جستجو

مسعود حسین‌پور؛ مدیر امور سینمایی استان مازندران: 
 
سینما به ‌هیچ‌وجه در اولویت نیست!
 
 
 

خبرشمال /

استان مازندران، علیرغم آنکه به عنوان یک استان گردشگر‌پذیر در کشور شناخته می‌شود، اما از بسیاری از زیرساخت‌های معمول برای استفاده‌ی صحیح از این ظرفیت شگرف، بی‌بهره است.
در این میان، سالن‌های سینما و پردیس‌های سینمایی، از جمله زیرساخت‌های فرهنگی یک استان به‌شمار می‌روند که می‌توانند در جلب و جذب گردشگران، نقش بسزایی داشته باشند که متاسفانه مازندران، به‌ویژه مرکز استان، به دلیل عدم وجود سالن‌های متعدد و مطابق با استانداردهای روز، قادر به بهره‌گیری از این ظرفیت، به شکل مطلوب آن، نبوده و این در حالی‌ست که همین شهر، در روزگاران گذشته، چهار سالن سینمای فعال داشت که حالا از آن تعداد سالن سینما، تنها یک سالن؛ آن هم با ظرفیت محدود، مشغول به فعالیت است که نه تنها پاسخگوی نیاز گردشگران، بلکه جوابگوی نیازهای فرهنگی شهروندان هم نیست. در همین رابطه با مسعود حسین‌پور، از کارکنان سابق حوزه‌ی هنری تهران و مدیر فعلی امور سینمایی استان مازندران، گفت‌و‌گو کردیم.

é به عنوان سوال اول، شاید بهتر است از اینجا شروع کنیم که اساسا سینما، در ایران، زیر نظر بخش خصوصی است، یا دولتی؟! اگر خصوصی است، چرا بخش خصوصی، همواره خود را در نقطه‌ی اوج محرومیت‌ها می‌بیند و اگر هم دولتی است و همه مراحل، از جمله پروانه‌ی ساخت، نمایش و اکران زیرنظر مستقیمِ وزارت ارشاد است، پس جایگاه حوزه‌ی هنری، که بیش از نیمی از سالن‌های سینما را در اختیار دارد، کجاست؟! چرا حوزه‌ی هنری با وجود سالن‌های قابل توجهی که در اختیار دارد، از نمایش و اکران برخی از فیلم‌ها سرباز می‌زند؟
سینما دارای دو قسمت سخت‌افزار و نرم‌افزار است. سالن‌های سینمایی که بعد سخت‌افزاری ماجرا محسوب می‌شوند و اکران فیلم‌ها که وجه نرم‌افزاری آن به حساب می‌آید؛ اما اینکه سینما در ایران زیرنظر بخش خصوصی است یا دولتی، باید بگویم همانطور که شما هم در میان صحبت‌های‌‌تان به آن اشاره کرده‌اید، تمامی کارهای نرم‌افزاری سینما در ایران، به عهده‌ی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و در این خصوص هیچ ارگان و یا نهادی حق مداخله نداشته و ندارد؛ اما در خصوص حوزه‌ی هنری و به روی پرده نرفتن بخشی از فیلم‌ها در سالن‌های سینمایی متعلق به این نهاد، یادآور می‌شوم که به طور مثال، از 100 فیلمی که در سال به مرحله‌ی اکران می‌رسند، به غیر از چند فیلم که به لحاظ فرهنگی با الگوهای انقلاب اسلامی مغایر بوده و باعث سست شدن بنیان خانواده‌ها می‌شوند، مابقی فیلم‌ها به راحتی اجازه‌ی اکران بر روی پرده‌ی سالن‌های سینمایی حوزه‌ی هنری را می‌یابند.
خوب است در همین جا به بخشی از سخنان محمد حمزه‌زاده، رییس سازمان سینمایی حوزه‌ی هنری کشور نیز اشاره کنم.
وی در آخرین گفت‌و‌گویی که در جمع خبرنگاران داشته است، اظهار داشت: حوزه‌ی هنری، به لحاظ رسالت کاری خویش، تنها از اکران آن بخش از فیلم‌ها که در تناقض با آموزه‌های اسلامی و انقلابی بوده است، امتناع می‌کند، زیرا ماموریت والای حوزه‌ی هنری، حفظ ارزش‌های انقلاب اسلامی است.

é چرا مازندران، تا این اندازه در حوزه‌ی سخت‌افزاری سینما (سالن‌ها و پردیس‌های سینمایی) در مضیقه است؟
شاید بهتر باشد برای ریشه‌یابی بهتر موضوع، به نتایج موفقیت‌آمیز چهار ساله‌ی موسسه‌ی بهمن‌ سبز در بخش گسترش فضاها و سالن‌های سینمایی اشاره کنم.
این مؤسسه از سال 92 تاکنون، موفق به ساخت و تجهیز چندین سالن و پردیس سینمایی و اضافه کردن 4000 صندلی به سالن‌های سینماهای کشور شده است که البته بیشترین توفیقات این موسسه را باید در استان‌هایی چون، اصفهان، شیراز، مشهد و به طور کلی در شهرها و استان‌های پرجمعیت کشور دانست! زیرا در استان مازندران به دلیل عدم وجود دغدغه، رغبت، همت و هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی ذیربط، هیچ‌گاه شاهد کلید خوردن یک اتفاق بسیار خوب در زمینه‌ی ساخت و گسترش و تجهیز سالن‌های سینمایی نبوده‌ایم!

é شما به عدم هماهنگی و اراده و رغبت میان مسئولان دستگاه‌های اجرایی استان اشاره کردید، آیا نمی‌توان بخشی از این کم‌همتی و کم لطفی را متوجه موسسه‌ی بهمن سبز دانست؟ اصلا این موسسه، خود، برای این منظور چه قدم‌هایی برداشته است؟
موسسه‌ی بهمن سبز، یک موسسه‌ی فرهنگی-تبلیغاتی است که زیر نظر حوزه‌ی هنری کشور به فعالیت در زمینه‌ی ارتقای کمی و کیفی سالن‌های سینما می‌پردازد و در واقع، حوزه‌ی هنری با تفویض تمامی اختیارات از ساخت، نگهداری و اکران فیلم‌ها ، نقش نظارتی و هدایت‌گر را برای این موسسه درنظر گرفته، اما در جواب سوال شما مبنی بر اینکه آیا نمی‌توان بخشی از این اهمال‌کاری را متوجه این موسسه دانست، باید بگویم، این موسسه تا به اینجای کار، دست برتر را داشته و با برگزاری جلسات و نشست‌های متعددی که با مسئولان بخش‌های مرتبط در مازندران داشته است، نشان داده بسیار بیش از مسئولان ارشد فرهنگی و عمرانی استان، دغدغه‌ی ساماندهی و بهبود فضاهای سینمایی این خطه را دارد!
جلسات متعددی که به امید نتیجه‌بخش بودن، برگزار می‌شود اما دریغ از ذره‌ای احساس وظیفه و مسئولیت، نسبت به قول‌های داده شده و صورت‌جلسه‌های نوشته شده!

é شما طی گفت‌و‌گویی که در سال گذشته با خبرشمال داشتید، نوید ساخت پردیس سینمایی را در محل سینما سپهر ساری داده بودید؛ روند ساخت این پردیس، به کجا رسیده است؟
متاسفانه باید بگویم، هیچ! همانطور که اشاره کردم، مسئولان استان مازندران، نشان داده‌اند که موضوع ساخت و تجهیز سینماها، به هیچ وجه در اولویت‌‌های کاری‌شان قرار ندارد و تاکنون حاضر به همکاری با موسسه‌ی بهمن سبز، در ساخت و توسعه و تجهیز این سینمای قدیمی مرکز استان نشده‌اند.
البته شاید فکر کنید دارم اغراق یا سیاه‌نمایی می‌کنم، اما به هیچ وجه اینگونه نیست و وقتی از پنج بندی که در آخرین جلسه‌ی این موسسه با مسئولان امر و در اتاق معاون محترم عمرانی استاندار، صورت‌جلسه شده بود، هنوز اندرخمِ اجرایی و عملیاتی شدن موردِ اول - که به شهرداری ساری مرتبط می‌شود- گیر افتاده‌ایم، دیگر هیچ جایی برای بیان اغراق‌آمیز ماجرا باقی نمی‌ماند!
من با اطمینان می‌گویم، با این افق تیره و تاری که از دورنمای آسمان فرهنگی استان به چشم می‌خورد، حتی بخش خصوصی که با تمام سرمایه‌ی خویش به میدان می‌آید هم از پسِ ساخت و تجهیز و نوسازی و ساماندهی فضاهای سینمایی استان برنخواهد آمد، زیرا مسئولان امر، حتی از کمترین حمایت‌های مادی و معنوی نیز در این بخش دریغ می‌کنند!

é جشنواره‌ی فیلم فجر نزدیک است. آیا امسال هم مثل سال گذشته شاهد اکران فیلم‌های برگزیده در بخش‌های مختلف، همزمان با برگزاری این جشنواره در مازندران خواهیم بود؟
بله. امسال هم طبق برنامه‌های زمان‌بندی شده؛ همچون سال‌ گذشته، فیلم‌های منتخب در بخش‌های اصلی و جانبی جشنواره بر پرده‌ی سالن‌های سینمایی استان اکران خواهند شد.

é به عنوان سوال آخر، آینده سینمای استان را با استاندار جدید چطور می‌بینید؟
رزومه‌ی قوی استاندار جدید و خاستگاه و اصالت اصفهانی وی نشان از آن دارد که با فردی اهل تعامل و گفت‌و‌گو و فرهنگ‌دوست روبرو هستیم، بنابراین امیدواریم با شناختی که ایشان از فضاهای فرهنگی و سینمایی دارد، بتوانند روزهای درخشانی را برای مردم سینما دوست و بافرهنگ این خطه از کشور رقم بزنند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی