جستجو

در همایش تجلیل از فعالان عرصه تربیت مدارس مازندران مطرح شد 
 
وجود شکاف بین عمل و نظر در آموزش و پرورش
 
 
 

همایش تجلیل از فعالان عرصه تربیت مدارس استان مازندران در اردوگاه دانش‌آموزی برگزار شد

معاون وزارت آموزش و پرورش در همایش تجلیل از فعالان عرصه تربیت در اردوگاه دانش‌آموزی اظهار کرد: در نظام تعلیم و تربیت باید تلاش کنیم که گفتمان امور تربیتی و پرورشی به گفتمان نخست آموزش و پرورش تبدیل شود.
علیرضا کاظمی با اشاره به اینکه باید این نگاه، چرخش اساسی و مهمی را که در سند تحول بنیادین هدف قرار داده است به نظام آموزش و پرورش تزریق کنیم، افزود: بزرگترین چرخش و تحول در نظام تعلیم و تربیت در اجرای سند تحول بنیادین تبدیل نظام صرفا آموزشی به یک نهاد فرهنگی است و این چرخش باید اتفاق بیافتد.
وی با بیان اینکه فعالیت‌های پرورشی، تربیتی و نگاه جامعه به مسائل تربیتی و نگاه موثر در عوامل تربیتی باید نقش نخست را داشته باشد، گفت: آموزش و پرورش گفتمان و دغدغه نخست جامعه نشده است و امروز آموزش و پرورش با محدودیت‌های متعددی دست و پنجه نرم می‌کند؛ در مدارس معلمان، مدیران و مسؤولان با محدودیت‌های زیادی مواجه هستند.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش زمانی می‌تواند نقش واقعی در رشد و توسعه ایفا کند که از نظر و عمل بر صدر بنشیند، افزود: بزرگترین شکافی که در جامعه دیده می‌شود شکاف بین عمل و نظر در آموزش و پرورش است.
کاظمی یکی از چالش‌های اساسی در آموزش و پرورش را نگاه تفکیکی دانست، گفت: تا زمانی که مسؤول تربیت دانش‌آموز صرفا مربی پرورشی باشد راه به جایی نخواهیم برد.
وی انتقال دانش‌آموزان، انتقال ارزش‌ها و باورهای دینی و انتقال باورها به نسل‌های بعدی را سه رویکرد مهم آموزش و پرورش دانست و عنوان کرد: زمانی می‌توانیم موفق باشیم تا همه مسیرهای تعلیم و تربیت در خدمت مسائل پرورشی باشد.
کاظمی با بیان اینکه معلم، مدیر، خدمتگزار و راننده سرویس باید کمک کار معلم پرورشی باشند تا به نقطه مطلوب برسند، تصریح کرد: کمبود نیروی انسانی یکی دیگر از چالش‌های آموزش و پرورش است با همه محدودیت‌ها و مشکلات و چالش‌ها باید آموزش و پرورش را حفظ کنیم و به شرایط مطلوب هدایت کنیم و در این راستا باید برنامه داشته باشیم.
کاظمی با اشاره به اینکه در استفاده از فضای مجازی و حرکت در فضای مجازی غفلت شده است، اظهار کرد: ما نیازمند مربیان با دانش و بینشی هستیم که در عرصه تربیت موفق باشند چرا که اولیاء و مربیان در فضای دانش‌زده و دانش‌محور با آسیب‌های متعددی در عرصه‌های مختلف مواجه خواهد شد.

* باور آموزش‌دهندگان به رفتار تربیتی
مدیرکل آموزش ‌و پرورش مازندران نیز در این با اشاره به فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی حضرت فاطمه(س) بعد از رحلت پیامبر، گفت: ایشان جریان طلایه‌دار و فعال بودن زن را در متن اسلام تولید کردند؛ جریانی که جامعه آن روز عرب آن را نمی‌پسندید.
سیدعلی قاسمی با بیان اینکه فاطمه (س) از حقوق خود و حق سیاسی همسرش دفاع کرد، این امر را بیانگر این دانست که یک زن می‌تواند رهبر، فعال و نقش رهبری جامعه اسلامی را ایفا کند و افزود: این امر سنتی است از فاطمه (س) که زنان همانند مردان حق فعالیت اجتماعی و حق دخالت در سرنوشت خود را دارند.
وی با بیان اینکه ما میراث‌داران کسانی هستیم که در روزهای نخست انقلاب نهاد امور تربیتی را در دل نهاد آموزشی پایه‌گذاری کردند، این پرسش را مطرح کرد که آیا ما باید همچون سال‌ها ۵۹ و ۶۰ رفتار کنیم یا باید رفتارهایی را اتخاذ کنیم که امروز اثربخش باشد.
قاسمی برای داشتن روش‌های اثربخش و برجسته کردن نقش فرهنگی نهاد آموزش‌وپرورش در تربیت اسلامی و بر باور آموزش‌دهندگان به رفتار تربیتی تأکید کرد و افزود: در امر تربیت، صرف انتقال مفاهیم و دانسته نمی‌تواند فضای فرهنگی و تربیتی ایجاد کند و یا اثربخش نخواهد بود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی