جستجو

 
 
دست‎های پنهان در واردات، بخش کشاورزی  را به ورطه نابودی خواهد کشاند
 
 
 

در حالیکه طبق قانون در زمان برداشت محصولات داخلی نباید هیچ محصولی وارد کشور شود اما به گفته برخی صاحبنظران، واردات کشاورزی در فصل برداشت، به دلیل وجود رانت‎ها و دست‌های پشت پرده‎ای است که از طریق کانال‎های غیرقانونی وارد کشور می‎شود.
اگر چه همواره مسوولان و صاحبنظران کشور از کشاورزی به عنوان یکی از مهمترین بخش‎های اقتصادی کشور نام می‎برند و بر حمایت این بخش تأکید ویژه دارند اما واقعیت این است که اغلب سخنان در این بخش به ظاهر مهم اقتصادی تنها جنبه شعارگونه داشته و در عمل شاهد انزوا و به حاشیه رفتن کشاورز و کشاورزی در کشور هستیم.
در سال‎های گذشته یکی از مشکلات مهم کشاورزان به خصوص کشاورزان گلستانی فروش محصولات است در حالیکه کشاورزان ماه‌ها برای به ثمر رساندن یک محصول هزینه و انرژی صرف می‎کنند اما در زمان برداشت که انتظار فروش محصول و بازگشت هزینه‎های خود و دریافت سود را دارند در کمال ناباوری با بازار راکد که فردی تمایل خرید محصولات او را ندارد مواجه می‎شود در این میان یکی از عوامل که در چند سال اخیر تیشه بر ریشه کشاورزی وارد کرده و با گذشت زمان کشاورزان بیشتری را از فعالیت در این شغل ناامید کرده است واردات در زمان برداشت محصولات می‎باشد.
در حالیکه طبق قانون در زمان برداشت محصولات داخلی نباید هیچ محصولی وارد کشور شود اما به گفته برخی صاحبنظران واردات کشاورزی در فصل برداشت به دلیل وجود رانت‎ها و دست‌های پشت پرده‎ای است که از طریق کانال‎های غیرقانونی وارد کشور می‎شود. با این وجود طی ماه‌های گذشته و همزمان با آغاز فصل برداشت برنج در شمال کشور شاهد واردات بی‌رویه برنج بی‌کیفیت و قیمت پایین‎ بودیم که این امر موجب عدم فروش برنج داخلی و متضرر شدن شالیکاران شمال کشور از جمله شالیکاران گلستانی شد.

عدم حمایت دولت از تولید برنج داخلی
در همین رابطه نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس شورای اسلامی در رابطه با مشکلات برنج‌کاران شمال کشور اظهار کرد: برنج جزو محصولات مهم کشور محسوب می‎شود که اغلب در شمال کشت می‎شود اما به دلیل آنکه برنج جزو الگوی کشت استان نیست بنابراین حمایتی در رابطه با خرید این محصول توسط دولت نمی‎شود. نورمحمد تربتی‌نژاد تصریح کرد: جلوگیری از واردات برنج یکی از مهمترین اقداماتی است که مجلس شورای اسلامی در راستای حمایت از شالیکاران داخلی انجام داد، البته در اوایل فصل برداشت شاهد واردات برنج بودیم که در اواسط فصل برداشت، واردات را به طور کامل قطع کردیم. وی مسوول تولید، صادرات و واردات را وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و افزود: بارها وزیر جهاد کشاورزی را به کمیسیون کشاورزی دعوت کرده‎ایم و در خصوص واردات محصولات کشاورزی در فصل برداشت به او تذکر داده‎ایم. عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از تأکیدات مجلس به دولت این است محصولاتی که زمینه تولید داخلی آن در کشور فراهم است را وارد نکنیم، خاطرنشان کرد: در مجلس دهم با تلاش نمایندگان و با اولویت دادن به تولید داخلی، واردات محصولات کشاورزی به حداقل خود خواهد رسید، سال آینده به طور مطلق از واردات برنج در فصل برداشت جلوگیری به عمل خواهد آمد اما یکسری قراردادها برای واردات از سال‎های گذشته وجود دارد که باید این نوع قراردادها رسیدگی شود.

افزایش واردات محصولات کشاورزی در کشور
یک کارشناس کشاورزی در خصوص وضعیت واردات محصولات کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: آمارها حاکی از افزایش واردات محصولات کشاورزی در سال‎های اخیر است، از سال 1379 تا 1394 واردات محصولات کشاورزی 76 درصد افزایش یافته و سالیانه دو برابر ظرفیت کشور واردات برنج صورت می‎گیرد.
علی نیازی تصریح کرد: در این میان ظاهرأ مسوولان مربوط، اقدام و برنامه جدی برای رفع این بحران در دست اجرا ندارند و این در حالی است که کشاورزان ما سختی‎های فراوان برای تولیدات محصولات خود متحمل می‎شوند و از حمایت کافی نیز برخوردار نیستند.
وی با بیان اینکه واردات محصولات کشاورزی برای تأمین منافع برخی از افراد ذینفع صورت می‎گیرد، افزود: واردات بی‎رویه محصولات کشاورزی اقدامی است که به واقع تیشه بر ریشه کشاورزی کشور وارد می‎کند.
نیازی بیان کرد: اقلیم خاص کشور شرایط منحصر به فردی برای تولید انواع محصولات زراعی و باغی در نقاط مختلف ایجاد کرده است با این وجود بیش از نیمی از واردات محصولات کشاورزی با تعرفه زیر چهار درصد صورت می‎گیرد در حالیکه تنها به کشورهایی که استعداد کشاورزی ندارند اجازه واردات محصولات با تعرفه پایین می‎دهند.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی