشتر برخی از مسئولان وعده‌ای نافرجام به پرهام داده و او را عاصی کرده بودند، خود استاندار دست به کار شد و پرهام را دعوت کرد تا به ماجرای انتقال زمینی که در ماهفروجک است و به نیروی انتظامی واگذار شده، پایان دهد. در نهایت دکتر فلاح با تدبیری بجا این زمین را برای آغاز اقدامی شگرف توسط پرهام در اختیارش گذاشت و برای سردار جعفری‌نسب عزیز که به اهمیت حضور سرمایه‌گذاران مطمئنی چون پرهام واقف است، فکر دیگری داشت تا فرمانده انتظامی استان نیز از تحولات صورت گرفته راضی باشد.
پروژه‌ای که می‌تواند به بسیاری از نیازهای فوتبال و حتی ورزش قائمشهر و استان پاسخ دهد و اثرات فرا ورزشی هم دارد، در آستانه انحلال بود که خود دکتر فلاح که از عدم تلاش برخی‌ها متعجب بود، دست به کار شد و یک بار برای همیشه این نقصان بزرگ را از بین برد.
حالا هم پرهام رنگ یاری مسئولان را دیده و هم استاندار در تجلی هدف عالیه‌اش که در شروع مسئولیت خطیر عنوان می‌کرد و آن تسهیل ورود سرمایه‌گذاران بود، نمره قبولی دیگری گرفت. این تنها در بخش ورزش است که برای خیلی‌ها جذابیتی وافر دارد اما مطلع هستیم که در همه بخش‌هایی که سرمایه‌گذاران ورود داشته‌اند از توجه نافذ استاندار و حمایت‌هایی که برای اجرایی شدن پروژه‌های توجیه‌کنندگانشان صورت می‌دهد، شوکه می‌شوند!
البته پیش‌تر هم نمایان شد که حضور و نقش استاندار در تنگناترین لحظات، بارز و برجسته است، نظیر هنگامه لیگ جهانی کشتی آزاد که برگزاریش در هاله‌ای از ابهام بوده و اعتبار مازندران را نشانه گرفته بود که راساً وارد عمل شد و با مدیریتی صحیح پایانی خوش به یک رویداد پر از اضطراب داد. در آن زمان کسانی که از نزدیک برگزاری مسابقات جویبار را تعقیب می‌کردند از القای مفهوم اعتمادبه‌نفس خبر می‌دادند که از استاندار به دیگران و مسئولان صورت می‌گرفت، دکتر فلاح نگذاشت تا کیان یک استان با قدمتی عظیم تحت‌الشعاع یک مسابقه بین‌المللی قرار گیرد.
از توجهات دکتر فلاح به ورزش استان نمونه دیگری هم داریم، آنجا که خواست تا شرکت‌های اقتصادی و بنگاه‌های تولیدی در عرصه ورزش قدم گذاشته و برای به ثمر رساندن آرزوهای مردم ورزش‌دوست این خطه کمک‌حال باشند. ارائه چندین پیشنهاد جالب در زمینه ورزش هم از اقداماتی بود که جای شک و تردیدی باقی نمی‌گذارد و استاندار از این زمینه برای نشان دادن ابهت استانش استفاده می‌کند و در حقیقت ورزش مسیری هموار برای دوری جستن از کنج‌نشینی مازندران فراهم آورده است.  این خطه سبز محرومیت‌های عدیده‌ای دارد که نباید مخفی بماند. تا به حال به هزاران دلیل چنین بوده اما از این پس کفران نعمت است که موهبت‌های عدیده خداوندی روزگار استان‌مان تعریفی متناسب و شایسته نداشته باشد. وقت آن رسیده تا از پیله به درآییم و خود را به ایران قبولانده و برای دست یازیدن به کمال مقصود به حرکت دربیاییم.
 با این استاندار که در صف مقدم ایستاده و بلد راه است به آنجا که استطاعت و استحقاق‌مان انتظارمان را می‌کشد، می‌رسیم. همه باهم، همدوش، یکدل و پرنفس به پیش می‌رویم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی