جستجو

گزارش خبرشمال از جلسه کارگروه سلامت
 
فلاح: برنامه مناسبی برای ساماندهی فاضلاب تدوین شود
 
 
 

ربیع فلاح‌جلودار  در کارگروه سلامت استان در دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره ساماندهی کشتارگاه‌های مازندران اظهار کرد: راه حل مناسبی برای ساماندهی کشتارگاه در استان فراهم شود.
وی با اعلام اینکه ساماندهی کشتارگاه در مازندران طولانی شده است، افزود: طولانی شدن ساماندهی کشتارگاه در استان غیرقابل قبول است و متولیان این موضوع نسبت به ارائه طرح مناسب اقدام کنند.
استاندار مازندران گفت: مسئولان اداره کل دامپزشکی مازندران با فرمانداران غرب استان در دفتر حقوقی استانداری نشست مشورتی برگزار کنند و برای ساماندهی کشتارگاه‌ها اقدام کنند.
وی درباره بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خاطرنشان کرد: اگر بیش از 15 هزار مورد نمونه‌برداری صورت گرفت و بیماری مشاهده نشده است پس مسئولان باید اعلام کنند که موردی از بیماری آنفلونزا مشاهده نشد.
فلاح‌جلودار درباره ساماندهی فاضلاب در استان با اشاره به اینکه اقدامات مناسبی در حوزه فاضلاب در حال انجام است که منابع این طرح توسط بانک توسعه اسلامی در حال تامین است و بیش از 150 میلیون یورو اعتبار قرار است اختصاص یابد، خاطرنشان کرد: ساماندهی فاضلاب بسیار مهم است و پزشکان تهدید جدی را می‌بینند و برای ساماندهی فاضلاب باید برنامه مناسبی تدوین کند و پیشنهاد این است که از ظرفیت بخش خصوصی و پروژه‌ محلی تعریف کنیم. وی اضافه کرد: از سرمایه‌گذاران که حاضر به فعالیت در این بخش هستند نیز دعوت می‌شود که همکاری مناسبی نیز با سرمایه‌گذران این بخش نیز انجام می‌شود و ساماندهی فاضلاب در استان نیز باید جدی گرفته شود. فلاح‌جلودار یادآور شد: مسئولان آبفای شهری و روستایی قرار است از ظرفیت فاضلاب استان‌های موفق نیز بازدید کنند تا برای ساماندهی آن راهکار پیدا کنند. استاندار مازندران با اشاره به اینکه برای ساماندهی پروژه‌های اساسی باید کارگروه تخصصی تشکیل شود و در این کارگروه راهکار اساسی و فاقد عیب و نقص پیشنهاد و اجرایی شود،گفت: در حوزه ساماندهی فاضلاب شهرک صنعتی نیاز به راهکار اساسی است و ظرفیت ساماندهی فاضلاب شهرک صنعتی به دلیل همکاری شهرک‌نشینان نیز وجود دارد.
وی گفت: چهار دستگاه محیط زیست، معاون عمرانی استاندار، علوم پزشکی و شهرک صنعتی راه‌حل‌های تکمیلی و پیشنهاد لازم را ارائه و از طریق بودجه ملی و استانی راهکاری مناسبی ارائه دهیم.
نماینده عالی دولت در مازندران با اشاره به اینکه دبیرخانه کارگروه سلامت باید در استان فعال شود،افزود: در طول هفته باید این کارگروه فعال شود تا بسیاری از مشکلات استان رفع شود مصوبات کارگروه بعد از تشکیل کارگروه سلامت پیگیری و نسبت به رفع کمبودها در جلسات تخصصی برنامه
 ارائه دهد.
مصرف نمک در کشور ما 2 تا3 برابر میانگین دنیا است
رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران اشاره به مصرف بالای نمک در کشور گفت: مصرف نمک در کشور ما 2 تا3 برابر میانگین دنیا است.
قاسم جان‌بابایی در جلسه کارگروه سلامت استان بیماری قلبی و فشار خون را بیماری‌های شایع استان مازندران دانست و افزود: یکی از دلایل ابتلا به پرفشاری خون، مصرف بیش از حد نمک است.
وی تصریح کرد: 44 درصد بیماری قلبی و عروقی ناشی از مصرف بیش از اندازه نمک است لذا باید فرهنگ مصرف کم نمک را از دوران طفولیت آغاز کرد و میزان مصرف آن را به حداقل رساند.
بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان  در مازندران مشاهده نشده است
مدیرکل دامپزشکی استان مازندران با اشاره به اینکه تصمیم‌گیری برای ساماندهی کشتارگاه سنتی در استان باید سریع‌تر انجام شود، اظهار کرد: قرار بود که تنها چهار کشتارگاه سنتی در استان فعالیت کنند ولی فعالیت کشتارگاه سنتی در استان تداوم دارد.
مدیرکل دامپزشکی استان مازندران افزود: برای نتیجه رسیدن ایجاد کشتارگاه نیاز است که اتحادیه و اصناف به تبادل اطلاعات بپردازند تا سرمایه‌گذاران برای ایجاد کشتارگاه دچار مشکل نشوند.
سید حسین رضوانی  در ادامه با اشاره به مشکلات قانونی که برای ایجاد کشتارگاه در برخی شهرستان‌های استان وجود دارد، تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی استان موافق ساخت کشتارگاه صنعتی در شهرستان بهشهر است.
رضوانی درباره شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در استان اظهار داشت: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در برخی از کشورهای اروپایی و آسیای مرکزی دیده شدکه مسئولان این کشورها به دنبال معدوم‌سازی پرندگان بیمار هستند. وی با اشاره به نمونه‌گیری از 15 هزار پرنده گفت: تاکنون موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مشاهده نشده است و اتحادیه مرغداران و فعالان گوشتی نیز اعلام کردند که موارد بیماری را اطلاع‌رسانی کنند و مراقبت محسوس و غیرمحسوس نیز در حال انجام است. مدیرکل دامپزشکی مازندران با اشاره به اینکه در بازارهای بومی و محلی شاهد فروش پرندگان محلی هستیم و تعدادی واحد غیرمجاز نیز در حال فعالیت هستند که اگر تعلل ایجاد شود دچار مشکل می‌شویم، اضافه کرد: پرورش مرغ‌های بومی در روستاها ممکن است موجب شیوع این بیماری در استان شود که این موضوع نیاز به بررسی بیشتر دارد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی