جستجو

تحلیل خبرشمال از بی‌اعتنایی آشکار استاندار مازندران به پیشنهادهای تخصصی رسانه‌ها:
 
آقای استاندار!  هشدار رسانه ها  را جدی بگیرید
 
 
 

مهندس اسلامی استاندار مازندران، بارها دم از ضرورت هم‌اندیشی مدیران با رسانه‌ها در موضوعات تخصصی و مشکلات و چالش‌های استان زد و  خبرنگاران و اصحاب رسانه را تشویق به مشارکت در رفع وحل معضلات استان کرد اما در عمل...!
به عنوان مشتی از خروار محمد اسلامی  در نخستین  نشست هم اندیشی با اصحاب رسانه استان در آبان‌ماه سال قبل با تاکید بر این که «رسانه مجیزگو» نمی‌خواهم، گفت: « من رسانه‌ها را دوست دارم نه برای این که از من تعریف و تمجید کنند، بلکه آنها را می‌خواهم تا در خدمت نظام اسلامی باشند.
نماینده عالی دولت در مازندران تمامی مسئولان و مدیران دستگاه‌ها را در قبال رسانه‌ها وظیفه‌مند توصیف کرد و افزود: رسانه پنجره‌ای است که مردم از طریق آن به دستگاه‌ها نگاه می‌کنند و در جریان عملکرد آنها قرار می‌گیرند و مدیران و مسئولان هم باید اطلاعات درست را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند و رسانه باید پیشران توسعه در استان باشد.
اسلامی از رسانه به‌عنوان چشم بینای جامعه یاد و تاکید کرد: رسانه و روزنامه‌نگار باید درست ببیند و درست منعکس کند برای این که انعکاس مسائل به صورت نادرست و ناقص سبب ایجاد ناامیدی در مردم می‌شود .»
با کمال تاسف امروز پس از چندماه به این باور رسیدیم که مهندس اسلامی نیز رسانه را نه به‌عنوان منتقد و چشم بینای جامعه بلکه مجیزگو می‌پسندند و هر سخنی غیر از آن، تنها لفاظی و بازی با افکار عمومی است. برای اثبات این مدعا، به گزارشی از خبرشمال اشاره می‌کنیم که در صفحه دو روزنامه دوشنبه 27 فروردین انتشار یافت و تیتر و روتیتر این مطلب نیز با عنوان « پیشنهاد خبرشمال به استاندار مازندران در خصوص ضرورت مقابله با بحران آب» و «از خیر کشت دوم بگذرید» نیز به گونه‌ای بود که در نگاه نخست، نظر خواننده را به خود جلب می‌کرد. در این گزارش که مستند به سخنان هشدارآمیز معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و آمار و ارقام مدیرکل جهاد کشاورزی در خصوص عمق نگرانی‌ها در این بخش بود نتیجه‌گیری کردیم  با توجه به کشاورزی‌محور بودن مازندران و نیاز تولیدات این استان به آب بسیار، بحران آب، از حالت چالش عبور کرده و به وضعیتی رسید که می‌توان از عنوان ابرچالش برای آن یاد کرد و ضمن بررسی گزینه‌های پیشگیرانه، از استاندار خواستیم اکنون که هنوز فصل زراعی جدید برنج، به‌طور کامل شروع نشد با کمک فرمانداران، دهیاران، نمایندگان مجلس و اعضای شوراهای روستایی، از مردم بخواهند کشت دوم را متوقف کنند.
استاندار مازندران که مدعی استفاده از نظر کارشناسی و دیدگاه تخصصی رسانه‌ها است توجهی به این گزارش دلسوزانه و تخصصی نکرد و از کنار آن، -همانند گزارش‌های مشابه بسیاری که خطاب به استاندار و تنها از روی دلسوزی و با هدف رفع موانع تولید و توسعه در مازندران نوشته شد- عبور کرد.
روز گذشته و بیش از یکماه پس از پیشنهاد خبرشمال به استاندار، مهندی یخکشی مدیرعامل آب منطقه‌ای مازندران در نشستی با اصحاب رسانه، سخن از این ضرورت زد و با یادآوری اینکه به سطح هشدار رسیدیم از مسئولان ارشد استان_استاندار مازندران_ خواست کشت دوم برنج ممنوع شود. این سخن یخکشی که روز بعد تیتر برخی رسانه‌ها شد به‌خوبی حکایت از عمق ابرچالش آبی در مازندران دارد اما سوال از استاندار مازندران این است چرا در مواجهه با پیشنهاد دلسوزانه خبرشمال، اقدامی نکرد و یک ماه فرصت‌سوزی کرد و زمان را از دست داد تا کار به جایی برسد که در اواسط کشت اول برنج که بسیاری از کشاورزان برای کشت دوم برنامه‌ریزی کرده‌اند و همچنین دراثر فشار کم‌آبی، ناچار بشوند به صورت دستوری و ابلاغی اقدام کنند؟
اگر در فروردین ماه و با مشارکت گرفتن از ریش‌سفیدان و معتمدان محلی، بخشداران و مدیران هرمنطقه در آرامش، عمق فاجعه به مردم تفهیم می‌شد و در فضایی دوستانه از آنان حواسته می‌شد فکر کشت دوم نباشند، بهتر نبود؟   
آیا استاندار مازندران نیز همانند برخی مدیران خام و بی‌تجربه، منتظر می‌ماند تا یک مسئله اجتماعی و صنفی حاد و پیچیده شود تا در شکل یک تهدید امنیتی درآید، آنگاه به‌صورت سخت‌افزاری عکس‌العمل نشان بدهد؟
آیا این معنا و مفهوم آن حرف‌ها و سخنان در خصوص رسانه است که مهندس اسلامی وعده داده بود که « رسانه باید چشم بینای جامعه باشد،  رسانه و روزنامه‌نگار باید درست ببیند و درست منعکس کند؟» درست منعکس بکنیم که استاندار نبیند و نخواند؟

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی