جستجو

در گفت‌و‌گوی خبرشمال با محسن فلاح زرومی ایده پرداز طرح بارکد سه بعدی فرش مطرح شد: 
 
انبوه‌سازی، شاید وقتی دیگر
 
 
 

خبرشمال / اجتماعی
دو سال پیش بود که خبرشمال به دنبال خبری از طرح بارکد سه بعدی فرش، به سراغ محسن فلاح زرومی، ایده‌پرداز اصلی این طرح رفت و گفت‌و‌گویی را با او ترتیب داد.
محسن فلاح که خود در زمینه‌ی طراحی وب، کارنامه‌ی درخشانی از خود بر جای گذاشته و سابقه‌ی مدیریت فروش و تجارت الکترونیک در برخی شرکت‌های بزرگ کشور از جمله، مدیریت انفورماتیک برگزاری همایش در عسلویه را داشته است، وقتی با مشکلات فرش و فروش آن از طریق همسرش که یکی از بافنده‌های فرش، بوده است، آشنا می‌شود، بعد از مدت‌ها تحقیق و بررسی شبانه‌روزی، به ایده‌ی بارکد سه بعدی می‌رسد.
وقتی از فلاح پرسیدیم که کار را چگونه آغاز کرد، به خبرشمال گفت: در ابتدا طرح را به واسطه‌ی برنامه‌های نرم‌افزاری سه بعدی موجود کلید زدم و آن را به نسخه‌ی قابل بافت تبدیل کردم؛ بعد از آن، از همسرم، تقاضا کردم تا این نقشه را روی فرش پیاده کند. وقتی طرح را بافت، متوجه شدم که خوشبختانه در نسخه‌های بارکدخوان شناسایی می‌شود.
فلاح، در بخش دیگری از گفت‌و‌گو با اشاره به ویژگی‌های متمایزکننده‌ی این طرح افزود: این طرح نه تنها بر روی فرش، که بر روی سایر صنایع دستی نیز قابل اجراست و هنرمند می‌تواند در حین یا در پایان کار، این طرح را بر روی اثر هنری خود پیاده کرده و یا حتی با اسکن کردن طرح QR بر گوشه‌ای از فرش یا هر صنایع دستی دیگر تمامی مشخصات و رزومه‌ی آن، اعم از نوع اثر، سازنده‌ی اثر، نوع مصالح به کار برده شده، سال ساخت، نام کشور و حتی موقعیت جغرافیایی ساخت اثر را به ثبت برساند.
در زمان گفت‌و‌گو، این طرح هنوز رونمایی نشده بود و حالا ما بعد از دو سال و به بهانه‌ی آغاز به کار نمایشگاه فرش و تابلوفرش دستباف در محل نمایشگاه‌های دائمی مازندران – قائمشهر، برای بار دوم به سراغ این طراح خوش‌ذوق رفتیم تا ببینیم کار این ایده‌ی زیبا به کجا رسیده است.
محسن فلاح زرومی، در ابتدا با بیان اینکه متأسفانه از دو سال پیش تاکنون هنوز هیچ حمایتی برای فراگیر شدن کاربرد این ایده بر روی فرش و سایر صنایع دستی از سوی مسئولان امر صورت نگرفته است، گفت: تمام حمایت‌ها در حد حرف و شعار بود و وقتی به مرحله‌ی عمل به وعده‌ها رسید همه کنار کشیدند.
فلاح با اشاره به اینکه این طرح در جشنواره‌ی ملی زاگرس، موفق به کسب رتبه‌ی دوم از میان 80 طرح برگزیده شد، افزود: یک ایده قبل از آنکه به مرحله‌ی تولید انبوه برسد، سه مرحله را پشت سر می‌گذارد.
او ادامه داد: یک طرح، بعد از آنکه از پیچ و خم‌های نظرات کارشناسانه گذر کرد، با عنوان طرحِ سطح 3 به مرحله‌ی دوم، یعنی فروش یک نمونه از طرح می‌شود و تازه بعد از آن است که در گام سوم، یعنی تولید انبوه، به عنوان طرح سطح یک شناخته می‌شود.
این ایده‌پرداز، با بیان اینکه مقرر شده بود تا پارک پردیس تهران، برای گسترش طرح، با من وارد مصاحبه شود، گفت: متاسفانه این پارک نیز به بهانه‌ی نبود کارشناس امور نساجی، گرفتن مصاحبه از بنده را به «شاید وقتی دیگر» موکول کرده است.
محسن فلاح، با بیان اینکه من تنها برای ثبت این ایده حدود سه میلیون تومان هزینه کردم، تاکید کرد: با توجه به اینکه همسرم خود به بافندگی فرش اشتغال دارد، سعی کردم، نمونه‌هایی از فرش‌های بافته شده‎‌ی وی را که در گوشه‌ای از آن، طرح بارکد سه بعدی منقوش است، برای یافتن بازار مناسب، به نزد سرمایه‌گذاران و بافندگان فرش دستباف در استان‌های اصفهان، یزد، کرمان و... ببرم بلکه، فرجی شود اما متاسفانه هیچ استقبال گرمی را از سوی این افراد نیز شاهد نبوده‌ام.
وی با اشاره به هزینه‌ی یک میلیارد تومانی دیتابیس برای این طرح افزود: علاوه بر این، 50 نفر نیز باید در سراسر کشور به صورت تیم ورک فعال باشند تا طرح به صورت فراگیر در تمام کشور به مورد اجرا گذاشته شود، اما متاسفانه هیچ یک از این الزامات برای به اجرا در آمدن درست این طرح وجود ندارد.
نتیجه
فرش، همواره به عنوان یکی از کالاهای لوکس در خارج از کشور شناخته می‌شود که خارجی‎‌ها، به جای آنکه آن را در زیر پا نهند، به دیوار می‌کوبند تا ان را به دیده نهند و حال آنکه همین فرش در موطن اصلی خود، این چنین مهجور و محروم باقی مانده است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی