جستجو

یوسف‌نژاد در تشریح مصوبات کمیسیون تلفیق به جزئیات عوارض خروج از کشور پرداخت 
 
قانون بودجه‌ی سال 96 باقی ماند
 
 
 

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه‌‌ی مجلس گفت: پیشنهاد دولت درخصوص عوارض خروج از کشور در کمیسیون تلفیق بودجه‌ی تصویب شد به این صورت که براساس مصوبه‌ی کمیسیون تلفیق عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات عالیات براساس قانون بودجه‌ی سال 96 باقی ماند و زائران اربعین که مقصد آن‌ها کشور عراق است از پرداخت عوارض معاف شدند.
علی اصغر یوسف‌نژاد در نشست خبری با خبرنگاران درخصوص نشست کمیسیون تلفیق بودجه‌ی مجلس شورای اسلامی گفت: براساس مصوبه‌ی کمیسیون تلفیق شهرداری‌های کشور و سازمان‌های وابسته می‌توانند تا سقف 8 هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی منتشر کنند که 50 درصد از این اوراق در زمینه‌ی طرح‌های قطار شهری و حمل و نقل صرف شود.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه‌ی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: براساس مصوبه‌ی کمیسیون تلفیق، دولت می‌تواند اسناد خزانه اسلامی با سررسید سه ساله برای طرح‌های تملک دارایی سرمایه‌ای، خرید تضمینی محصولات کشاورزی، بدهی‌های سازمان پایه‌ای بیمه سلامت و مطالبات تولیدکنندگان برق تا میزان 15 هزار میلیارد تومان منتشر کند. همچنین تا سقف 5 هزار میلیارد تومان بدهی‌های قطعی خود را با اشخاص حقیقی و حقوقی، تعاونی و بخش خصوصی از این محل تسویه کند.
وی تصریح کرد: دولت همچنین می‌تواند تا سقف 10 هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی با سررسید کمتر از یک سال برای پروژه‌های عمرانی منتشر کند که سرمایه گذاری طرح‌های نفت و گاز با اولویت میادین مشترک توسط وزارتخانه‌های نفت و صنعت، تا سقف 5 هزار میلیارد تومان منتشر شود.
یوسف‌نژاد در این رابطه افزود: وزارت نفت می‌تواند از طریق شرکت‌های دولتی تابع خود تا سقف 3 میلیارد دلار برای بازپرداخت بدهی سررسید شده پیمانکاران قرارداد بیع متقابل طرح‌های بالادستی نفت و گاز اختصاص دهد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه‌ی مجلس شورای اسلامی گفت: براساس مصوبه کمیسیون تلفیق دولت 70 میلیارد تومان برای طرح‌های آب‌رسانی در زمینه‌ی تامین آب شرب روستایی و عشایری باید اختصاص دهد و یک هزار و 280 میلیارد تومان نیز برای توسعه شبکه‌های برق روستایی و تولید برق تجدیدپذیر باید اختصاص دهد.
وی بیان کرد: پیشنهاد دولت درخصوص عوارض خروج از کشور در کمیسیون تلفیق بودجه‌ی تصویب شد به این صورت که براساس مصوبه‌ی کمیسیون تلفیق عوارض خروج از کشور برای زائران عتبات عالیات براساس قانون بودجه‌ی سال 96 باقی ماند و زائران اربعین که مقصد آن‌ها کشور عراق است از پرداخت عوارض معاف شدند.
یوسف‌نژاد افزود: عوارض خروج از کشور برای عتبات عالیات در سال 96 برای مرز هوایی 37 هزار و 700 تومان و برای مرز زمینی 12 هزار و 500 تومان در نظر گرفته شده بود.
پرداخت تسهیلات ارزی برای افزایش ضریب بازیافت مخازن و احیای چاه‌های قدیمی نفت
سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه‌ی مجلس شورای اسلامی در تشریح مصوبات دیگر کمیسیون متبوعش گفت: در ادامه رسیدگی به بخش‌های هزینه‌ای لایحه‌ی بودجه، تکالیف بانک‌های عامل به این صورت تعیین شد که با استفاده از منابع در اختیار خود و آن میزان از منابعی که توسط صندوق توسعه در بانک‌ها سپرده گذاری شده است، با تصویب هیات عامل صندوق توسعه ملی، تسهیلات ارزی به سرمایه گذاران بخش خصوصی، تعاونی و نهادهای غیردولتی برای طرح‌های توسعه بالادستی نفت و گاز با اولویت میادین مشترک پرداخت کنند.
وی ادامه داد: تسهیلات ارزی مذکور در راستای افزایش ضریب بازیافت مخازن و احیای چاه‌های قدیمی نفت باشد و طرح‌های توسعه‌ای سازمان‌های توسعه‌ای بخش صنعت و معدن با مشارکت 51 درصدی بخش خصوصی و تعاونی که شامل ایدرو و ایمیدرو انجام شود. همچنین بانک‌های عامل از محل منابع در اختیار و منابعی که صندوق در اختیار این بانک‌ها سپرده گذاری کرده، تسهیلات ارزی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی و تعاونی و شهرداری‌ها در راستای توسعه حمل و نقل درون شهری و برون شهری ارائه کند.
تعیین سقف اعتبار انتشار اوراق مالی اسلامی برای طرح‌های سرمایه‌ای و تملک دارایی استانی
نماینده‌ی مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی افزود: براساس مصوبه‌ی کمیسیون تلفیق، بانک‌های عامل مجازند که تا سقف 40 هزار میلیارد ریال تسهیلات از محل منابع در اختیار و منابع سپرده گذاری شده توسط صندوق توسعه ملی برای خرید تجهیزات و به روز رسانی آزمایشگاه‌ها، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی تسهیلات پرداخت کنند.
یوسف‌نژاد افزود: پس از بررسی تبصره‌ی 5 لایحه‌ی بودجه در کمیسیون تلفیق، محل مصرف منابع نیز در این بخش مشخص شد که می‌توان به این موضوع اشاره کرد که شرکت‌های دولتی و وابسته به وزارتخانه‌ها و مراکز دانشگاهی و پارک‌های علم و فناوری تا سقف 7 هزار میلیارد تومان می‌توانند اوراق مالی و اسلامی ریالی برای طرح‌هایی که از توجیه فنی، اقتصادی و زیست محیطی برخوردارند، اوراق منتشر کند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی