جستجو

مدیرکل بهزیستی مازندران : 
 
راهکار های بلند پروازانه ناکارآمد است
 
 
 

نخستین جلسه توجیهی اتاق فکر اداره کل بهزیستی مازندران با حضور دکتر سید سعید آرام؛ مدیرکل، معاونان، مشاوران و حسین اخوان رئیس اتاق فکر در سالن کنفرانس این اداره کل برگزار شد.
دکتر آرام با اشاره به شروع فعالیت اتاق فکر از اردیبهشت سال‌جاری، با بیان اینکه تمامی پرسنل توانایی این را دارند که عضوی از اتاق فکر باشند اظهار کرد: طبق اساسنامه به دنبال افرادی بودیم که بتوانند با نگاهی کارشناسانه در ارتباط با مجموعه فعالیت‌های سازمان، مسائل و مشکلات موجود را رصد کرده و در پی ارائه راهکارهای عملی باشند.
وی بهره‌گیری از نگاه و خرد جمعی را یکی از اهداف اصلی در جهت رفع موانع عنوان کرد و با تاکید بر اهمیت نقش کارشناسان تصمیم ساز تصریح کرد: با توجه به مسائل، مشکلات و آسیب‌های موجود که متناسب با زمان به روز می‌شوند توجه به این موضوع بسیار مهم است که فعالیت‌ها منطبق بر نیازها باشند.
مدیرکل بهزیستی مازندران ضمن ارزیابی فعالیت‌های جاری سازمان، بر کاربردی بودن راهکارها تاکید و خاطرنشان کرد: این به معنای نفی فعالیت‌های موجود نیست اما لزوم اولویت‌بندی فعالیت‌ها بر اساس محدودیت‌ها و نیازهای جامعه، منجر به نتایج بهتری خواهد شد.
دکتر آرام رصد دقیق مشکلات و موانع را یکی از مهم‌ترین اقدامات دانست و با اشاره به طرح غربال‌گری شنوایی و اختلالات بینایی در جهت کاهش معلولیت‌ها، تصادفات را مهم‌ترین عامل افزایش معلولیت در جامعه عنوان کرد و افزود: سازمان بهزیستی باید برنامه‌ای تدوین کند که دیگردستگاه‌های مرتبط بتوانند اقدامات موثرتری در این راستا انجام دهند.
وی تصریح کرد: پیش‌بینی راه حل‌ها و آماده سازی زیر ساخت‌ها برای رفع مشکلات و مسائل می‌تواند بسیاری از هزینه‌های بعدی را کاهش دهد.
مدیرکل بهزیستی مازندران با تاکید بر توجه به ضرورت‌ها و مسائل کمتر دیده شده، ارائه‌ی راه کارهای بلند پروازانه را ناکارآمد دانست و گفت: با شناخت درست محدودیت‌ها و قابلیت‌های جامعه از راه کار‌هایی که قابلیت اجرایی ندارند بپرهیزید و توجه داشته باشید که ایده‌ها قابلیت بومی سازی در جامعه را داشته باشند.
دکتر آرام اثر بخش نبودن فعالیت‌ها را نتیجه شناخت نادرست از جامعه دانست و با تاکید بر درک درست اعضای اتاق فکر از فرهنگ و عادات مردم جامعه تصریح کرد: طرح‌های بسیاری تدوین می‌شوند که نتیجه شناخت نادرست از تفاوت‌های اقلیم‌ها و فرهنگ مناطق مختلف کشور است و نهایتا منجربه نتایج مناسب نمی‌شوند.
وی ضمن اشاره به نقش اعتماد در روابط بین سازمانی و جامعه هدف با تاکید مجدد بر رصد درست فعالیت‌های انجام شده گفت: این نکته اهمیت دارد که اعضا اتاق فکر، اطلاع درستی از نتیجه فعالیت‌ها در جامعه داشته باشند و بررسی کنند آیا هزینه‌ها عملا متناسب با خروجی هست یا خیر.
مدیر کل بهزیستی مازندران ضمن تاکید بر اهمیت شناخت درست اهداف و مسیرها گفت: گاهی لازم است برای نتیجه گیری بهتر، مسیر را در ارتباط با فعالیت‌ها تغییر دهیم و روش‌ها و راهکارهای نوینی ارائه نماییم.
وی افزود: لازم است آخرین و به روزترین آمار و اطلاعات را در اختیار داشته باشد و بر اساس واقعیت‌های موجود، جدیدترین تجربیات و دانش نوین را به‌کار ببرید. دکتر آرام با تاکید بر لزوم رفع فضای ناامیدی از جامعه، بهزیستی را مهم‌ترین نهاد در جهت این امر دانست و گفت: باید با تعریف مجدد راهکارها، حساسیت جامعه را نسبت به آسیب‌ها، مشکلات و فشارهای روحی موجود کم کنیم.
مدیرکل بهزیستی مازندران با بیان این مطلب که برای ارائه راهکارها نباید درگیر ملاحظات و روابط درون سازمانی شد خاطرنشان کرد: معاونان حتما از ایده‌ها و راه‌کارهای خروجی اتاق فکر بهره بگیرند و اطلاعات موجود در مورد موضوعاتی که مورد بررسی قرار می‌گیرند را در اختیار اعضای اتاق فکر قرار دهند.
وی توقع ارائه راهکار برای تمامی مشکلات را دور از انتظار دانست و گفت: رصد تمامی مشکلات الزامی است و نهایتا منجر به یافتن راه کار نیز خواهد شد.
دکتر آرام در پایان ضمن بیان این مطلب که اتاق فکر بدون هیچ محدودیتی می‌تواند هر زمان و با هر موضوعی تشکیل جلسه دهد، با اشاره به این‌که باید بین اتاق فکر و شورای مشورتی تفاوت قائل شد افزود: تمرکز شورای مشورتی بر امور جاری و مدیریتی است در حالی‌که اتاق فکر فراتر از این مسائل، باید محیط خارج از سازمان را بشناسد و بر اساس آن ایده‌پردازی کند ضمن اینکه نباید از محیط داخل هم غافل شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی