جستجو

خبرشمال از معضل نادیده گرفتن معلولان، در مبحث اشتغال گزارش می‌دهد 
 
سهم سه درصدی معلولان  فهم سه درصدی مسوولان
 
 
 

خبرشمال / گروه اجتماعی

بحث اشتغال، به طور کلی، از جمله مباحث و مسائل فرابخشی است که به غیر از وجه اقتصادی آن، با معضلات اجتماعی و فرهنگی نیز هم‌پیوند است، زیرا روی دیگر این سکه، بیکاری است و بیکاری، خود علت‌ اصلی معلول‌های متعددی چون، افزایش آمار طلاق، اعتیاد، خشونت، بزهکاری و بسیاری از معضلات و مشکلات عدیده دیگر است.
اما اشتغال، علاوه بر گره خوردن با تمامی ابعاد زندگی اجتماعی، دایره شمولیت بسیار گسترده‌ای نیز دارد که آن هم به حق اشتغال برای همگان بازمی‌گردد. اشتغال، زن، مرد، پیر، جوان، معلول و غیرمعلول نمی‌شناسد؛ اشتغال، حق همه آحاد جامعه است و موضوع گزارش امروز ما نیز با توجه به پشت سرگذاشتن روز جهانی معلولان، به موضوع مهم اشتغال معلولان مربوط می‌شود.

* جذب ۳ درصدی معلولان پشت درهای بسته دستگاه‌های دولتی
در همین راستا، در روز گذشته، رییس فراکسیون معلولان با انتقاد از نگرش منفی دستگاه‌ها به جذب معلولان، گفت:‌ لایحه‌ی حمایت از حقوق معلولان تاثیر مهمی درحفظ حقوق شهروندی این قشر دارد.
زهرا ساعی، با اشاره به اینکه از سال 83 تاکنون دست‌اندازی‌های بسیاری در بررسی لایحه‌ی حمایت از حقوق معلولان صورت گرفته است، گفت:‌ بررسی این لایحه متاسفانه بسیار زمان بر و در طول بررسی مدام از دستور کار نمایندگان در مجلس خارج شده است، اما در دولت یازدهم بررسی و تعیین تکلیف این لایحه مجدد در دستورکار قرار گرفت؛ هرچند که در این زمان هم ایراداتی از سوی شورای نگهبان درتصویب قانونی لایحه مطرح شد.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مجلس دهم به ویژه کمیسیون اجتماعی از ابتدا بررسی این لایحه را جزء ‌اولویت‌های کاری خود قرار داد، افزود:‌ پس از تشکیل فراکسیون معلولان با توجه به درخواست‌ها و پیگیری‌های متناوب معلولان در کشور، بررسی این لایحه با شتاب و در جلسات متعددی مورد پیگیری قرار گرفت. وی با اشاره به اینکه در کنار فراکسیون معلولان کمیسیون مشترکی نیز برای این موضوع تشکیل شد، تصریح کرد:‌ در طی چند ماه گذشته جلسات بسیاری با گروه‌های مرجع و با حضور معلولان برگزار شد، ضمن اینکه تمامی نظرات معلولان در این باره شنیده و نقاط ضعف و قوت لایحه به روشنی احصاء ‌شد؛ بنابراین لایحه مذکور در 35 ماده و 10 فصل در کمیسیون مشترک به تصویب رسید.
ساعی با بیان اینکه لایحه برای بررسی در صحن علنی مجلس به اداره‌ی قوانین ارجاع شده‌است، گفت:‌ امیدواریم با بررسی این لایحه در صحن علنی مجلس قانون قابل قبولی برای معلولان مصوب شود که البته به طور حتم تصویب قانون پس از 13 سال تاثیر بسیاری در حل مشکلات معلولان خواهد داشت؛ ضمن اینکه دستگاه‌ها پس از تصویب قانون، ملزم هستند خدماتی را برای رفاه حال معلولان به شکل فردی و اجتماعی ارائه دهند. این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه از نقاط قوت لایحه‌ی حمایت از حقوق معلولان الزام دستگاه‌ها به حفظ حقوق شهروندی برای این افراد است، افزود: متاسفانه تاکنون حقوق شهروندی برای معلولان به درستی دیده نشده‌است، بنابراین این لایحه می‌تواند شروعی برای رعایت حقوق شهروندی معلولان باشد. رییس فراکسیون معلولان با بیان اینکه عدم استفاده از معلولان خلاق به طور حتم به ضرر توسعه و پیشرفت کشور است، تصریح کرد:‌ در قانون قبلی، اختصاص 3 درصد سهم برای جذب معلولان در دستگاه‌ها وجود داشت، اما این قانون اجرایی نشده و باید نسبت به عملکرد دستگاه‌ها در جذب معلولان نظارت کرد؛ هرچند که نگرش دستگاه‌ها در این خصوص منفی است؛ البته در لایحه‌ی فعلی برای برخی از مشاغل مانند تلفن‌خانه‌ها سهمیه جذب تا 60 درصد هم دیده شده است.

* رتبه برتر مازندران در ایجاد اشتغال معلولان
مدیرکل بهزیستی استان مازندران نیز یکی از برنامه‌های بهزیستی مازندران را توانمندسازی جامعه هدف و ایجاد زمینه زندگی مستقل برای معلولان دانست و گفت: تاکنون اقدامات خوبی برای اشتغال معلولان فراهم شد و مازندران در این زمینه رتبه برتر را در کشور به خود اختصاص داد.
وی با اعلام اینکه در سال 84 میزان اعتبار تسهیلات اشتغال 14 میلیارد تومان بوده است که در سال جاری به 42 میلیارد تومان افزایش یافت، اظهار کرد: چشم‌انداز ما در سال جاری این است که 2 هزار و 250 شغل برای جامعه هدف ایجاد کنیم. مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان اینکه حدود 1100 نفر از معلولان تسهیلات اشتغال دریافت کردند، افزود: بحث جذب 3 درصدی معلولان در دستگاه اجرایی لازم است تا در آموزش و پرورش مورد توجه قرار گیرد.
این مسوول از بکارگیری معلولان در برخی از واحدهای تولیدی اشاره کرد و اقدامِ خداپسندانه کارفرمایانی که از معلولان نیز برای کار دعوت به همکاری کرده و می‌کنند، را قابل تقدیر دانست.

* توانبخشی و توانمندسازی، مهم‌ترین اقدام سازمان بهزیستی کشور در 100 روز اول کاری دولت دوازدهم
انوشیروان محسنی بندپی، رییس سازمان بهزیستی کشور نیز در تبیین و تشریح گزارش ۱۰۰ روزه این سازمان، به طرح ایجاد اشتغال از طریق تامین مالی خرد با رویکرد بانکداری پیوندی اشاره کرد و گفت: تشکیل و ظرفیت‌سازی برای یک‌هزار گروه خودیار و تشکیل بیش از ۳۰۰ گروه خودیار با حدود ۴ هزار و ۵۰۰ عضو که طی ۶ ماهه اول سال بیش از ۵۰ درصد اعضاء موفق به اشتغال از طریق کسب و کارهای خرد در روستا شده‌اند. معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور، توسعه مراکز اورژانس اجتماعی در شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر تا پایان سال جاری را از دیگر اقدامات بهزیستی برشمرد و افزود: اورژانس اجتماعی در ۱۵۰ شهر و شهرستان که جمعیت بالای ۵۰ هزار نفر داشته‌اند در شهریور سال جاری با حضور معاون رئیس جمهور و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح شد. وی، واگذاری ۲ هزار و ۲۶۹ واحد مسکونی به معلولان و مددجویان زیر پوشش، راه‌اندازی سامانه ثبت الکترونیکی طلاق در ۴ استان و راه‌اندازی ۳۰ مرکز جامع خدمات بهزیستی در مناطق محروم در راستای ارائه خدمات پیشگیری، توانبخشی و توانمندسازی را از دیگر اقدامات بهزیستی در ۱۰۰ روز کاری دولت دوازدهم برشمرد.

* کلام آخر
ایران، پر است از معلولان مستعد و پرتلاشی که از زمانه آموخته‌اند، که چگونه می‌توان دست بر زانوی اراده خویش گذاشت و سینه را در جلوی مصائب و مشکلات روزگار سپر کرد! اما روی اصلی سخن ما با مسوولانی است که همواره با شعار «معلولیت، محدودیت نیست» سعی در دیدنِ استعدادهای بی‌نظیر معلولان داشته‌اند، اما خود آغازگر محرومیت‌های بی‌شمار علیه این قشرِ سختکوش و تلاشگر به شمار می‌آمده‌اند، که محرومیت از اشتغال و نادیده گرفتن سهم سه درصدی آنان، تنها بخش کوچکی از این محرومیت‌های نادیدنی است!

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی