جستجو

 مهدی روحی- مدیر مسئول 
 
نگذارید یک آب خوش از گلویشان پایین برود!
 
 
 

سرمایه‌گذاری، در ایران، چیزی شبیه به آش نخورده و دهان سوخته است! لابد با خود فکر می‌کنید که این دو چه ربطی با هم دارند؟! این امر کاملا واضح است! یعنی وقتی که سرمایه هست، سرمایه‌گذار خوب هم وجود دارد اما تلاش‌هایش به هیچ سرانجامی نمی‌رسد و از سویی دیگر، افرادی به نام سرمایه‌گذار اما در باطن، کلاهبردار، با دریافت مجوز‌های مربوطه و در نهایت هم با گرفتن تسهیلات کلان برای سرمایه‌گذاری در یک پروژه، از بانک‌های عامل، اقدام به کلاهبرداری کرده و با دزدی از جیب مردم، از کشور خارج می‌شوند و اینجا همان جایی‌ست که باید گفت: آش نخورده و دهانی سوخته!
متاسفانه قیف برگشته که به پرکاربردترین وسیله در ایران تبدیل شده است اینجا هم به درستی! کار خودش را به انجام رسانده است، چنانکه وقتی افراد عادی برای دریافت یک وام ساده چند میلیونی راهی بانک می‌شوند، ملزم به گرفتن ضامن‌های متعدد و معتبر می‌شوند، اما فرد دیگری که تنها در ظاهر، قصد سرمایه‌گذاری کلان در پروژه‌ای را دارد، بدون کمترین ترس و دغدغه‌ای برای بازپرداخت تسهیلات دریافتی، پول هنگفتی را با سودی نازل به جیب زده و بسیار خرسند از کلاهی که از سر ملت برداشته است، به کشورهای خارجی متواری می‌شود. چه بسیار افرادی که با همین ترفندهای ساده، به جای خرجِ تسهیلات در پروژه مربوطه، به واردات کالاهای اساسی روی آورده و به جای سرمایه‌گذار، به یک وارداتچیِ خبره تبدیل شدند.اما به گفته بسیاری از کارشناسان اقتصادی، ایراد از ذات انسان‌ها و یا بالا گرفتنِ حرص و طمع در وجودشان بازنمی‌گردد، بلکه وقتی سیستم بانکی و اقتصادی کشور، چنین بیمار و مریض است، حتی اگر از معادلات اقتصادی خیلی هم سر در نیاورید، می‌توانید با یکی دو حرکتِ درست، به نادرست‌ترین شکل ممکن، پول‌های هنگفتی را به جیب بزنید...!
حالا بماند که اگر از یک هوش سرشار و شم بالای اقتصادی برخوردار باشید، در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدونِ برجای گذاشتنِ کوچکترین ردپایی از خودتان، چنان سرمایه‌ای را در اختیار خواهید داشت که شاید هیچکس حتی در خواب خودش نیز به این میزان از پول فکر هم نکند!
اما اکنون در مازندران نیز سرمایه‌گذارانی به نام کلیدزدن پروژه‌های بزرگ، وام‌ها و تسهیلات کلانی، دریافت کرده‌ و از مملکت خارج شدند و پیام ما به دادستان محترم استان این است که هرچه زودتر برای بازگشت این سرمایه‌ها به استان اقدام کنند و نگذارند یک آب خوش از گلوی کسانی که به نام سرمایه‌گذار، چهره سرمایه‌گذاران واقعی را مخدوش کرده‌اند، پایین برود...!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی