جستجو

 
 
قاچاق کالا و مظلومیت  تولید داخلی
 
 
 

کمال زارعی / فعال سیاسی و اجتماعی
قاچاق کالا یکی از پدیده‌های مخرب اقتصاد ملی کشور بی‌شک فعالیت اقتصاد رسمی، برنامه‏ها و رویکردهای کشور را تحت‏الشعاع قرار داده و دچار اختلال می‌کند و در بسیاری از موارد، با ایجاد و تشدید رویه‏های اقتصادی مغایر با اقتصاد مقاومتی ارتباط دارد. با طرح اقتصاد مقاومتی ضرورت‌های مبارزه با قاچاق کالا بیشتر نمود پیدا کرد تا جائیکه می‌توان از آن به پدیده و ظلمی آشکار به تولید داخلی ، تولید کننده داخلی و منابع داخلی اشاره کرد .
بی‌شک عوامل متعددی همچون ضعف در کیفیت و طراحی تولیدات داخلی، سیستم معیوب کنترل مرزی، فساد اداری، ناکارآمدی قوانین و .. قاچاق کالای خارجی را موجب می‌شود اما :
- چرا 60 درصد قاچاق کالا بصورت آشکار و از مبادی رسمی کشوری وارد می‌شود ؟ چه اشخاصی به‌صورت علنی قانون‌های مربوطه را بر نمی‌تابند و به آن تمکین نمی‌کنند ؟
- چرا تشدید کنترل مرزی فقط به کولبرها منتهی می‌شود؟
- چرا در قبال کولبرها هم نگاه صفر و صدی داریم؟ یا با اشد مجازات با آن‌ها برخورد می‌کنیم یا به صرف حمایت از آن‌ها، فعالیت آزادانه و کاروانی را برای آنها میسر می‌سازیم؟
- چرا در روستاهای مرزی جوانان کرد، بلوچ، آذری و .. از بیکاری و فقر حاضرند از جان خویش بگذرند؟
- چرا با عدم قاطعیت در برخورد با قاچاق به عاملی برای حمایت از اشتغال و تقویت ساختارهای تولیدی کشورهای خارجی و همسایه‌های ترانزیتی تبدیل شده‌ایم ؟
بنظر می‌رسد مسائل بدیهی فوق لزوم بازنگری در قوانین، سیاست‌ها و مسئولیت‌ها در خصوص موضوع فوق را اجتناب ناپذیر می‌سازد . اگر یکی از عوامل اصلی تعلق و تمایل به قاچاق کالا رشد مصرف گرایی و مصرف بیمارگونه برندها و کالاهای خارجی است چرا این فرهنگ را با آگاهی بخشی و آموزش اصلاح نکنیم و برای ورود حداقل‌ها سیاست‌های رسمی و مسیرهای قانونی تعریف نکنیم . قدر مسلم یکی دیگر از راهکارها کمک به تقویت و ارتقا کیفیت و تنوع کالاهای داخلی است تا نیازها و تمایلات مصرف کننده داخلی نیز پاسخ داده شود . از دیگر عوامل قاچاق کالا نیازهای حداقلی مرزنشینان عزیز کشورمان است که این امر نیز با ایجاد زمینه‌ها و ساختارهای اشتغال پایدار آنها توسط حمایت‌ها و طرح‌های دولتی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های سرمایه گذاری داخلی و خارجی در حوزه دامداری، کشاورزی صنعتی و طرح‌های فنی و صنعتی مرتفع خواهد شد . کلام آخراینکه مبارزه با قاچاق کالا به عنوان یک پدیده مخرب اقتصاد کشور نیازمند سیاست‌های حمایتی از تولیدات داخلی، بهره گیری از توان و خلاقیت جوان ایرانی، عزم و همت ملی و برنامه‌ریزی منضبط در کل کشور است .

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی