جستجو

 
 
اعتبار ملی برای چالش‌ ملی
 
 
 

روز گذشته شاهد اقدام شایسته نمایندگان سه استان سبز خط خزر بودیم که ضمن هماهنگی با مقامات دولتی، طی نامه‌ای از رهبر معظم انقلاب اذن و اجازه خواستند تا اعتباری از صندوق توسعه ملی برای مدیریت زباله و پسماند در این پهنه، برداشت کنند. این اقدام از آن جهت ارزشمند و حاکی از هوشمندی نمایندگان سه استان شمالی است که ریشه برخی مشکلات و چالش‌های این منطقه عمیق تر از مشکلات عادی محلی است، به عبارت دیگر برخی مشکلات استان‌های شمالی، درحد واندازه مشکلات ملی است و نمی‌توان با اعتبارات محدود محلی، به سراغ آنها رفت. بخش قابل توجهی از زباله و تبعات زیست محیطی ناشی از آن که طبیعت منطقه، زندگی و سلامت مردم و حتی اقتصاد ساکنان گیلان، گلستان و مازندران را به‌طور جدی تهدید می‌کند در حقیقت حاصل حضور مسافران و گردشگرانی است که در فواصل زمانی مختلف و به‌ویژه در تعطیلات نوروز و تابستان به منطقه سرازیر می‌شوند و هیچ عوارضی پرداخت نمی‌کنند و در نهایت تلی از زباله را در حاشیه جنگل‌ها و سواحل رها می‌کنند و می‌روند. حجم و گستردگی این زباله‌ها در مقیاسی است که بخش قابل توجهی از توان شهرداری‌ها را در غالب شهرهای استان به خود اختصاص می‌دهد ضمن اینکه رسیدگی به این زباله‌ها در نواحی خارج شهر، هیچ متولی و
مسوولی ندارد.
فائق شدن بر این موضوع هم نیاز به عزم ملی و همراهی دولت، مجلس و بسیاری دیگر از نهادها و دستگاه‌ها دارد و هم اعتبار و بودجه‌ای ملی طلب می‌کند که با این نامه و موافقت مقام معظم رهبری مدظله العالی، ان‌شا‌الله در مسیر مدیریت و حل و رفع قرار خواهد گرفت.
مشکلات مشابه و چالش‌هایی که می‌توان آن را چالش‌های ملی نامید در استان مازندران البته منحصر به زباله و پسماند نیست. مشکل راه‌ها و محورهای مواصلاتی استان نیز چنین وضعیتی دارند و نیاز به بودجه و اعتباری ملی دارند به این جهت که حضور مستمر مسافران و گردشگران در این محورها، موجب افزایش استهلاک راه‌های استان تا پنج برابر محورهای استان‌هایی است که مقصد گردشگران نیستند.
مدیرکل سابق راه و شهرسازی در یکی از مصاحبه‌های خود با خبرشمال ضمن تایید این مشکل، گفته بود: به‌علت حضور فشرده مسافران و خودروهای عبوری، اعتبارات عادی که وزارت راه و شهرسازی به‌عنوان هزینه تعمیر و نگهداری محورهای مواصلاتی پرداخت می‌کند، هرگز کفاف نیازهای استان را نمی‌کند و ضرورت دارد با همکاری نمایندگان مجلس، برای راه‌های مازندران به دلیل شرایط خاص، اعتباری ملی تعیین و در ردیف بودجه سالانه گنجانده شود.
ازجمله دیگر مواردی که چون محورهای مواصلاتی استان و پسماند، در حقیقت چالش ملی تلقی می‌شود و باید اعتباری ملی برایش در نظر گرفت ساماندهی سواحل و نظارت بر جنگل‌ها و پهنه‌های حفاظت‌شده استان است که نه تنها مورد استفاده ی مردم مازندران، گیلان و گلستان بلکه در اختیار تمام مردم کشور قرار دارد، آزادانه می‌آیند و از آن بهره می‌برند و بدون پرداخت عوارض، شمال کشور را ترک می‌کنند.
درپایان ضمن قدردانی از توجه و دقت‌نظر اعضای مجامع نمایندگان مازندران، گیلان و گلستان در این موضوع، از آنان توقع داریم در سایر موارد نیز به همین شکل عمل کنند چون سود و انتفاع ناشی از حل‌شدن برخی مشکلات شمال، به تمام مردم کشور می‌رسد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی