جستجو

تحلیل خبرشمال از فرایند تحولات عمرانی در مرکز مازندران
 
اعتلای ساری خط قرمزهای یک شهردار
 
 
 

خبرشمال/ گروه سیاسی

تدبیر و تعهد یک شهردار سبب تحولات شگرفی در مرکز مازندران شد که همین عامل مسیر مدیریتی متفاوتی را برای شهردار ساری ایجاد کرد. خبر شمال در نگاهی واقع‌بینانه به فرایند تحولات عمرانی با پیوست فرهنگی که توسط تیم مدیریت شهری ایجاد شد را مورد بررسی قرار می‎‌دهد.

زمان کوتاه از انتشار اخبار متعدد مبنی بر درخواست از مهدی عبوری شهردار جوان ساری به عنوان معاون وزیر و یا استانداردر مازندران و استانی دیگر در سایت ها و شبکه‌های مجازی انتشار یافت.  این اخبار در عین حالیکه موجب افتخار است و برای همه ساروی‌ها جای خرسندی دارد از طرفی نیز باعث نگرانی شده است. در روز افتتاحیه زیرگذر خط آهن پل گردن ساری، عده‌ای از شهروندان ضمن ابراز نگرانی از این اخبار، مصرانه از مهدی عبوری درخواست کردند یک دوره دیگر بماند و به عنوان شهردار ساری خدمت کند. عبوری فردی است که غالبا در مواجهه با این اخبار همانند یک سیاستمدار کارکشته عمل می‌کند و از کنار این اخبار بی‌صدا می‌گذرد. آن روز هم در پاسخ به اظهار ارادت شهروندان، لبخند زد، تشکر کرد و توضیح بیشتر نداد.
علیجان شمشیربند رییس شورای شهر مرکز استان در همین مراسم، با اشاره به این خبر تصریح کرد: من هم مانند شما این اخبار را مکرر شنیدم و بسیاری از مردم هم از من پرسیدند که با شروع به کار شورا و کابینه جدید و چینش نیروها، تکلیف شهردار ساری چه خواهد شد؟ رییس شورای شهر ساری افزود: به همین دلیل خودم  چند روز پیش از ایشان پرسیدم: آیا این پیشنهاد‌‌ها را می‌پذیرید و برای خدمت به شهر دیگری خواهید رفت؟  مهدی عبوری با شوق و تعصب و البته با اطمینان گفت: تا روزی که پشتوانه رای مردم را داشته باشم  و تا روزی که مردم از من بخواهند در ساری می‌مانم و به کار و خدمت ادامه می‌دهم. رییس شورای شهر ساری اضافه کرد: شورای شهر دوره پنجم نیز به احترام خواست و نظر شما مردم، در اولین جلسه رسمی خود رای به ابقای عبوری خواهد داد.
این توضیح شمشیربند آرامشی به مردم حاضر در مراسم افتتاحیه تزریق کرد و همین آرامش موجب شد جمعیت شهروندان تا آخرین دقایق مراسم در صحنه ماندند و در نهایت مهدی عبوری را با سلام و صلوات بدرقه کردند.
در قضاوت و ارزیابی از شهرداری عبوری، حرف و حدیث فراوان است. عده‌ای او را به شدت نفی می‌کنند و برخی نیز او را تا حد پرستش، ارتقا می‌دهند. اما در بیان معقول و منطقی باید گفت مهدی عبوری، یک انسان و یک بشر جائزالخطا است، معصوم نیست و قطعا در کارش عیب و ایراد وجود دارد،  اما نکته‌ای که نباید از خاطر ببریم این است که فرایند عمران شهری در دوران شهرداری مهدی عبوری، به شکلی محسوس سرعت یافت و فاصله زمانی کلنگ خوردن یک طرح عمرانی تا روز افتتاح همان طرح، به شدت کم شد. اگر به مجموع خدمات انجام شده و طرح‌های عمرانی و ابتکارات صورت گرفته در حوزه شهری ساری طی چهارسال اخیر، نظری اجمالی بیندازیم، قطعا تصدیق خواهیم کرد رخسار مرکز مازندران تغییرات شگرفی کرده است و به تعبیر علی اصغر یوسف‌نژاد، اجرای طرح‌ها و برنامه ‌که روزی روزگاری برای ساروی‌ها، تنها می‌توانست رویا و آرزویی دست نیافتنی باشد امروز به امری عادی تبدیل شده است و همین امر موجب افزایش سطح توقعات مردم از شهرداری شد و علاوه بر ساری، ساکنان شهرهای مجاور نیز از شهردار خود انتظار دارند مثل مهدی عبوری باشد.
ما به عنوان مسلمان و پیرو سنت و سیره پیامبر(ص)، هرگز نباید در ارزیابی و قضاوت‌هایمان، جانب انصاف و جوانمردی را رها کنیم. در یک ارزیابی منصفانه باید اعتراف کنیم مهدی عبوری، شهردار ایده‌های متهورانه، طرح‌های بزرگ و کارهای اجرایی  بوده است. شهردار جوان ساری، در عمل به ما چند نکته آموخت و چند حقیقت را اثبات کرد. اول از همه به ما آموخت نسبت به شهر و موطن خود تعصب داشته باشیم. در دو سال اخیر و همزمان با اعمال فشارها و گاه بی‌مهری‌ها، از چند اداره و سازمان خارج از استان مازندران، به ایشان پیشنهاد‌هایی داده شد اما هرگز به رفتن، فکر نکرد چون ساخت ساری، اولویت نخست او بود. حتی در فواصل نزدیک به انتخابات، عده‌ای به عبوری این نسبت را دادند که قصد کاندیداتوری و رفتن به مجلس دارد و جریان عملگرایی یک ادعا و شعار توخالی برای ورود او به مجلس است. شهردار ساری حتی در انتخابات مجلس ثبت نام هم نکرد تا به همه ثابت کند این نگاه مخالفان نیز چون بسیاری از پیش‌بینی‌ها غلط اندر غلط است. در نظر نگارنده، شهردار جوان ساری، شیفته و دوستدار حقیقی ساری است.
 حقیقتی که مهدی عبوری برایمان اثبات کرد این بود که چنانچه همت و همکاری فصل مشترک مدیران شهری باشد می‌توان به سطح مطلوبی از توسعه دست یافت. بسیاری از طرح‌های عمرانی برای ساری آنقدر بزرگ به نظر می‌آمد که شهروندان هرگز توقع اجرای آن را نمی‌داشتند اما مهدی عبوری این طرح‌ها و ابتکارات عمرانی را در کوتاه‌ترین زمان، برای مرکز مازندران رقم زد و امروزه شاهد هستیم در بسیاری از شهرهای استان، نظیر چنین طرح‌هایی هرروزه در حال اجرا است.
نکته بعدی اینکه بر اساس تجربه شخصی بسیاری از افراد  در برخی شهرها، سرعت اجرای طرح‌های عمران شهری به اندازه‌ای است که بعد از چند ماه از آن مسیر که عبور می‌کنید گویا به شهر و یا خیابان دیگری پای گذاشتید. به بیان دیگر سرعت اجرای پروژه‌ها باید سرعتی منطقی و معقول باشد، در غیر این صورت، هم احتمال فساد و سوء استفاده مالی افزایش می‌یابد و هم احتمال انحراف از طرح اولیه وجود دارد و هم این احتمال می‌رود که کلیت طرح به بوته فراموشی سپرده شود که در مازندران و ساری از این دست طرح‌های از یاد رفته زیاد داریم. اما در زمان مدیریت شهردار جوان ساری، برای نخستین‌بار چنین اتفاقی رخ داد و طرح‌ها با سرعت و کیفیتی خیره کننده افتتاح شدند. به عنوان نمونه‌ای از این افتتاح‌ها،  مسافری که در سال 93 از میدان شهدا به سمت ابتدای قارن می‌آمد اگر در پایان 94 همان مسیر را طی می‌کرد بخاطر ایجاد راه انحرافی  از این مسیر تا بلوار طالقانی،  تصور می‌کرد مسیر را اشتباه آمد.
با ماندن مهدی عبوری در ساختمان عمارت شهرداری، این فرایند استمرار خواهد یافت و طرح‌هایی چون جمع‌آوری آب‌های سطحی، تکمیل بوستان ولایت، بوستان بانوان، شهربازی، تکمیل نیروگاه زباله سوز و تعیین تکلیف زباله ساری، تله کابین، طرح گسترش بوستان جنگلی شهید زارع و ابتکارات بسیاری که تنها از یک ذهن متهور و بی‌باک می‌توان انتظار داشت نیز به آسانی اجرا می‌شود. مهدی عبوری در این چند سال مدیریت خود، یک نکته را ثابت کرد. وی به همه نشان داد برعکس بسیاری از مدیران که میز و صندلی مدیریت خط قرمر آنان است، یک خط قرمز بیشتر ندارد و آن اعتلای ساری است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی