جستجو

 
 
اخبار 
 
 
 

توصیه رئیس اداره برنج
جهاد کشاورزی مازندران به
کشاورزان و شالیکاران :
نشاکاری را زودتر انجام دهید
رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران به کشاورزان توصیه کرد با توجه به شرایط منابع آبی، نشاکاری مزارع برنج را زودتر انجام دهند تا در زمان رسیدگی نیاز به مصرف آب کمتری باشد.
ابراهیم قربان‌نژاد به کشاورزان توصیه کرد با توجه به شرایط منابع آب نشاکاری مزارع برنج را زودتر انجام دهند تا در زمان رسیدگی نیاز به مصرف آب کمتری باشد. وی با بیان اینکه تاکنون 121 هزار هکتار معادل 57 درصد از شالیزارهای مازندران با احتساب کشت دوم شخم شیار شد، اظهار کرد: سال گذشته در این زمان 118 هزار هکتار معادل 56 درصد از اراضی شخم شیار شده بود.
رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: با استفاده از روان‌آب‌ها و هرزآب‌های موجود 67 هزار هکتار معادل 31 درصد از شالیزارهای استان آب تخت اولیه انجام شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد پنج درصدی داشته است.
رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران اضافه کرد: تاکنون 39 هزار و 700 هکتار از مزارع برنج استان خزانه‌گیری و 11 هزار و 800 هکتار بذرپاشی در خزانه‌ها انجام شده است.
این مسؤول اظهار کرد: به کشاورزان توصیه می‌شود با توجه به شرایط جوی و اختلاف درجه حرارت در روزهای پایانی سال نسبت به هوادهی در روزهای گرم و گرم نگه داشتن خزانه در شب‌های سرد اقدام کنند تا خزانه برنج دچار آسیب نشود.
قربان‌نژاد به کشاورزان توصیه کرد با توجه به شرایط منابع آب نشاکاری مزارع برنج را زودتر انجام دهند تا در زمان رسیدگی نیاز به مصرف آب کمتری باشد.
وی بیان کرد: با توجه به احتمال کمبود آب در زمان تولید برنج در اراضی شالیزاری، کشاورزان بیمه محصولات کشاورزی را در دستور کار قرار دهند تا در صورت بروز خسارت بخشی از مبلغ از طریق غرامت پرداخت شود.
رئیس اداره برنج سازمان جهاد کشاورزی مازندران خاطرنشان کرد: تاکنون 5 هزار و 400 هکتار از اراضی شالیزاری استان زیر پوشش بیمه قرار گرفته است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 25 درصدی داشته است.
قربان‌نژاد با بیان اینکه با توجه به اینکه دست‌یابی به تولید و عملکرد بالا در اراضی شالیزاری نیاز به هسته اولیه بذر مرغوب و مناسب دارد که تاکنون 380 تن بذر بین کشاورزان توزیع شده است، گفت: انواع بذور ارقام محلی و پرمحصول در کارگزاری‌های بخش خصوصی برای مناطقی که مشکل آب ندارند موجود است و از طریق صدور حواله در مراکز جهاد کشاورزی به کشاورزان تحویل داده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران:
مشترکان برق مازندران
۷۰ میلیارد تومان بدهی دارند
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران میزان بدهی برق مشترکان را ۷۰ میلیارد تومان اعلام کرد که از این میزان ۱۰ میلیارد تومان بدهی در حوزه برق مرکز و مابقی در حوزه غرب استان است.
قاسم شهابی شمار مشترکان برق در استان را حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار فقره اعلام کرد گفت: توقع ما این است تا نسبت به پرداخت بدهی یاری داشته باشند تا بتوانیم نسبت به انجام تعهدات اقدام کنیم.
وی با بیان اینکه شرکت توزیع برق شرکت درآمد - هزینه است گفت: در حال حاضر بیش از ۶۰ میلیارد تومان به پیمانکاران و همکاران بدهی داریم و باید در این زمینه برنامه‌ریزی شود.
شهابی یادآور شد: رشد میزان مصرف برق در استان سالانه بین ۹.۵ تا ۱۰ درصد است و باید متولیان و مدیران صرفه جویی در مصرف برق را سرلوحه کار قرار دهند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی