جستجو

خبرشمال موضوع قطع بی‌رحمانه شمشادهای  200 ساله در رستمکلا را بررسی می‌کند 
 
شمشادها ایستاده مردند  تا آلاچیق‌ها زنده بمانند!
 
 
 

خبرشمال / گروه اجتماعی

وقتی آفت شب پره به جان درختان شمشاد در غرب مازندران افتاد، همه ما نگران و ناراحت بودیم از اینکه هستی این گونه نادر در خطر افتاده است و از دست هیچکس هم کاری برنمی‌آید! و همه ما تماشاچی صحنه های دردناک گسترش آفت در وسعت و عمق جنگل‌های شمشاد در نوشهر و چالوس بودیم! اکنون و در حالی که هنوز، آتش جان مان بر اثر آفت به جان شدنِ درختان شمشاد، سرد نشده است، از جایی در شرق مازندران، در میانه‌های جنگل منطقه مهربان‌رود رستمکلا، خبر رسیده است که 150 اصله درخت ممنوع‌القطع و نادر شمشاد، در پشت پرده غفلت و سکوت مسئولان، به نام استفاده مردم، از طبیعت، حذف شده است!

* چند آلاچیق ناقابل!
اینکه این اتفاق چگونه در روز روشن و با دستور کدام مسئول ناآگاهی رخ داد را باید از شهردار رستمکلا پرسید! این شهردار طی گفت‌و‌گوی کوتاهی با بخش خبر سیمای مازندران، در کمال خونسردی، اعتراف می‌کند که دستور قطع درختان توسط وی صادر شده و مراد از قطع درختان هم، تنها ساخت چند آلاچیق ناقابل بوده است!

* ما فکر نمی‌کردیم این درختان از گونه‌های نادر باشند!
او در عین ناباوری، اعلام می‌دارد: ما فکر نمی‌کردیم که این درختان از گونه‌های نادر باشند و از آنجایی که این پارک در اختیار شهرداری است، فکر می‌کردیم تا این اندازه اجازه داریم که برای ایجاد تغییرات کوچک در این پارک، رأسا و بدون استعلام وارد عمل شده و به قطع چند درخت بپردازیم!!

* چند سؤال از جناب شهردار!
آقای شهردار، شما گفتید که برای ساخت چند آلاچیق ساده، به قطع چند درخت روی آوردید! اصلا فرض بر اینکه این درخت‌ها از گونه‌های نادر و ارزشمند نبودند، حتی به فرضِ اینکه شما قصدتان ایجاد تغییراتی کوچک برای زیباسازی فضای پارک بوده است! در کجای دنیا دیده‌اید که برای ساختن چند آلاچیق که تنها مزیت‌شان نشستن برای دقایقی در زیر آن‌هاست، یک سرمایه ملی و طبیعی و تاریخی که قدمت آن به دویست سال می‌رسد، را این چنین از صحنه روزگار حذف کنند؟! در کجای این کره خاکی شما سراغ دارید، که سرسبزی چند درخت نادر و کهنسال را از بین ببرند، به قیمت سبز شدن چند آلاچیق ساده؟!!!
اینکه شما در سخنان‌تان اظهار داشتید که از وجود درختان نادر شمشاد مطلع نبوده‌اید که آوردن عذر بدتر از گناه است! مگر می‌شود مسئولی از وجودِ درختانِ نادر در منطقه خود مطلع نباشد و باز هم اینکه در جای دیگری از سخنان‌تان ابراز داشتید که: ما فکر می‌کردیم تا این اندازه، اجازه ایجاد تغییرات در این منطقه را که در اختیار شهرداری بوده است، را داریم و حال محض اطلاع شما باید بگوییم که: آقای شهردار محترم! هیچکس! هیچکس! اجازه تخریب منابع طبیعی کشور را ندارد! با هیچ توجیهی!
بنابراین؛ این امر نیز هیچ موضوعیتی ندارد...!


* برود برای ثبت در تاریخ!
بعد از شنیدن سخنانِ شهردار رستمکلا، صحبت‌های مسئولان ذیربط دیگر، از جمله معاون سازمان جنگل‌ها و رییس اداره منابع طبیعی بهشهر، نیز برای ثبت در تاریخ، شنیدنی است! معاون سازمان جنگل‌ها، نیز در این رابطه با بیان اینکه طبق آخرین نامه‌ای که به شهرداری رستمکلا رسیده است، می‌بایست تا زمان تصمیم نهایی مشاور و تصویب و تهیه طرح منتظر می‌ماندند که متاسفانه شهردار بدون توجه به این موضوع، فورا وارد عمل شد و دست به قطع درختان شمشاد زد!

* من متولی 138 هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی هستم!
رییس اداره منابع طبیعی شهرستان بهشهر نیز در ادامه گفت‌و‌گو با اشاره به اینکه متولی 138 هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی این منطقه است در پاسخ به این سوال خبرنگار سیما که مگر شمشادها از دسته درختان نادر و خاص و تحت حفاظت سازمان نبوده و نیستند، سری به تایید تکان داده و می‌گوید: بله. اما این منطقه در دست مجریان طرح است! و باز در پی این سوال خبرنگار که آیا بر روی کار این مجریان طرح، نظارتی وجود دارد یا نه؟ خاطرنشان کرد: البته که ناظرانی برای نظارت بر کار این مجریان توسط مسئولان اداره منابع طبیعی در نظر گرفته شده است و این درست همان پاسخی بود که همگان بدنبال آن بوده‌ایم! اعتراف به گناهِ نابخشودنی!

* هر 2000 هکتار یک قرق بان!
مسئول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی مازندران-ساری نیز در گفت‌و‌گو با خبرشمال با این توجیه که در مازندران برای هر 2000 هکتار، یک قرق‌بان وجود دارد، گفت: این اتفاق تلخ، تنها در عرض کمتر از 2 ساعت و در غیاب قرق‌بان، به وقوع پیوست! دادخواه با اشاره به بازداشت و جریمه شهردار رستمکلا به علت وقوع این حادثه تلخ زیست‌محیطی، نیز تصریح کرد: اینکه ما بخواهیم منابع طبیعی را در این امر مقصر بدانیم اصلا منطقی به نظر نمی‌رسد! او این قصور را اینگونه توجیه کرد که در شهر، با حضور اینهمه نیروی انتظامی و پلیس، باز هم شاهد وقوع جرائم متعدد هستیم، آیا می‌توانیم تمامی این جرائم را از ناحیه نبود مسئولیت‌پذیری نیروی انتظامی بدانیم؟!

* کی بود؟! کی بود؟! من نبودم‌هایِ پرهزینه!
باید به این مسئول محترم روابط عمومی و دیگر مسئولان شهر و شهرستان و استان و حتی کشور، گفت: تا زمانی که برای کارهای خطا و اشتباهات و قصور و تقصیرهای خود، به دنبالِ توجیه می‌گردیم، قطعا هیچ مشکل و معضل و مسئله‌ای حل نخواهد شد!

* کلام آخر
این اقدام خلاف قانون و مقررات شهردار رستمکلا، بی‌شک از سوی نهادهای قانونی بی‌پاسخ نخواهد ماند، اما یک پرسش اساسی هنوز در اذهان عمومی و به ویژه کارکنان و کارگران و مدیران عامل شرکت‌ها و کارخانه‌های سلولزی، باقی خواهد ماند که چگونه است، که درست در زمانی که عنقریب، طرح تنفسِ جنگل به مرحله اجرا در می‌آید، با قطع درختان 200 ساله شمشاد توسط شهردار یک منطقه مواجه می‌شویم و حال آنکه مسئولان موافق اجرای این طرح، حتی برای برداشتِ درختانِ شکسته، افتاده از جنگل نیز پیش پایمان، سنگ‌های بزرگ می‌گذارند و این در حالی‌ست که طبق آخرین خبرها، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان نور، با بیان اینکه خطر بروز سیل توسط درختان شکسته و افتاده در جنگل‎های مازندران بسیار زیاد است، نسبت به تبعات جمع آوری نشدن درختان شکسته شده در جنگل های استان به ویژه در مناطقی از این شهرستان هنگام بارندگی و جاری شدن سیلاب هشدار داده است و این به این معناست که آقایان مسئول به جایِ مهرورزی بیجا نسبت به درختانی که زندگانی‌شان رو به افول است، به دنبال حفاظت از جانِ میلیونها درخت ارزشمند و گونه نادر همچون شمشاد باشند که در جلوی چشمان صدها هزار دوستدار محیط‌زیست، زندگی شان را بر روی این کره خاکی برای همیشه بدرود می‌گویند!
آری.استاندار جدید مازندران حق دارد که از منهدم شدن محیط‌زیست در استانی بگوید که هیچ بویی از مدیریت بهینه منابع و امکانات خدادادی خویش نبرده است!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی