جستجو

نوشتاری در ضرورت آموزش موسیقی به کودک 
 
آرامش با « دو  رِ می فا  سل لا سی»
 
 
 

به قلم فروغ کاظمی
مدرس آموزش موسیقی کودک

این روزها که سیاسیون و مدیران ارشد از نرخ پایین شادی و نشاط در جامعه، نرخ بالای افسردگی و عصبانیت و تندخویی میان مردم اظهار نگرانی می‌کنند و سخن از تدوین سند نشاط اجتماعی برای جبران و یا حل این مسئله می‌گویند، ضمن اینکه به حساسیت آنان درخصوص شناخت درست آسیب، احترام می‌گذارم اما نمی‌توانم درک کنم که چگونه می‌توان شادی و نشاط را به‌صورت دستوری و با تدوین سند به فرد و یا جامعه تزریق کرد؟

پایین آمدن و یا رشد سطح نشاط اجتماعی به عوامل بسیاری به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم وابسته‌است و طیف گسترده‌ای از مولفه‌های اقتصادی، اعتقادی، خانوادگی، اجتماعی و حتی سیاسی را در بر می‌گیرد اما عواملی هم هستند که برابر نظر روانشناسان کودک و همچنین روانپزشکان، اگر از سنین کودکی و از فضای خانه و مدرسه تحقق یابند، به‌راحتی می‌تواند بخش اعظمی از مشکل را حل کند چون توان مغز و قدرت روحی فرد را افزایش می‌دهد و این امر، موجب می‌شود کودک در سنین بالاتر، مهارت‌های زندگی را درعمل بروز دهد و در هنگامه‌ی بحران، زود از کوره در نرود و نوعی حس آرامش و اعتماد به‌نفس را به‌عنوان ابزاری برای کنترل و مدیریت بحران با خود داشته باشد و یکی از این عوامل بسیار مهم، غوطه دادن ذهن و ضمیر کودک، در رودخانه زلال موسیقی و در لابه‌لای نت‌های ساز است.
سازمان بهداشت جهاني ، سلامتي را دو حالت سلامتي كامل فيزيكي و رواني - اجتماعي مي داند و معتقد است كه سلامتي تنها فقدان بيماري يا ناتواني جسمی نيست. (گنجي، حمزه . بهداشت رواني، چاپ اول، تهران: انتشارات ارسباران. 1376 )
بر اساس اين تعريف، سلامت روانشناختي نيز در درون مفهوم كلي سلامت جاي می‌گيرد. منظور از سلامت روان شناختي(رواني) درجه اي از تعادل است كه فرد در مواجهه با مشكلات اجتماعي و سازگاري اجتماعي با محيط پيرامون خود، بين رفتارهاي خويش برقرار مي‌کند و رفتار منطقي از خود نشان مي دهد ( نوابي نژاد . شکوه ، رفتارهاي بهنجار در كودكان و نوجوانان . چاپ هفتم، تهران : انتشارات اوليا و مربيان.1376 )
برخي از پژوهشگران معتقدند كه سلامت رواني يعني: استعداد روان براي هماهنگ، خوشايند و مؤثر كار كردن در موقعيت هاي دشوار و انعطاف پذير بودن،بازيابي تعادل خود و توانايي داشتن.( گنجی .همان)
ازطرف دیگرامروزه عناوینی چون موسیقی درمانی و یا موسیقی درمانگری، به امری بدیهی تبدیل شده و در بسیاری از کشورها مراکزی با عناوینی چون موسسه موسیقی درمانگری استرالیا و یا انجمن موسیقی درمانگران آمریکا با برنامه‌های منسجم به کمک در فرایند درمانی برخی کودکان عقب‌مانده ذهنی، بیماران، سالمندان و آموزش موسیقی به کودکان باهدف حفظ تندرستی و سرزندگی اشتغال دارند.
طی 10 سال، تحقیقی بر روی 75 هزار دانش آموز انجام شد که نتایج نشان داد کودکانی که به نواختن موسیقی می‌پردازند نسبت به کسانی که چنین مهارتی را ندارند، دارای توانایی بیشتری در مهارت‌های خواندن و درک ریاضیات هستند. مخصوصا کودکانی که در آن آزمایش به تمرین پیانو می‌پرداختند هوش بیشتری را در این 2 مورد نسبت به دیگر همسالان خود داشتند. همچنین نمرات این دسته از کودکان نسبت به دیگر همکلاسی هایشان در رده بالاتری بود.
جمع‌بندی تحقیقات علمی پزشکان، روانپزشکان و تجربیات فعالان حوزه هنر به‌طور مختصر حکایت از این دارد که با موسیقی می‌توان به درمان برخی بیماری‌ها رفت، مغز کودک را به سمت فعالیت منسجم تر هدایت کرد و همچنین نسلی تربیت کرد که از سلامت کامل روح و روان، برخوردارند و در هنگامه‌ی مشکلات، با توان روحی و ذهنی بالایی که درهمراهی با موسیقی تحصیل کردند به‌راحتی می‌توانند بدون تنش و با اعمال مدیریت، خود را از وضعبت نامناسبی که در آن گرفتار شدند نجات دهند. با توجه به مشکلات جامعه امروز ما، آموزش موسیقی به کودک یک ضرورت است تا کودک با صدای « دو ر می فا سل لا سی» به شادی ، نشاط و آرامش برسد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی