جستجو

مدیرکل بهزیستی گیلان عنوان کرد 
 
40 هزار معلول زیر پوشش بهزیستی
 
 
 

مدیر کل بهزیستی گیلان از شناسایی ۷۰۰ خانواده دو معلولیتی فاقد مسکن خبر داد .
دکتر محمد رضا پارسی در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت روز جهانی معلولین اظهارکرد:هرساله ۱۲ آذر روز جهانی معلولین است و لذا برای حفظ کرامت جامعه معلولین استان ، یک هفته (۱۲ تا ۱۸ آذرماه ) گرامی داشته می شود و برنامه های مختلفی به اجرا در می آید .
وی با اشاره به شعار روز جهانی معلولین امسال «اقدامی فراگیر برای تحقق جامعه‌ای پایدار و پذیرای همه است» گفت: در طی این هفته برنامه‌های متنوعی در راستای توانمندسازی معلولین، تغییر نگرش و نگاه به جامعه معلولیت و… در نظر گرفته‌شده است.
40 هزار معلول تحت پوشش بهزیستی گیلان
دکتر پارسی با بیان اینکه بیش از40 هزار نفر از معلولان تحت پوشش بهزیستی استان قرار دارند، خاطر نشان کرد: باید همه تلاش کنیم تا اعتماد خیرین را به سمت بهزیستی سوق دهیم و از این سرمایه به نحوه مطلوب استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه امسال تعدادی از معلولین ما در شوراهای شهر روستا پذیرفته شدند و مورد اعتماد مردم قرار گرفتند، افزود:امسال برای اولین باردر روز ۱۸ آذر در سطح استان گیلان یکی از معلولین به عنوان مشاور، یک روزکامل در کنار مدیرکل، معاونین و روسای شهرستانها قرار می گیرند وضمن همفکری، از نزدیک با روند فعالیت ها آشنا می شوند.
این مقام مسئول همچنین به برگزاری مسابقات انشاء نویسی و نقاشی در سطح مدارس استان اشاره کرد و گفت: 15آذر لغایت15 دی امسال با هماهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان مسابقه انشاء نویسی و نقاشی با موضوع معلولین درمقطع ابتدایی ( نقاشی) و دبیرستان ( انشاء نویسی) برگزار و به 5 نفر نیز هدیه ای به رسم یادبود اهداء می شود.
پارسی ادامه داد:هدف از برگزاری این مسابقات این است که دانش آموزان نظرات خود را درباره معلول و معلولیت ابراز نمایند.

* برگزاری تئاتر در پیاده راه فرهنگی رشت
مدیر کل بهزیستی گیلان همچنین از برگزاری مسابقه عکاسی و برگزاری تئاتر در پیاده راه فرهنگی رشت خبرداد و گفت :برگزیده جشنواره تئاترمنطقه ای معلولین کاسپین یک روز در پیاده راه فرهنگی رشت نمایش اجرا خواهد کرد.
پارسی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۴۰ هزار نفر از معلولان تحت پوشش بهزیستی قرار دارند،خاطر نشان ساخت:اداره کل بهزیستی گیلان بابت۲ هزار و ۲۰۰ معلول جسمی، حرکتی ،ذهنی ،نابینا و بیماران روانی ، در ماه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان یارانه به مراکز شبانه روزی پرداخت می‌ نماید. وی افزود:همچنین ۳۰۰ میلیون تومان نیز به مراکز روزانه،۱۰۰ میلیون تومان بابت ویزیت در منزل برای تعداد بیش از720 نفراز بیماران روانی، سالمندان و معلولین ذهنی و جسمی- حرکتی پرداخت می کند. مدیر کل بهزیستی گیلان ادامه داد : حق پرستاری به ۹۰۰ نفر از معلولین ضایعه نخاعی نیز بر اساس شدت معلولیت از ۱۸۰ هزار تومان تا ۲۳۰ هزار تومان در ماه پرداخت می‌شود.
۱۲ هزار معلول گیلان مستمری ماهیانه می گیرند
پارسی گفت: از ۴۰ هزار نفر معلول تحت پوشش بهزیستی ، بالغ بر ۱۲ هزار نفر از مستمری ماهیانه استفاده می کنند. وی با ذکر اینکه در حال حاضر ۳۷ مرکز شبانه روزی و ۳۴ مرکز روزانه داریم،تصریح کرد:این مراکزشامل سالمندان ، روانی مزمن، اتیسم ، معلولین ذهنی، کارگاه تولیدی حمایتی، حرفه آموزی و نابینایان - ناشنوایان است .

* فعالیت 3 مرکز نگهداری از کودکان اُتیسم در گیلان
وی با بیان اینکه ۳ مرکز نگهداری از کودکان اُتیسم در گیلان فعالیت می‌کند، افزود: ازاین تعداد، ۲ مرکز روزانه (رشت ، لاهیجان) با ظرفیت اسمی هر مرکز ۵۰ نفر و یک مرکز نیز در حال راه اندازی در صومعه سرا است. پارسی در ادامه با بیان اینکه سیاست نگهداری معلولین به سمت خانه های کوچک می رود تا اثربخشی و کیفیت بیشتری داشته باشد، خاطر نشان کرد: سال گذشته خانه کوچک کودکان معلول ذهنی پسرانه (آمین) در شهرستان آستانه اشرفیه دائر و در حال حاضر8 کودک در آنجا نگهداری می‌شود . وی ادامه داد: در شهرستان ماسال نیز یک خانه کوچک کودکان معلول ذهنی مجوز ساخت به خیرین داده شده که در شرف راه اندازی است. مدیر کل بهزیستی گیلان همچنین در بحث اشتغال معلولین (تبصره ۱۶ قانون برنامه بودجه96 ) نیز گفت: از ۲۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان پیش بینی شده ،50درصد آن تخصیص و به مددجویان پرداخت شد و 700 شغل ایجاد گردید؛ باقی نیز تا پایان سال وصول می شود. پارسی در بخش توانبخشی مبتنی بر خانواده و به کارگیری مراقبین رسمی و غیررسمی هم گفت :۳۳۰ نفر از معلولین از مراقبین رسمی و 160 نفر از مراقبین غیر رسمی خدمات می گیرند که در مجموع نزدیک به ۵۰۰ نفر می رسند.

* قرار گرفتن 3۶۵ واحد مسکونی در اختیار معلولین و مددجویان در سال جاری
این مسئول از قرار گرفتن 3۶۵ واحد مسکونی در اختیار معلولین و مددجویان از ابتدای سال جاری تاکنون خبرداد و خاطر نشان کرد: در حال حاضر 1260 واحد مسکونی به شکل نیمه تمام در دست ساخت داریم که از این تعداد ۲۵۰ واحد نیز در دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید.

* شناسایی ۷۰۰ خانواده دو معلولیتی فاقد مسکن
وی از شناسایی ۷۰۰ خانواده دو معلولیتی فاقد مسکن خبرداد و گفت: ۷۲ واحد مربوط به خانواده های چند معلولیتی است که تا پایان سال به بهره برداری می رسد. مدیر کل بهزیستی گیلان در ادامه از شناسایی و ارزیابی 56 بانک پرتردد استان برای رفع نواقص و مناسب سازی برای تردد معلولین خبرداد و گفت: سازمان نظام مهندسی یک چک لیست تهیه کرده برای کنترل نقشه های معماری ساختمان های عمومی نظیر پاساژها، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های ۲۰ واحد به بالا که جزو تکالیف دولت است. پارسی همچنین از برگزاری دوره آموزشی زبان برای کارکنان علاقه‌مند کلیه دستگاه‌های دولتی و موفقت راه و شهرسازی و نظام مهندسی برای مهندسین خیر در طرح معاضدتی در مسکن روستایی خبرداد.

* فروش پیراهن علیرضا جهانبخش برای جمع‌آوری کمک به افراد ضایعه نخاعی زلزله کرمانشاه
دکترپارسی در خاتمه این نشست ازاهداء پیراهن علیرضا جهانبخش، فوتبالیست گیلانی تشکر کرد و گفت: بهزیستی گیلان آمادگی دارد تا با فروش این پیراهن به خیرین، مبلغ آن را به حساب معلولین قطع نخایی کرمانشاهی واریز نماید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی