جستجو

گفت‌وگوی خبرشمال با نماینده‌ی دو دوره‌ی مردم ساری و میاندورود در مجلس شورای اسلامی در خصوص تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت حامل‌های انرژی: 
 
صـلاح  نمی‌دانم!
 
 
 

خبرشمال/ گروه اقتصادی

این روزها همه نگران، تندخو و آتش‌مزاج شدند، حتی زنان که همواره کانون عاطفه و محبت بودند، عصبی و کم حوصله شدند، زندگی اجتماعی و خانواده در معرض مخاطرات جدی قرار گرفته و این نکته را از آمار درگیری‌های خیابانی، نزاع‌های خانگی و طلاق که به بیان رئیس‌کل دادگستری مازندران جای نگرانی جدی دارد می‌توان فهمید. اما در این میان طبقات آسیب‌پذیر و اقشار کم‌درآمد جامعه، کارمندان، بازنشستگان و ساکنان حاشیه‌شهرها نگران‌تر از همیشه هستند و از همین موضوع می‌توان استنتاج کرد ریشه بسیاری از این تنش‌ها و ناآرامی‌ها، اقتصاد است. در چنین اوضاع نابسامانی، دولت بودجه‌ 97 را به مجلس داد و نگرانی‌ها را تشدید کرد به این دلیل که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی، به سه دلیل بیش از پیش فشار اقتصادی را متوجه مردم کرد.

نخست اینکه در این بودجه قرار است یارانه‌ی طیف قابل توجهی از مردم حذف شود و بدیهی است این موضوع، به نگرانی و تنش عمومی دامن می‌زند چون به تعبیر محمد دامادی، قریب 80 درصد از مردم دغدغه‌ها و درگیری‌های معیشتی دارند و در سالیان اخیر قدرت خرید طبقه متوسط هم تضعیف شده و سفره مردم آب رفته‌است.
دوم اینکه براساس بودجه‌ی پیشنهادی دولت به مجلس، نرخ حامل‌های انرژی و در راس آن بنزین به لیتری 1500 تومان و گازوییل به لیتری 500 تومان افزایش می‌یابد. کارشناسان و حتی مردم نیز با علم به اینکه هرگونه افزایش قیمت حامل‌های انرژی به‌ویژه بنزین مانند یک آوار بر سرجامعه خراب خواهد شد و افزایش طیف گسترده‌ای از کالاها و خدمات را به دنبال خواهد داشت، با شنیدن این بند از بودجه، نام "بودجه‌‌ی غیرمردمی" بر آن نهادند.
سوم اینکه در این بودجه جریمه، مالیات و عوارض تا سطح غیرقابل قبولی افزایش یافت. این افزایش در شرایطی انجام شد که به دلیل تسلط سایه‌ی رکود تورمی بر سر اقتصاد ملی،هم صنایع کوچک و متوسط و هم کسب و کار عادی مردم به شدت از رونق افتاد و در چنین شرایطی، اعمال فشار مضاعف هیچ توجیهی ندارد.
در چنین شرایط سراغ محمد دامادی نماینده‌ی مرکز مازندران رفتیم تا ضمن طرح چند سوال، از فضای عمومی مجلس در مسیر بررسی این بودجه پرده برداریم.

* دکتر دامادی! شما به‌عنوان نماینده‌ی مردم در خصوص بودجه‌ی پیشنهادی دولت به مجلس چه نظری دارید و به‌طور کلی افزایش نرخ حامل‌های انرژی را در چنین شرایط اقتصادی، در کشور چگونه ارزیابی می‌کنید.
در خصوص افزایش نرخ حامل‌های انرژی، من قبل از اعتراضات اخیر مردم که غالبا به‌خاطر درد معیشت بود هم مخالف بودم و در مصاحبه‌هایم گفته‌بودم. باور من این بود که سبد خانوار اقشار ضعیف و حتی متوسط هم کوچک شده و شکاف طبقاتی هم بسیار زیاد شد. شاید بتوانم بگویم 2 درصد جامعه از یک زندگی مدرن، شیک و بدون دغدغه برخوردارند.
ببینید من قصد سیاه‌نمایی ندارم، اما نماینده مردم هستم و لازم است صدای دردهای مردم باشم. به نظر من درصد زیادی از مردم، زندگی روزمره دارند به عبارت دیگر زندگی می‌کنند تا نمیرند و در چنین شرایطی من به هیچ‌وجه افزایش حامل‌های انرژی را به صلاح نمی‌دانم.
نکته‌ دیگری که نباید از نظر دور بداریم این است که ما چون یک اقتصاد سالم و باثبات نداریم، به محض اینکه خبر افزایش بنزین در جامعه طرح می‌شود در افزایش بی ضابطه تخم‌مرغ، اثر آن‌را می‌بینید. من مدتی قبل هم در جلسه‌ای که با رئیس جمهوری داشتم به ایشان گفتم: شما زمانی که می‌گویید ما تورم را مهار کردیم مردم باید این مهار را در سفره خود ببینند. وقتی دولت مدعی ایجاد اشتغال می‌شود، در جامعه این را لمس کنند و با چشم خود ببینند اشتغال در کجا و در چه بخشی ایجاد شد. فرصت‌های شغلی در کجا ایجاد شد؟
این‌ها برای مردم محسوس نیست. من زمانی‌که درمیان مراجعان می‌بینم 80 درصد با مدارک لیسانس، فوق لیسانس و تحصیلات عالیه به دنبال شغل می‌گردند برای من سوال است که این اشتغال در کجا ایجاد شد؟ من پیشنهاد می‌کنم رئیس جمهوری ملاقات عمومی بگذارد و ببیند چند درصد مردم برای چه کاری به ایشان مراجعه می‌کنند؟ یقین دارم غالبا به‌خاطراشتغال خواهد بود.

* شما و بسیاری از نمایندگان استان مخالف افزایش نرخ حامل‌های انرژی هستید، فضای عمومی مجلس نسبت به این بودجه‌ی پیشنهادی دولت چگونه است؟
«رای نمیدهند»
پیش‌بینی من این است که این افزایش بودجه رای نخواهد آورد به‌ویژه در شرایطی که کمیسیون تلفیق هم تصویب نکرد.
* چرا مجلس رای نمی‌دهد و چرا دولت قبل از ارائه چنین لایحه‌ی بودجه‌ای، این پیش‌بینی را نداشت؟
ببینید دلیلش واضح است. وقتی حقوق یک کارگر یک میلیون است، بازنشسته فرهنگی یک میلیون و 400 هزار تومان حقوق می‌گیرد. چطور می‌تواند با چنین افزایش قیمت‌ها کنار بیاید؟

* افزایش تعرفه فروش گازوییل در کشور و مخاطرات و مزایای آن را مطرح کنید.
فعلا آنچه که مسلم است اینکه این افزایش‌ها منتفی است. اما به تجربه‌ی گذشته نگاهی بیندازیم. ما در چندسال اخیر از چه قیمتی بنزین را به چه قیمتی رساندیم و چه نتیجه‌ای گرفتیم؟ انگار اگر نرخ بنزین را به لیتری یک میلیون برسانیم بازهم مشکل داریم! پس قیمت بنزین نیست. مشکل را در جای دیگری باید جستجو کنیم.

* سخنگوی دولت در دفاع از افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: نرخ بنزین در ایران در مقایسه با میانگین جهانی تقریبا، مجانی است و باید تا 2هزارتومان برسد. واکنش شما به عنوان نماینده‌ی مردم در خانه‌ی ملت چیست؟
سوال من از این افراد که ما را با برخی کشورهای دنیا مقایسه می‌کنند این است که آیا شما به اندازه‌ی فلان کشور اروپایی خدمات می‌دهید؟ سطح زندگی مردم آن کشورها با ما یکسان است؟ درآمد مردم کشورهای شمال با ما چقدر فاصله دارد؟ اگر قیمت بنزین را با آن کشورها مقایسه می‌کنید، چرا این موراد را با هم مقایسه نمی‌کنید؟

* درخصوص حذف یارانه بیش از 30 میلیون نفر که ازجمله بندهای بودجه 97 است و موجب نگرانی مردم طبقات متوسط و آسیب‌پذیر شد چه نظری دارید؟
در مورد یارانه باید بگویم این پول مال تمام مردم کشور نیست. من با حذف افراد و خانوارهای توانمند از لیست یارانه‌بگیران موافق هستم. خودم از ابتدا برای یارانه ثبت نام نکردم، روزی که ثبت‌نام برای دریافت یارانه انجام می‌گرفت من دانشجوی مهندسی عمران بودم و همسرم دانشجوی دندان‌پزشکی. در همان زمان من و همسرم باهم مشورت کردیم و به این نقطه مشترک رسیدیم که یارانه به افراد ضعیف تعلق دارد ولی متاسفانه خیلی‌ها ثبت نام کردند. در حال حاضر تنها 3میلیون نفر یارانه نمی‌گیرند و این خیلی خوب نیست چون حتما در میان یارانه‌بگیران قاضی، فرماندار، نماینده مجلس و پزشک داریم درحالیکه این پول مال دهک پایین جامعه است.
به نظر من دولت، سازوکار لازم را برای شناسایی افراد شایسته‌ی دریافت یارانه را دارد اما گویا تمایلی برای این کار ندارد. درخصوص یارانه هم باید افراد دهک‌های بالای درآمد حذف شوند و مردم هم نگران نباشند چون یارانه افراد کم‌درآمد حذف نخواهد شد و تنها یارانه افرادی حذف می‌شود که نیازی به این مبلغ ندارند اما یارانه‌ی آنان که نیازمندند هرگز حذف نمی‌شود و مردم عزیز ما هم نگرانی نداشته باشند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی