جستجو

تقی پزشکی،  رئیس شورای اسلامی شهرستان تنکابن در جمع خبرنگاران: 
 
بخشی از نیروهای مازاد، با رانت وارد شهرداری شدند
 
 
 

خبرشمال/ رامین شیخ اشکوری

تقی پزشکی رییس شورای شهرستان تنکابن در نشستی با خبرنگاران، به سوالات و دغدغه‌های اصحاب رسانه پاسخ گفت. این عضو خوش‌نام‌‌ پارلمان محلی که چهار دوره حضور در شورای اسلامی شهر تنکابن را در سوابق خود دارد بدوا با اشاره به ضرورت خدمت‌رسانی به مردم ابراز امیدواری کرد کارها در حوزه مدیریت شهری هرروز با نظم و انضباط بیشتری پیش برود. وی در ابتدا پس از خیرمقدم به خبرنگاران و تاکید بر رسالت خطیر این افسران حوزه فرهنگ، در پاسخ به سوالی در خصوص اعمال نفوذ نماینده شهرستان در انتخاب شهردار تنکابن گفت: برخی شایعه کردند انتخاب شهردار تنکابن، با فشارهای آقای شریعت‌نژاد نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی صورت گرفته است که من هم به عنوان رییس شورای شهرستان که در جریان امور بودم و هم با توجه به شناختی که از ایشان دارم، صریحا این مورد را تکذیب می‌کنم.

پزشکی در خصوص تاسیس استان شدن غرب مازندران توضیح داد: در دوره سوم شورا به شدت پیگیر این موضوع بودیم، اما متاسفانه در دوره چهارم، این موضوع مسکوت ماند اما در نظر داریم این موضوع را بار دیگر در شورای شهرستان مطرح کنیم. در خصوص تاسیس دفتر نمایندگی استانداری در غرب نیز باید بگویم، این قضیه دارای وجاهت قانونی نیست، چرا که ما در تنکابن دارای فرمانداری ویژه هستیم و در مکاتبات اداری نیز همواره از فرماندار محترم شهرستان تنکابن به عنوان معاون استاندار مازندران یاد می‌شود و آنچه که مدنظر ماست، تفویض و توسعه‌ی اختیارات و وظایف ایشان و محول کردن امور از مدیران استانی به مدیران شهرستان‌های غرب استان است تا مردم و مدیران و مسئولان برای امور جزیی به مرکز استان با بعد مسافت 250 کیلومتر مراجعه نکنند که البته ما این موضوع را در نخستین جلسه‌ی شورای اداری شهرستان با حضور جناب آقای مهندس اسلامی، استاندار محترم که فردی فرهیخته و عملگراست، طرح کردیم.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر تنکابن در خصوص پروژه آدینه تاکید کرد: متاسفانه، این پروژه به یک معضل برای مردم و خریداران تبدیل شده است و شوربختانه به رغم تلاش‌هایی که برای تحقق این پروژه صورت گرفت، نتیجه‌ی مطلوبی نداد. اما از آنجا که خشت اول در این پروژه کج گذاشته شده است، تا به امروز هم این روند ادامه یافته است. نظر ما از همان ابتدا، این بود که دست‌اندرکاران این پروژه باید حقوق مردم را که شهرداری مامور وصول آن است، پرداخت کنند؛ بنده خودم شخصا در خصوص پرداخت این حقوق از دفتر رهبری استفتاء کردم و ایشان نیز حکم دادند که باید مرّ قانون در این زمینه انجام گیرد. حتی در جلسه‌ای که اخیرا در عباس آباد بهشهر و با حضور آقای تقوی، ریاست سابق شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، برگزار شده بود نیز این موضوع طرح شد اما، متاسفانه این افراد معتقدند که این مبلغ را نباید پرداخت کنند و ما هم به صراحت چه در مصوبات و چه در گفتگوها و جلسات (50 جلسه) عنوان کردیم که اگر قانونی در این رابطه وجود دارد، به ما نیز نشان دهند تا ما بر اساس همان تصمیم‌گیری کنیم. نکته اینجاست که وقتی شهرداری برای مطالبات معوق خود از مردم، به شدت پای کار است، و از ده متر و یا پنجاه هزار تومان نیز نمی‌گذرد، چگونه می‌توان از بدهی چند میلیاردی این عزیزان در این پروژه گذشت کرد؟ که البته این موضوع، اشکالاتی را به وجود می‌آورد و خریدارانی که مجموعه را خریده‌اند باید آن را تحویل گرفته و کسب‌وکار کنند و این موضوعی است که شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، نیز بر روی آن تاکید داشته است و بحث تنها بر سر شهرداری، شورا و دستگاه‌های دیگر نیست و در خصوص نرمش قهرمانانه نیز باید خدمت شما عرض کنم منظورم این بود که این افراد در صورتی که دسترسی به نقدینگی ندارند، آن را از طریق واگذاری ملک و زمین و هر چیز دیگری که قابلیت تبدیل به پول را داشته باشد، پرداخت کنند، زیرا ما مجاز نیستیم که از حقوق شهروندان خودمان بگذریم و تا حق و حقوق شهرداری را ندهند، شهرداری نیز نمی‌تواند هیچ خدماتی را به آن‌ها ارائه دهد.
رییس شورای شهرستان تنکابن در پاسخ به سوالی در خصوص ادعای غلامرضا مشایخی فرماندار وقت مبنی بر اینکه اصلا قرار نبود شهرداری چیزی به عنوان عوارض از آدینه دریافت کند و توافق شده بود در برابر پرداخت‌های شهرداری، پل چهارم با 5 میلیارد جمع شود، تصریح کرد: اینکه آقای مشایخی چگونه چنین سخنانی را بر زبان آوردند و با چه کسی قرار بر عدم پرداخت بدهی به شهرداری را گذاشتند، به خودشان مربوط است اما من در جریان جزییات امر نیستم. پزشکی در خصوص کنارگذر جاده ساحلی تنکابن توضیح داد: اقدام گزینشی و انتشار بخش‌هایی از فایل صوتی مورد نظر کار بسیار بدی بود و کسی که این کار را انجام داد عمدا سروته حرف‌ها را قطع کرد و بخشی از سخنان را برای تشویش اذهان عمومی انتشار داد .
پروژه کنارگذرجاده ساحلی تنکابن در صورت اجرا، ورودی و خروجی شهر را پوشش می‌داد و در طرح تفصیلی تنکابن هم آمده‌است. یک خیابان بیست متری در این محوطه وجود داشت و مقرر شد به موازات این بیست متری، کنارگذر احداث شود تا تردد هم برای شهروندان و هم گردشگران تسهیل شود. در دوره سوم شورا کارهای مقدماتی طرح انجام و در شورای چهارم، تصویب شد و ضمنا مصوبه تصریح کرد کار به پیمانکار بخش خصوصی درجه یک واگذار شود و برنامه این بود که در ساحل، شرایطی ایده‌آل ایجاد شود تا شهروندان و مسافران به جای رفتن به کیش، به تنکابن بیایند. متاسفانه این اتفاق نیفتاد و طرح ادامه پیدا نکرد به این دلیل که دوستانی که اهل فن نبودند و با دقت نظر کارشناسی نگاه نکردند، جلوی کار را گرفتند.
قرار بود تمام امکانات و اسکله‌های تفریحی وسایر زیرساخت‌ها با مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی انجام بگیرد چون دولت پولی برای اجرای چنین طرحی با هزینه‌های نجومی آن نداشت. با توجه به عدم تحقق بودجه شهرداری و تاخیرهایی که در این بخش ایجاد می‌شود و برای پیشگیری از خوابیدن طرح مصوبه شورا، پیمانکار بخش خصوصی را ملزم کرد طرح را اجرا و هزینه‌های آنرا پرداخت کند، در پایان و پس از استحصال زمین با پیمانکار تسویه حساب شود. به باور من اگر از هر زاویه‌ای به این طرح نگاه کنید، به نفع شهر و مردم شهر و آینده صنعت گردشگری بود. متاسفانه بخاطر برخی مسایل شخصی که وجود داشت این طرح تحقق نیافت و تا این لحظه مردم از منافع آن محروم ماندند هرچند برنامه جدی داریم در این دوره شورا، مجددا طرح را بررسی کنیم و اگر اعضا صلاح دانستند این پروژه بزرگ ملی را کلید بزنیم.
در نهایت برخی دوستان عزیز که از نظر مسایل مربوط به نحوه هزینه‌کرد و صورت وضعیت مالی تسلط نداشتند و ضعیف بودند، در کل طرح ایجاد ابهام کردند و موضوع در شورای شهر مطرح شد، مانده طلب پیمانکار هم بیان شد و ما مصوب کردیم با حضور کارشناسان خبره مالی استانداری، سازمان بازرسی و اطلاعات استان موضوع را بررسی کردند و طلب پیمانکار را تایید کردند و شهرداری را موظف به پرداخت این مبلغ کردند.
در نهایت جلسه‌ای‌ با حضور فرماندار تنکابن ، اعضای شورای شهر، رییس دادگستری، رییس اداره اطلاعات تنکابن و پیمانکار برگزار شد و مقرر شد مانده طلب پیمانکار به صورت تقسیط پرداخت شود و این کل ماجرا بود. گلایه من از افرادی است که این داستان طولانی و قانونی را گزینشی انتشار دادند و نتیجه گرفتند که آبروی شهر ما در کشور رفت. این ماجرا با اطلاع و نظارت استانداری، اداره اطلاعات و سازمان بازرسی و تمام مدیران در جریان هستند و می‌دانند هیچ رانت یا سوء استفاده‌ای در کار نبود.
درخصوص شن و ماسه که در آنجا دپو شده بود، مقداری در اثر سیل گذشته از بین رفت و بخشی نیز بدون مجوز شهردار، بصورت غیرقانونی از محل خارج شد که شهردار دستور پیگیری دادند و در دست رسیدگی است و متخلفان باید پاسخگو باشند و نتیجه این پیگیری هم در زمان مقتضی رسانه‌‌ای خواهد شد. پزشکی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه چرا شورا از شهرداری خارج نمی‌‎شود نیز گفت: برخی معتقدند بنده از جمله مخالفان این طرح هستم، اما واقع مطلب این است که برای من مکان شهرداری و شورا مهم نیست، هرچند تاکید دارم جایی در داخل شهر باشیم که دسترسی مردم به ما آسان باشد. مکان‌هایی پیشنهاد شد که برای مردم، بسیار سخت خواهد شد، من با ایجاد هرنوع سختی و دشواری در کار مردم مخالفم. ناگفته نماند که بخش کوچکی از مشکلات مردم، به حوزه شهرداری اختصاص دارد اما بخش عمده ای از آن، از مشکلات سربازی گرفته تا مشکلات دیگر در حوزه ای فراتر از شهرداری ها می گنجد و اگر مکان شورا، در جایی خارج از شهر باشد، من در همان شهرداری خواهم ماند و پاسخگوی نیاز مردم خواهم بود. پزشکی رییس شورای شهر ستان تنکابن در ادامه این نشست خبری در پاسخ به وضعیت گردشگری در شهرستان به تعیین اکیپی از کارشناسان برای ترسیم افق چهارساله شهرستان با کمک نخبگان مدیریتی و دانشگاهیان خبر و مژده داد کتابچه‌ای در این زمینه به رشته تحریر درخواهد آمد و در دسترس همگان قرار خواهد گرفت و گردشگری و تمام زیرشاخه‌های آن از جمله بوم‌گردی و برجسته‌کردن روستاهای هدف گردشگری، بخشی از این ماموریت است اما از شما اصحاب رسانه کمک می‌خواهم چون شما با قلم‌تان می‌توانید بسیاری از مشکلات این مسیر را هموار کنید. تقی پزشکی در خصوص مشکلات مربوط به بارش زودهنگام برف و خسارت‌هایی که سال گذشته به کشاورزی منطقه وارد کرد گفت: صنایع تبدیلی ازجمله ضرورت‌های تنکابن است که امیدواریم با جدیتی که در استاندار مازندران و نماینده محترم شهرستان جناب آقای شریعت‌نژاد سراغ داریم، این نیاز که گامی اساسی در جهت خدمت به کشاورزی منطقه است، مرتفع گردد.
نایب رئیس شورای شهر تنکابن در ادامه به ساماندهی ایستگاه‌های غیرمجاز اشاره کرد و گفت : تاکسی‌تلفنی‌ها باید پارکینگ داشته‌باشند و اجازه ندارند کنارخیابان را اشغال کنند، ایستگاه تاکسی‎های بین‌شهری نیز باید در خیابان‌های منتهی به بیرون شهر یا در کنار شهر باشد اما در خصوص تاکسی بی‌سیم، اوضاع متفاوت است و برابر آیین‌نامه این خودروها باید در گوشه‌کنار شهر حضور داشته‌باشند و بدیهی است این امکان را ندارند که در هر خیابان، پارکینگ داشته باشند. برای تاکسی بی‌سیم، باید مکان‌هایی به عنوان پارکینگ در نظر گرفته شود.
رییس شورای شهرستان در خصوص حل بخشی از مشکلات شهری چون ترافیک بر ضرورت فرهنگ‌سازی تاکید و اظهار کرد: من می‌خواهم بگویم ما مردم به وضوح در این زمینه، ضعف داریم و اجازه بدهید با مثالی توضیح دهم. امروز بستن کمربند، نکشیدن سیگار در اماکنی عمومی چون مسجد تبدیل به یک فرهنگ شد اما در حوزه انداختن زباله، ترافیک و تردد همه بی توجه هستیم و بسیار دیده می‌شود به آمبولانس و خودروی آتش‌نشانی راه نمی‌دهیم. این نکته گویای این حقیقت است که به این مسایل توجه نداریم. ما در این زمینه مشکل فرهنگی داریم که زباله را نباید در خیابان رها کنیم، در ساعات پیک ترافیک برای امور غیر ضروری از ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده کنیم. تقی پزشکی در ادامه به بهسازی بافت فرسوده و ضرورت ساخت و ساز با رعایت استاندارد پرداخت و با اشاره به برف سنگین سال 92 در پیوند با پدافند غیرعامل تصریح کرد: با قطع برق در اثر حوادث و سوانح، آب شرب شهر هم قطع می‌شد، پس از آن، تمام چاه‌های مهم آب شهر، مجهز به ژنراتور شدند و به محض قطعی برق، این ژنراتورها فعال می‌شوند و شهر دچار بی‌آبی نمی‌شود. همچنین با پیگیری شورای شهر قبلی و فعلی، سه نیروگاه گازی در سطح شهرستان ساخته شد و علیرغم مشکلات مختلف، موفق شدیم مشکل را حل کنیم و در دهه فجر این نیروگاه‌ها، افتتاح خواهند شد.
رییس شورای شهرستان تنکابن در پاسخ به آخرین سوال به نیروهای مازاد شهرداری که در سالهای اخیر به کار گرفته شدند پرداخت و صراحتا گفت: اغلب این نیروها با رانت آمدند در حالی که برخی شاید کارآیی خاصی هم ندارند. وی ادامه داد در این خصوص با شهردار نیز مذاکراتی داشتیم و برنامه‌هایی در نظر داریم تا جلوی ضرر و زیان بیشتر این نیروها به شهرداری را بگیریم اما شخصا با اخراج این نیروها موافق نیستم. پزشکی گفت: برنامه داریم این نیروها را به جایی که از ابتدا برای آن منظور وارد سیستم شهرداری شدند، برگردانیم چون برخی از این افراد که به عنوان نیروی کارگری وارد شدند در مقطعی به کارهای دفتری و پست کارمندی ارتقا یافتند که با این کار مخالف هستیم و آن را در تضاد با منافع شهر می‌دانیم بویژه اینکه در حال حاضر بار سنگینی به میزان بیش از یک میلیارد تومان به عنوان حقوق این افراد، پرداخت می‌شود.
نایب رئیس شورای شهری تنکابن در این نشست به موضوعاتی از قبیل دریافت عوارض از شهروندان، مشکل زباله، پرداخت کمک به مراکز فرهنگی، عدم ورود شورا به انتخاب پیمانکاران طرح‌های عمران شهری و اعتبارات شورا که مورد پرسش خبرنگاران بود پرداخت.
تقی پزشکی در پایان این نشست خبری ضمن قدردانی از خبرنگاران ازآنان خواست در خصوص حقوق برزمین مانده مردم و تکلیف مدیران، بپرسند و از مسوولان توضیح بخواهند و یقین داشته باشند اعضای شورای اسلامی شهر تنکابن به عنوان نمایندگان مردم از آنان حمایت خواهند کرد چون آنان نیز نماینده مردم هستند و وظیفه شرعی و تکلیف قانونی دارند پیگیر مطالبات و صدای رسای شهروندان باشند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی