جستجو

خبرشمال از کارنامه درخشان فرشتگان نجات آبی
از ابتدای سال تاکنون گزارش می‌دهد
 
تعداد نجات یافتگان 220
نمره ناجیان 20
 
 
 


خبرشمال / مائده مطهری‌زاده

هم، آب دیده و هم شناگر قهّاری‌ست. شاید این بهترین و ساده‌ترین جمله‌ای است که می‌توان در وصف یکی از دشوارترین و حیات‌بخش‌ترین مشاغل دنیا به زبان آورد.

همه ما به طور کلی و دورادور، با نحوه کار ناجیان غریق، آشنایی داریم. این افراد که از میان شناگران ماهر و زبردست انتصاب شده و پس از پشت سر گذاشتن آزمون‌های مربوطه به استخدام هیات‌های نجات غریق درمی‌آیند، در واقع کار نجات فردی را بر عهده دارند که با بی احتیاطی و بی مبالاتی خود را گرفتار امواج خروشان دریا کرده است و یا در استخر و سایر اماکن آبی جان خود را به خطر انداخته است.
ناجی غریق، باید بتواند در کمترین زمان ممکن، غریق را از آب بیرون آورده و حتی‌الامکان، او را با احیای قلبی-ریوی به زندگی بازگرداند.

* سختی کار ناجیان غریق در مازندران
در مازندران نیز همه ساله با آغاز فصل گرما و ورود خیل عظیم مسافران به دریای خزر و شنا در آن، کار ناجیان غریق به طور جدی شروع می‌شود. کار سخت ناجیان غریق، از جایی دشوارتر می‌شود که بسیاری از مسافران و گردشگران و حتی مجاوران دریای خزر، بدون توجه به هشدارهای جدی آن‌ها و اعتنا به پلاکاردهای اخطار و مناطق شنا ممنوع، درست در جایی تن به آب می‌زنند که خطر غرق‌شدگی هر لحظه آنان را تهدید می‌کند و در این میان، این ناجیان غریق هستند که با جان‌فشانی و مسئولیت‌پذیری منحصر بفرد خویش، دل به دریای حوادث زده و برای نجات جان آن فرد وارد دریای مواج خزر می‌شوند. اما آنچه که کار ناجیان غریق، این فرشته‌های نجات آبی را شبیه به کار پزشکان می‌کند، تلاش وافری است که برای نجات جان فرد غریق انجام می‌دهند. آن‌ها با توجه به آموخته‌ها و تجربه‌های خود و با همه توان خویش سعی در نجات جان غریق می‌کنند و چنانچه فرد، با عملیات احیای اولیه صورت گرفته توسط آنان به زندگی شیرین اش بازگردد که از خوشحالی در پوست خود نمی‌گنجند اما خدا نکند، تلاش‌ها برای بازگرداندن جان به پیکر بی‌جان فرد بی نتیجه بماند، آنگاه تصویر فرد غریق برای همیشه در ذهن شان باقی خواهد ماند.

* تلاش بی منت
هرچند تعداد غریق در دریای مازندران، هنوز هم قابل تامل و نگران‌کننده گزارش می‌شود اما این اتفاق تلخ، هرگز نافی عملکرد قابل قبول و کارنامه درخشانی که ناجیان غریق از خود در طول این سال‌ها برجای گذاشته‌اند نبوده و نیست. عملکرد ناجیان غریق در طول سالیان اخیر در حالی موفق توصیف می‌شود که به رغم حقوق ناکافی‌شان، همواره چند ماهی را نیز طلبکار بوده‌اند و این یعنی نبرد قهرمانانه با جیب‌های خالی و اتفاقا همین امر نیز، حکایت از درخشان بودن کار این افراد شریف و نجیب دارد.

* در سواحل خصوصی هم فعالیت خواهیم کرد
رئیس هیات نجات غریق مازندران، در همین باره با اشاره به حضور ناجیان غریق در سر تا سر سواحل دریای مازندران، به خبرشمال گفت: امسال، ما از حدود 930 ناجی غریق در 376 نقطه حادثه‌خیز دریای مازندران دعوت به کار کردیم که این تعداد جدا از 500 نفر منجی غریقی‌ست که در 75 طرح دریا حضور دارند. به گفته نقی کریمیان، ساعت کاری ناجیان غریق در دو شیفت کاری (8 صبح تا 2 بعدازظهر) و (2 بعدازظهر تا 8 شب) تقسیم‌بندی شده است. کریمیان همچنین در پاسخ به این سوال خبرشمال که آیا گستره خدمات ناجیان غریق تنها به سواحل دولتی ختم می‌شود یا سواحل خصوصی را نیز در بر می‌گیرد، افزود: در سال‌های گذشته کمابیش در این خصوص دچار مشکلاتی بودیم و نمی‌توانستیم آن گونه که در سواحل دولتی، خدمت ارائه می‌دهیم در سواحل خصوصی نیز به فعالیت بپردازیم اما در سال جاری، خوشبختانه با دغدغه بیش از پیش مسئولان و به دنبال آن، اقناع مدیران و صاحبان سواحل خصوصی، کار در این سواحل نیز تا حدود 80درصد برای ما آسان شده است. رییس هیات نجات غریق مازندران، آمار فوتی‌‌های سه سال گذشته ناجیان غریقی که در حین انجام فعالیت و نجات جان دیگری جان خود را از دست دادند، 5 تَن اعلام و تاکید کرد: فوت ناجیان غریق در حین انجام کار به دو عامل بیرونی دیگر وابسته است که از آن جمله می‌توان به حجم بالای کاری آنها (بعضا یک ناجی غریق در یک زمان، به جای نجات جان یک نفر، باید سه یا چهار نفر را از چنگال امواج بی‌رحم دریا نجات دهد) و نبود تجهیزات مناسب اشاره کرد که مورد دوم خوشبختانه در دو، سه سال اخیر اندکی رو به بهبود گذاشته است.

* نجات جان 220 نفر غریق از ابتدای سال جاری
کریمیان همچنین تصریح کرد: خوشبختانه از ابتدای سال جاری تاکنون، ناجیان غریق، موفق به نجات جان 220 نفر غریق در دریای مازندران شدند که این عدد در نوع خود، اگر نگوییم، بی‌سابقه اما کم‌سابقه است.

* سخن پایانی
هرچند وجود ناجیان غریق در سواحل دریای مازندران از الزامات اساسی محسوب می‌شود، اما باید به امید روزی نشست که همه مردم ایران، به وقت دیدار دریای مازندران و هوس شنا کردن در این امواج خروشان و بی‌رحم، ناجی خود باشند، قبل از آنکه کسی برای نجات جان شان در کمین نشسته باشد!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی