جستجو

خبرشمال از وعده‌های توخالی مسئولان در ساخت  نیروگاه‌های زباله‌سوزگزارش می دهد 
 
ما فیا ی طلای کثیف
 
 
 

خبرشمال/ گروه اجتماعی

مازندران سرشار از مظلومیت است، علی‌رغم اینکه در این استان شاهد ظرفیت‌های بی‌شماری هستیم اما آنطور که باید نتوانستیم از آن‌ها استفاده کنیم، شاید یکی از دلایل این موضوع بی‌تدبیری مسئولان امر باشد. در همین رابطه علی‌رغم اینکه در استان هر فرد روزانه مقدار زیادی زباله را تولید می‌کند، اما نتوانستیم از این طلای سیاه در جهت ایجاد اشتغال و حتی کم‌کردن آسیب‌ به محیط‌زیست گام برداریم. البته این طلای سیاه بهانه‌ای است تا مسئولان هراز چندگاهی شعار‌های حمایت از محیط‌زیست سر بدهند و برای این مهم وعده ساخت زباله‌سوز را بدهند. در برخی شهرها نظیر قائم‌شهر هم مسئولان گاهی در نشست‌های خود شعار استقبال سرمایه‌گذار برای ساخت نیروگاه زباله‌سوز را می‌دهند، لیکن با گذشت زمان نه تنها این اتفاق نمی‌افتد بلکه نوع دفع بد زباله‌ها و جانمایی غلط ( نظیر آنچه در آمل رخ داده است) داد مردم را در می‌آورد و آنها معتقدند از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید.
حرف این مردم بیچاره در شرایطی که زباله در این شهرستان و کل مازندران یک تهدید ملی می‌شود، چندان هم بی‌راه نیست.

* به مردم وعده دروغ ندهید
این موضوع البته در نوشهر در شرایطی که مسئولان قول افتتاح نیروگاه زباله‌سوز را تا دهه فجر دادند باعث عصبانیت محمد اسلامی ورنامی، استاندار مازندران شد. وی زباله را مهم‌ترین معضل مازندران دانست.
محمد اسلامی در حاشیه بازدید از نیروگاه زباله سوز نوشهر در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه بحث محیط زیست اولویت مطلق در مازندران است، اظهار کرد: توسعه و بهره وری با هرگونه فعالیت در امر توسعه باید در کنار حفظ محیط زیست صورت بگیرد تا سلامت طبیعت و انسان را به خطر نیندازد.
استاندار مازندران خاطرنشان کرد: برای رفع مشکل زباله در مازندران باید از سیستم‌های تکنولوژی که ضایعات زیست محیطی را به کمترین میزان می‌رساند استفاده و در نهایت آن را به انرژی تبدیل کرد.
اسلامی با بیان اینکه برای این امر با تسهیلات و پشتبیانی مسئولان حمایت لازم می‌شود، گفت: سرمایه گذار این طرح نیز تعهد داد تا در مرحله نخست چه سریعتر کوره زباله سوز راه‌اندازی شود و در گام بعدی استفاده از انرژی تولید شده از آن در دستور کار قرار بگیرد. وی با تاکید بر اینکه مردم مازندران خود کمک کنند تا محیط زیست آلوده نشود، خاطرنشان کرد: مردم و مسافران همراهی کنند و شهرشان را خانه خود بدانند چرا که به دلیل شیرابه ها مهم ترین ذخایر خود در دریا را از دست دادیم و این امر در اقتصاد مشکل ایجاد می‌کند.

* بسیاری از تصمیم‌گیری‌های شهری قائم به شخص است
این موضوع عکس العمل رسانه‌ها را به همراه داشت و خبرگزاری فارس در این رابطه در گزارشی با تیتر " از زباله‌های عجین شده با طبیعت مازندران تا وعده‌های بی‌عمل مسؤولان" به این موضوع عکس العمل نشان داد. مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران در این‌باره در گفت‌وگو با این خبرگزاری، اظهار کرد: در بحث سامان‌دهی زباله قبل از انتخابات کارها خوب پیش رفته بود اما بعد از انتخاب گفتند شوراها هنوز به‌خوبی مستقر نشدند و شهرداران بیایند.
حسینعلی ابراهیمی‌کارنامی بیان کرد: یکی از مشکلات ما این است بسیاری از تصمیم‌گیری‌های شهری و سایر بخش‌ها قائم به شخص است به همین دلیل کارها ناتمام می‌ماند که این موضوع در بسیاری از شهرهای استان شاهد هستیم و باید حل شود.
وی با تأکید بر اینکه باید برنامه ارائه دهیم و برنامه‌ای کار کنیم، خاطرنشان کرد: در فصل بارندگی شیرابه‌ها با بارش‌ها موجب آلودگی سفره‌های آب زیرزمینی می‌شوند که این روند همچنان ادامه دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با بیان اینکه اولویت نخست مجموعه شهرداران مدیریت پسماند باشد، تصریح کرد: اگر اراده لازم باشد این مشکل حل می‌شود ولی این اراده نمی‌بینیم و همواره باید فشار بیاوریم تا شهرداران حرکت کنند.
ابراهیمی‌کارنامی گفت: انتظار ما این است شهرداران با شروع فعالیت اراده در حل مشکل پسماند داشته باشند اراده باشد حل می‌شود اگر اتفاق خاصی نیفتد از طریق مراجع قضایی پیگیری خواهیم شد.

* زباله‌سوز نوشهر به زودی افتتاح می‌شود
چندی پیش بود که معاون امور عمرانی استانداری مازندران در گفت‌وگو با خبرشمال گفت: اولین کارخانه زباله سوز استان به زودی در نوشهر راه اندازی می‌شود.
علی نبیان که یکشنبه ۲۳ مهر در آمل در خبری به نقل از مهر این موضوع را خبر داده بود، موضوع افتتاح زباله‌سوز در نوشهر را در گفت‌وگو با خبرشمال تائیدکرد. معاون امور عمرانی استاندار مازندران با بیان اینکه اولین کارخانه زباله سوز مازندران به زودی در نوشهر افتتاح می‌شود، ادامه داد: برای احداث کارخانه زباله سوز ساری به دنبال منابع مالی هستیم تا بتوانیم اردیبهشت سال آینده این مهم را در ساری انجام دهیم. وی با بیان اینکه با تفکیک زباله از مبدا ٢۰ تا ٣۰ درصد معادل ۴۰ تن به صورت روزانه حجم زباله کاهش پیدا می‌کند، گفت: این مهم مدیریت همگانی را می‌طلبد و اگر قرار به ارسال زباله محمودآباد به عمارت باشد حتما در محمودآباد هم باید تفکیک انجام شود. معاون امور عمرانی استانداری مازندران با بیان اینکه ۴۵ درصد مردم مازندران در روستاها زندگی می کنند و زباله روستاها بیشتر است، افزود: اگر یک دست نباشیم نمی توانیم کاری انجام بدهیم.
نبیان با اشاره به اینکه از همین الان باید شیرابه را مدیریت کنیم، افزود: برای پیشرفت مدیریت پسماند از متخصصین استفاده کنیم.

* تلنگر
متاسفانه وعده ساخت زباله‌سوز در مازندران تنها به نوشهر ختم نشده است و در شهرهایی نظیر قائم‌شهر، سیمرغ و جویبار، آمل، ساری و چند شهر دیگر این موضوع را بارها از تریبون‌های مختلف شنیدم. حتی در چند روز گذشته شورای شهر قائم‌شهر با حضور ادیانی‌راد، عضو کمیسیون انرژی و نماینده این شهرستان جلسه‌ای را برای اجرایی شدن این موضوع ترتیب داد، اما آنچه که مسلم است بی‌نتیجه بودن این نوع از جلسات است. باید منتظر ماند و دید آیا این راهی که در پیش گرفته‌ایم می‌تواند مازندران را نجات دهد یا تنها داریم شعار می‌دهیم که محیط‌زیست استان را نابود نکنید و خودمان کاری نمی‌کنیم؟! به قول شاعر از طلا گشتن پشیمان گشته‌ایم، مرحمت فرموده ما را مس کنید یا در واقع نخواستیم که زباله‌سوز احداث کنید اما در امحا و جمع‌آوری زباله درست عمل کنید.(( البته منکر ضرورت فرهنگ‌سازی در کنار کار اجرایی هم نیسیتم اما باید به این عزیزان گفت خودتان این موضوع را رعایت می‌کند، کاش یادمان نرود رطب خورده منع رطب کی كند؟! ))

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی