جستجو

خبرشمال با بررسی انفجار معدن
ذغال سنگ شهرستان نور گزارش می‌دهد
 
مرگ در زیر زمین
 
 

خبرشمال/ گروه اجتماعی

اردیبهشت ماه امسال بود که خبر ریزش معدن در یورت آزادشهر گلستان داغی بر دل ایرانی‌ها نشاند و بار دیگر سختی‌های این کار را در ذهن‌ها تداعی کرد. اما این تنها حادثه موجود در این بخش نبود و در 15 مرداد ماه امسال در معدن ذغال سنگ روستای دیزین کلای لاویچ نور شاهد مرگ دلخراش یک کارگر افغان بر اثر انفجار بودیم.

کوتاهی در حمایت از معادن
پس از حادثه معدن گلستان که عامل مرگ بیش از 44 نفر از معدن‌کاران گلستانی شده بود، عبدالله رضیان نماینده مردم قائم‌شهر و عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس که عضو کمیته ویژه مجلس برای پیگیری این حادثه بود با مشرق به گفت‌و‌گو پرداخت. وی در این گفت‌وگو که در تاریخ 24 اردیبهشت ماه امسال منتشر شد، با انتقاد از ضعف دولت در انجام وظایف نظارتی خود در حادثه معدن زمستان یورت گلستان، کوتاهی وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صنعت، معدن و تجارت را یکی از دلایل اصلی بروز حادثه معدن زمستان یورت دانست.

* کار در معدن سخت و زیان‌آور محسوب نشد
رضیان که به عنوان یکی از اعضای کمیته سه نفره مجلس، برای بررسی حادثه معدن انتخاب شده است، با اشاره به مشکلات معادن ذغال سنگ در سراسر کشور یادآور شد: متاسفانه دولت و سازمان تامین اجتماعی، شغل کارگران معادن ذغال سنگ را جز مشاغل سخت و زیان آور محاسبه نمی‌کنند و همین موضوع باعث شده تا کارگران معادن ذغال سنگ با مشکلات بسیاری که ناشی از کار طولانی در معادن است، مواجه شوند.
وی معوقات حقوقی کارگران معدن را از دیگر مشکلات این قشر عنوان کرد و به مشرق گفت: متاسفانه کارگران معادن سوادکوه نیز معوقات پرداخت نشده‌ای از سال گذشته داشتند که با پیگیری‌های صورت گرفته، موفق به دریافت عیدی و حقوق اسفند ماه خود شدند.
این نماینده مجلس مشکل اصلی و حاد معادن ذغال در ایران را بهره‌گیری از تکنولوژی 50سال قبل دانست و افزود: بررسی‌های اولیه حکایت از مشکلات و نقص‌های بسیاری در معادن ذغال دارد. قدیمی بودن سیستم‌های هوادهی و در اختیار نداشتن سیستم اعلان گازمتان از جمله مشکلات معادن است که باید با کمک وزارتخانه‌های کار و صنعت معدن تجارت رفع شود. این درحالی است که حادثه اخیر نیز به واسطه عدم نظارت صحیح دستگاه‌های دولتی به وقوع پیوسته و با وجود ایمن اعلام شدن معدن در بازدیدهای قبلی این اتفاق رخ داده است.
رضیان خاطرنشان کرد: بر اساس گزارش‌های وزارتخانه‌های مسئول، این معدن با 68 درصد ریسک ایمنی بالایی داشته است درحالیکه معادنی با ریسک 32درصد نیز در کشور وجود دارند که احتمال بروز حادثه در آنها به مراتب بالاتر از معدن زمستان یورت است.

* معدن اثرگذار در تولید واشتغال
 به همین بهانه رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران به مازندران سفر کرد و در خرداد ماه امسال درباره مشقت‌های این کار با خبرنگار روزنامه خبرشمال به گفت‌وگو نشست که در آن زمان اقدام به انتشار متن گفت‌وگو کردیم.
 نادعلی اسماعیلی با بیان اینکه معدن در کشور ما در چند سال گذشته که تحریم بودیم مشکلی برای تولید و صادرات نداشت، گفت: با تقویت بخش معدن می‌توانیم نقشی اثرگذار در توسعه معدن و اشتغال در این بخش داشته باشیم. رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران، اظهار کرد: میزان ذخایر معدنی کشور 53 میلیارد تن است و سالیانه 300 میلیون تن از ذخایر معدنی کشور برداشت می‌شود.
وی با اشاره به اینکه صادرات سنگ، سیمان، کاشی و سرامیک از ایران در دوران تحریم با قوت ادامه داشت، افزود: با توجه به اوضاع اقتصادی کشور خوشبختانه حوزه معدنی دستخوش رکود صنعت در سال‌های اخیر نشده و بعد از نفت، معدن می‌تواند تاثیرگذار در توسعه و شکوفایی اقتصادی کشور باشد.

*  9 هزار معدن فعال و غیرفعال در کشور
اسماعیلی با تاکید بر آن که 9 هزار معدن فعال و غیرفعال در کشور وجود دارد که از این تعداد هزار و 500 واحد فعال و مابقی غیرفعال و کمتر فعال هستند، تصریح کرد: در صورتی که موانع سرمایه‌گذاری معدن برداشته شود، گام بزرگی در ایجاد اشتعال کشور ایجاد می‌شود، در این زمینه نیاز است که دغدغه‌های معدن‌کاران به صورت جدی پیگیری شود.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با بیان اینکه باید به‌دنبال شکوفا کردن بخش معدن بوده و در بخش فرآوری‌های معدنی اقدامات مناسبی انجام شود، تصریح کرد: بازرسی ویژه‌ای برای بررسی وضعیت ایمنی معادن ذغال سنگ تشکیل شد و به صورت دوره‌ای این بازرسی‌ها در حال انجام است.

* 200 معدن ذغال سنگ
وی با بیان اینکه 200 معدن ذغال سنگ در کشور وجود دارد که واحد معدنی کشور فعال بوده که باید نسبت به ارتقا تجهیزات ایمنی این واحدها اقدام جدی صورت گیرد، گفت: 200 معدن ذغال در کشور داریم که 150 معدن به صورت نصف و نیمه در حال فعالیت و عمده آنها در استان مازندران است.
 رئیس سازمان نظام مهندسی معدن کشور مازندران را از استان‌های ذغال سنگ‌خیز کشور دانست و گفت:50 معدن ذغال سنگ در این استان وجود دارد و 8 درصد تولید ملی کشور وابسته به بخش معدن است که انتظار است این بخش تقویت شود.
اسماعیلی هم چنین به اهمیت تصویب قوانین حمایتی برای معدن‌کاران اشاره کرد.

* ارتقای معادن در دستور کار قرار دارد
هادی حمیدیان، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران نیز با اشاره به وجود 70 معدن شن و ماسه و واریزه کوهی در استان، گفت: اقدامات فنی به منظور اجرای طرح استخراج در معادن مازندران آغاز شده است.
این مسئول با بیان اینکه به دنبال ارتقای معادن هستیم، اظهار کرد: باید در این راستا دو مقوله حفاظت محیط زیست و صرفه اقتصادی را در نظر بگیریم.
حمیدیان با تاکید بر نقش معادن در رونق اقتصادی ابراز امیدواری کرد با اتخاذ سیاست‌های درست و منطقی بتوان باعث ایجاد بستر اشتغال شد.

* جرقه عامل مرگ کارگر افغان در معدن نور
به نظر می‌رسید با اظهارات نمایندگان نظیر رضیان و مسئولانی چون اسماعیلی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران و حتی سفر رئیس جمهور به گلستان شاهد اقدامات خوبی در این بخش باشیم اما متاسفانه 15 مرداد ماه، چند ماه بعد از حادثه گلستان شاهد مرگ دلخراش دیگری در معدن ذغال سنگ روستای دیزین کلای لاویچ در منطقه کوهستانی بخش چمستان نور در فاصله 15 کیلومتری مرکز این شهرستان  بودیم به طوری که بر اساس اخبار واصله جرقه در انفجار معدن عامل مرگ یک کارگر افغان شد. در این‌باره معاون معادن و صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران گفت: طبق گزارش‌های دریافتی، ‌انفجار معدن ذغال سنگ روستای دیزین کلای لاویچ شهرستان نور به خاطر جرقه‌ای که هنگام کندن معدن بوجود آمده، به وقوع پیوست. یزدان برسان در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود : احتمالا به دلیل تجمع گازمتان در معدن پس از جرقه این انفجار رخ داده است.
وی خاطرنشان کرد: در جریان این حادثه متاسفانه یک کارگر افغانستانی کشته و یک نفر دیگر نیز مجروح شد.
به گفته وی، مجروح این حادثه نیز برای ادامه درمان به بیمارستان سوانح و سوختگی شهرستان ساری منتقل شده است. وی با بیان اینکه فعالیت این معدن به دلیل انفجار موقتا تعطیل شده است، اظهار داشت: ‌در این معدن 18 نفر مشغول به کار بودند.
برسان گفت: این معدن بیش از دو دهه فعالیت دارد و تمام نیروهای فعال آن از کشور افغانستان هستند.
معادن و صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران خاطرنشان کرد که متاسفانه این معدن از ایمنی کمتری برخوردار است.  برسان تصریح کرد: ‌این معدن سالانه حدود 6 هزار تن ذغال سنگ حرارتی تولید می‌کند که بخشی از آن در داخل و بخش دیگر نیز به خارج صادر می‌شود.

* سخن پایانی
متاسفانه ضعف‌های موجود در مورد مشاغل سختی چون معدن بر کسی پوشیده نیست با در نظر گرفتن سختی کار تا مشکل مربوط به بیمه، اما آنچه نظیر انفجار که در یک برهه از زمان روی می‌دهد توجه رسانه‌ها و افکار عمومی را در مدت محدودی به خود جلب می‌کند و سپس  فراموش می‌شود. انتظار می‌رود پیش از آنکه تعداد کشته‌شدگان معدن به آمار غیر قابل باور و تحملی برسد مسئولان کشوری و استانی مازندران با توجه به اهمیت مازندران و نقش معادن در توسعه استان به تصویب قوانین بازدارنده و حمایتی بپردازند؛ اینکه گفته شود کشور چه تعداد معادن فعال دارد یا اینکه چه تعداد از معادن دچار مشکل هستند دردی را دوا نمی‌کند بلکه باید اقدام عملی صورت پذیرد.

 

ترك 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی