جستجو

پیشنهاد خبرشمال به استاندار مازندران در خصوص ضرورت منع کشت دوم برنج برای مقابله با بحران آب؛ 
 
ممنوعیت ناگزیر
 
 
 

« شرایط اقلیمی عوض‌شده است و در این شرایط، مازندران رو به خشکسالی است و نباید دست روی دست بگذاریم بلکه برعکس همه باید درکنارهم مشکلات را مدیریت کنیم.
احمد حسین‌زادگان معاون استاندار روز گذشته در دومین جلسه کارگروه مقابله با خشکسالی در فرمانداری آمل با اشاره به روند تغییر اقلیم بر لزوم اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با کم‌آبی در استان با اشاره بر این مطلب و تاکید بر لزوم تغییر الگوی کشت گفت: این مساله در مناطق شرقی استان که شرایط آب در آن بحرانی است، ضروری به نظر می‌رسد و لازم است از تمام ظرفیت‌ها برای آگاه‌سازی مردم استفاده کنیم.»
پیش از آن دلاور حیدرپور نیز هشدارهای لازم را در این خصوص داده بود. مدیر جهاد کشاورزی مازندران در آستانه آماده شدن شالیکاران این استان برای کشت برنج به آنها اخطار کرد با توجه به کاهش بارندگی و کم شدن ذخایر آبی پشت سدها، آب‌بندان‌ها و تالاب‌ها از کشت ارقام پرمحصول برنج خودداری کنند. کشت برنج که به صورت سنتی در مازندران از اواخر اسفند آغاز می‌شد در سال‌های اخیر به‌خاطر بهره‌برداری از زمین‌های شالیزاری برای کشت دوم برنج، این کار در بعضی مناطق از اوایل اسنفد و گاهی اواخر بهمن با شخم و شیار زمین آغاز می‌شود. رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران چندی پیش گفت : با توجه به کاهش بارندگی و کم‌آبی، نگرانی ما برای کشت شالی در مناطق مختلف استان جدی است.
دلاور حیدر پور افزود: جهاد کشاورزی در شهرستان‌های استان به صورت میدانی و با همکاری کارشناسان آب منطقه ای منابع آبی سطحی، زیرزمینی، رودخانه‌ها و چشمه‌ها را بررسی کرده‌اند و مشخص شده است که خشکسالی و کم‌آبی در مازندران جدی است و توصیه جدی ما به شالیکاران در شهرستان‌های ساری، میاندرود، بهشهر، گلوگاه و بخشی از شهرستان‌های جویبار و سیمرغ این است که از کشت ارقام پرمحصول شالی پرهیز کنند.
بر اساس آمار شرکت آب منطقه‌ای مازندران در حال حاضر ذخیره آب پشت سدها با 40 درصد کاهش نسبت به سال قبل به کمتر از 129 میلیون متر مکعب رسیده‌است. گزارش این شرکت نشان می دهد که هم اکنون 96 میلیون متر مکعب از ظرفیت سدهای مازندران خالی است و در این میان سد شهید رجایی ساری یکی از 2 سد بزرگ استان محسوب می‌شود با 60 درصد کاهش ذخایر آبی، بیشترین لطمه را از خشکسالی و کاهش بارندگی تحمل کرده است. ذخایر آبی سد البرز به عنوان دیگر سد بزرگ مازندران هم 25 درصد کاهش یافته است و در سد شیاده بابل هم میزان کاهش 50 درصد اعلام شده است .
در چنین شرایطی و در ماه گذشته شوک جدی به کشاورزان مازندرانی و به‌ویژه شالیکاران میاندورودی وارد شد. نامه شرکت آب منطقه‌ای مازندران به سازمان جهاد کشاورزی استان درباره وجود معضل کم‌آبی در مازندران و تأمین نکردن آب اراضی کشاورزی پایین‌دست شهر سورک یعنی زمین‌های شالیزاری بخش گهرباران این شهرستان بوده است. این درحالی است که براساس برآورد تخمینی، حدود هشتاد درصد مردم این منطقه کشاورز هستند و به شالی‌کاری اشتغال دارند.
در این میان رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز سخن خود را اصلاح کرد و گفت که این سازمان علاوه بر توصیه به عدم کشت ارقام پرمحصول در مناطق شرقی استان ، حتی این نگرانی را دارد که در بعضی مناطق اصلا برنج کشت نشود. وی گفت: توصیه ما به شالی‌کاران برخی از مناطق شرق مازندران این است که از کاشت برنج دست بردارند و به کشت دانه‌های روغنی کلزا و گنجد و یا کشت علوفه‌ای روی بیاورند.
معضل خشکسالی در مدت زمان کوتاهی موفق شد تمام چالش‌های سابق از بیکاری و محیط زیست و زباله را کنار بزند و خود در راس هرم به‌عنوان یک «ابرچالش» در استان مازندران خودنمایی کند. عمق فاجعه به‌حدی است که به تعبیر معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران همه باید دست در دست هم دهیم تا در فصل زراعی پیش رو آن را مدیریت کنیم. با توجه به اینکه نهی کشاورزان به تغییرکشت از برنج به اقلام زراعی دیگر در کوتاه‌مدت شاید امکان‌پذیر نباشد، پیشنهاد می‌شود استانداری مازندران با همکاری ناظران و بازرسان جهاد کشاورزی طرحی کوتاه‌مدت تدوین و قاطعانه آن را اجرا کنند مبنی بر منع کشت دوم برنج. اعمال چنین قانونی، ضمن اینکه فشار مضاعفی به کشاورزان شالیکار وارد نمی‌کند تاثیر به‌سزایی در حفظ و صیانت از منابع آبی دارد.

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی