جستجو

 
اخبار
 
 
 

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان عنوان کرد
میانگین چاقی در گیلان بالاتر از میانگین کشوری !
۶۸ درصد مردم گیلان چاقند
معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه میانگین چاقی در کشور ۶۰ درصد و این پدیده در استان گیلان ۶۸ درصد است گفت: استان گیلان رتبه بلایی در میزان چاقی دارد.
علی‌نقی کریمی روز گذشته در همایش بسیج آموزشی تغذیه با محوریت" چاقی یا سلامتی، انتخاب با شماست" در سالن اجتماعات معاونت بهداشتی استان گیلان اظهار داشت: پدیده چاقی تهدیدی بزرگ برای سلامتی در جامعه امروز است. معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به اینکه از چاقی در جامعه امروز به‌عنوان کشتارگر خاموش نام‌می‌برند تصریح کرد: در شرایط کنونی جامعه امروز چاقی یک بیماری مهم بوده و این بیماری نیازمند توجه و درمان است. کریمی "چاقی یا سلامتی؟ انتخاب با شماست" را شعار ملی بسیج تعذیه در سال 96 عنوان و خاطرنشان کرد: پدیده چاقی یک خطر بزرگ برای سلامتی است و به طور سالانه 2.8 میلیون نفر به‌دلیل بیماری‌های ناشی از چاقی جان خود را از دست می‌دهند. معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اینکه داشتن جامعه و انسان سالم هدف بزرگ بسیج ملی تعذیه است و این هدف به‌طور ویژه دنبال می‌شود بیان کرد: 41 میلیون کودک بین 5 تا 9 سال در جهان افزایش وزن دارند. کریمی علل پدیده چاقی را کم‌تحرکی، عادات بد غذایی، استرس و عوامل ژنتیکی عنوان و خاطرنشان کرد: علل ژنتیکی و تغذیه‌ای، استفاده از غذاهای چرب، استفاده از فست فودها، داروها و مصرف الکل از اهم علل چاقی است. کریمی با تاکید بر اینکه رعایت رفتار سلامت از سوی والدین و داشتن تحرک بدنی، الگویی مناسب برای کودکان در حفظ سلامت جسمی است بیان کرد: اگر روش تغذیه در کودکان چاق در سنین کودکی تغییر نکند کاهش وزن در سنین بزرگسالی این افراد دشوار است. وی دیابت سکته‌های قلبی‌و مغزی، انواع سرطان، مشکلات عاطفی و جسمی، بیمارهای قلبی و عروقی و آلزایمر را از پیامدهای پدیده چاقی بیان کرد و افزود: میانگین چاقی در کشور 60 درصد و این پدیده در استان گیلان 68 درصد است و استان گیلان رتبه بالایی در میزان چاقی دارد. کریمی پدیده چاقی را مبحثی عمومی در سطح کشور عنوان کرد و با بیان اینکه زنگ خطر پدیده چاقی در اکثر استان‌های کشور به صدا درآمده است افزود: وضعیت شیوع اضافه وزن در گروه سنی جوانان در سه ماهه اول سال در استان گیلان 47.9 درصد است. معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اینکه سالانه 30 هزار نوزاد در استان گیلان متولد می‌شود خاطرنشان کرد: امید به زندگی در استان گیلان 70 سال بوده و امید است با کنترل بیماری‌های ناشی از چاقی این پدیده در استان افزایش یابد.

حفر چاه‌های غیرمجاز پیامد منفی کم آبی در گیلان
رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: در سال‌هایی که استان مواجه با بحران کم آبی می شود، کشاورزان اقدام به حفر چاه‌های سطحی و کم عمق می‌کنند. مهندس علیرضا شعبان‌نژاد گفت:کشاورزی در گیلان ،حرفه‌ای صد درصد خصوصی است و هر اقدام موفقیت آمیزی منوط به مشارکت گسترده مردم است و با مدیریت منابع آبی می‌توان در برابر بحران خشکسالی مقاومت کرد. وی افزود:یکی از ملزومات کشاورزی اساسی اقدام کشاورزان به شخم زمستانه است و کشاورزان با بهره‌گیری مناسب از تقویم زراعی استان می‌توانند از آسیب های ناشی از خشکسالی و غیره مصون باشند. شعبان‌نژاد ادامه داد: هرساله با حضور نمایندگانی از استانداری، هواشناسی، مراکز تحقیقاتی، دانشگاه ها و تشکل‌های مردم نهاد اقدام به تهیه تقویم زراعی می شود که بر اساس آن شخم زمستانه باید حداکثر تا 10 فروردین پایان یابد. وی تصریح کرد: در سالهایی که استان در مواجه با بحران کم آبی قرار میگیرد،کشاورزان به ناچار اقدام به حفر چاه‌های سطحی و کم عمق می‌کنند که در بعضی موارد ممکن است بدون مجوز باشد. رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان افزود: از پیامدهای منفی این امر، افت سطح آب زیر زمینی و در اراضی ساحلی خطر ورود آب شور دریا به سمت اراضی کشاورزی است. وی افزود: نظارت بر حفر چاه های غیرمجاز طبق قوانین و مقررات بر عهده شرکت سهامی آب منطقه‌ای است و این سازمان نیز به منظور ساماندهی و حل مشکلات آماده همکاری با آب منطقه ای استان است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی