جستجو

پیشنهاد خبرشمال به معاونت فرهنگی شهرداری ساری  در خصوص نصب تندیس مفاخر 
 
این معرفی نیمه تمام است!
 
 
 

محمدباقر محسنی/

در دموکراسی‌های نوظهور، مدیریت شهر به دو بخش سیاسی- امنیتی و اجتماعی – فرهنگی تقسیم می‌شود. بخش اول را فرماندار شهرستان مدیریت می‌کند و بخش دوم را شورای شهر و شهرداری به‌صورت هماهنگ و تعریف‌شده برعهده دارند.

درجمهوری اسلامی ایران نیز به‌عنوان یک نظام سیاسی مردمسالار، با تاسیس شورای شهر و اولین انتخابات جدی در هفتم اسفند 77 و شروع به‌کار شهردارانی که با رای نمایندگان مردم در پارلمان شهری انتخاب می‌شدند این مدل رسما کلید خورد و رفته‌رفته، ورود شهرداری‌ها به این دو بخش سرعت یافت.
فعالیت در امور فرهنگی و اجتماعی یکی از وظایف شوراهای اسلامی شهر و شهرداری‌ها است. وجود معاونت اجتماعی و امور فرهنگی در شهرداری‌ها و کمیسیون فرهنگی در شوراهای اسلامی شهر حکایت از اهمیت این بُعد از فعالیت شهرداری‌ها دارد.
شهرداری ساری نیز در چندسال اخیر به‌صورت اصولی تلاش کرد با برگزاری مراسم و آیین‌های ملی و مذهبی، ایجاد سرای تداوم، مشارکت‌جویی خلاقانه و مبتکرانه از فعالان اقتصادی در غنا بخشیدن به این برنامه‌ها و جوان‌پسند کردن آن گام‌های عملی در این مسیر بردارد. موفقیت شهرداری ساری طی سال‌های اخیر در این بخش، به‌نحوی بود که با قاطعیت می‌توان ادعا کرد بخش فرهنگ در شهرداری ساری به موازات امور عمرانی، اجرای پروژه‌های توسعه‌محور و طرح‌های زیرساختی چون ایجاد و تعریض ورودی شهر، ساخت پل‌های عظیم، زیرگذر و آسفالت کوچه‌ها و معابر توسعه یافت و اتفاقا فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی شهرداری ساری مورد استقبال اکثریت قریب به اتفاق شهروندان ساری قرار گرفت و استقبال یکصدهزار نفری شهروندان از مراسم افتتاح بوستان ولایت و حضور شهروندان به اتفاق فرزندان و اعضای خانواده خود در این مراسم همه حاکی از رضایت شهروندان از عملکرد این بخش از کارهای شورا و شهرداری است. یکی از فعالیت‌های فرهنگی شهرداری ساری که با هماهنگی، همراهی و تصویب شورای شهر درحال اجراشدن است معرفی برخی شهدا، رجال نامدار و تاریخ‌سازان ملی و محلی است. شهرداری ساری در این بستر به ایجاد اِلِمان‌های خاص، تندیس کامل و نیم‌تنه و نام‌گذاری برخی میادین به نام این رجال نامدار اقدام کرد. دراین میان برخی چهره‌ها به دلیل تعلق زمانی به دوره معاصر، شناخته شده هستند و برخی نیز چون از نامداران متقدم تاریخ هستند، در میان مردم عادی، شناخته شده نیستند. به‌عنوان مثال اکثریت مردم، مردانی چون شهید آیت‌الله مرتضی مطهری-صاحب تندیس میدان اول خیابان معلم- و همچنین امام خمینی(ره) را می‌شناسند. اما خیام شاعر و ریاضی‌دان بزرگ قرن پنجم و مازیار دوست و متحد بابک خرمدین، فرمانروایی که در قرن سوم هجری و در دوران اوج شکوه و قدرت عباسیان، علیه خلفای فاسق عباسی قیام کرد و به شهادت رسید را کمتر می‌شناسند.
شهرداری ساری در سال‌های اخیر تندیس نیم‌تنه این دو شخصیت را در ابتدای دو خیابان ساری –خیابان خیام و خیابان مازیار- قرار داد. در این پیوند و ضمن قدردانی از معاونت امور فرهنگی شهرداری و کمیسیون فرهنگی شورای شهر دو نکته را به عنوان انتقاد و پیشنهاد مطرح می‌کنم:
نخست اینکه جانمایی تندیس مازیار که به واقع یکی از مفاخر تاریخ سیاسی مازندران است با کج‌سلیقگی همراه بود چون علیرغم فضاهای باز و وسیع در ابتدای این خیابان، تندیس مازیار در کورترین نقطه در مجاورت یک دکه مطبوعاتی نصب شد که تا چهل درصد جلوی دیده شدن را می‌گیرد. افزون بر آن، این تندیس در زیر درخت افرای پهن برگ قرار داده شد که در فصول بهار و تابستان شاخ و برگ انبوه این درخت تا سینه مازیار آویزان می‌شود و به‌طور کامل این قهرمانِ تاریخ‌ساز را از دید رهگذران پنهان می‌کند. اکنون که به واسطه مدیریت خردمندانه شهرداری ساری، بوستان ولایت افتتاح و ضلع چپ خیابان مازیار محل تردد شهروندان و خانواده‌هایی شد که در حاشیه این خیابان به موازات بوستان ولایت قدم می‌زنند، پیشنهاد می‌شود مکان تندیس مازیار را تغییر داده به ضلع مقابل انتقال دهند تا هرچهار فصل دیده شود.
دو اینکه با توجه به این نکته تلخ که بسیاری از مردم و شهروندان به‌ویژه جوانان، دانشجویان و دانش‌آموزان رجال نامدار تاریخ چون خیام و مازیار را نیک نمی‌شناسند پیشنهاد می‌شود متنی کوتاه از زندگینامه و افتخارات این بزرگان نوشته و در روی پایه‌ی تندیس نصب شود. چون بسیاری از رهگذران که از ابتدای خیابان خیام می‌گذرند و تندیس نیم‌تنه را می‌بینند، حتی نمی‌دانند این تندیس متعلق به چه کسی است!

 

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی