جستجو

 
 
مواظب باشید، امضای‌تان  پای این سند سیاه نباشد!
 
 
 

مائده مطهری‌زاده

خوشبختانه یا متاسفانه، این روزها به مدد فضای مجازی، هر خبری درست یا غلط، به سرعت نور در میان مردم دست به دست می‌شود و مردم هم بدونِ کمترین تحقیق و تفحصی در خصوص کذب یا صحت داشتن خبر، آن را با دوستان و آشنایان و در میان کانال‌ها و گروه‌های مختلف، به اشتراک می‌گذارند!
اما مصیبت از جایی شروع می‌شود که خبر، به‌شدت از ناحیه آگاهان و مسوولان امر تکذیب شود! اینجاست که همان مسوولان امر، به صرافت دادن تکذیبیه و جوابیه در پاسخ به اظهارات نادرست عده‌ای با نیت خاص و آن هم از طریق روزنامه‌ها و سایت‌های خبری-تحلیلی می‌افتند... .
خبر، یا بهتر است بگویم، فیلم یک دقیقه‌ای منتشر شده از قطع درختان وحشی در قلب جنگل‌های سوادکوه لفور از توابع روستای نفتچال و ساخت ویلای شخصی در این منطقه جنگلی، ما را بر آن داشت تا به دنبالِ یافتن حقیقتِ ماجرا، به سراغِ رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سوادکوه شمالی که این منطقه در حوزه استحفاظی این اداره قرار داشته است، برویم.
محمدنژاد رجبعلی بیشه، در این گفت‌و‌گوی کوتاه به خبرشمال گفت: این خبر که متاسفانه به شکل یک فیلم یک دقیقه‌ای در شبکه‌های مجازی استانی، قرار گرفته است، از اساس صحت ندارد! زیرا ویلای شخصی نشان داده شده در فیلم و همچنین قطع درختان، در نقطه‌ای از جنگل اتفاق افتاده است که طبق نقشه منابع طبیعی استان، جزء مستثنیات بوده و در تملک افراد یک خانواده است که اکنون یکی از اعضای خانواده به دلیل به توافق نرسیدن با دیگر اعضای آن و برای نِیل به مقصودِ خود، دست به چنین اقدام غیرقانونی زده و به اتهام‌زنی به اداره منابع طبیعی شهرستان روی آورده است که ما نیز از طریق مجاری قانونی، پیگیر شکایت از این فرد خاطی هستیم.
البته خدا را شاکریم، که با استفاده از ظرفیت رسانه، توانستیم، این اتهام را از سرِ مسئولان امر دور کنیم، اما نیت اصلی ما از نگاشتن این یادداشت، نه فقط، برداشتنِ لکه ننگ اتهام بی‌مسوولیتی مسوولان منابع طبیعی، که در واقع، اشاره به این مضمون مهمِ ضرورت حفاظت بیش از پیش از منابع طبیعی و اراضی جنگلی استان بوده است! همان‌طور که همه ما می‌دانیم، استان مازندران، به دلیل برخورداری از اقلیمی سرسبز و زیبا، همواره در معرض خطر نابودی و تخریب بوده است؛ حالا در این میان، برخی بدون هیچ توجیه قانونی، کمر همت به تخریب آن بسته و برخی دیگر نیز با توجیهِ شخصی بودن و تملکِ اراضی، به دلِ سبز جنگل‌های آن یورش برده‌اند!
در واقع، هدف اصلی و اساسی نگارنده برای نوشتن این چندخط، تنها توجه دادن مسوولان منابع طبیعی استان به این موضوع مهم بوده است، که هیچ‌گاه زیر بار تخریب طبیعت با هر نام و عنوان و توجیهی نروید و سعی کنید، هر توجیهی را برای نابودی جنگل، از ذهن خود پاک کنید!
زیرا مازندران، همین نوار سبز باریکی است که در نقشه می‌بینید و اگر قرار باشد همین نوار سبز باریک هم به هر بهانه و با هر توجیهی، بعضا قانونی، به یغما برود، دیگر باید نشان سرسبزی‌‌های این قطعه از بهشت زمینی خدا را تنها در نقشه جغرافیایی کشور بیابیم. پس تا جایی که می‌توانید سعی کنید، امضایتان پای این سند سیاه نباشد!

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی