جستجو

تاکید استاندار مازندران در حاشیه دیدار از بندر امیرآباد برای تبدیل شدن به منطقه آزاد:
 
توجه جدی به توسعه زیر ساخت ها
 
 
 


خبرشمال/
مهندس اسلامی استاندار مازندران که ازجمله مدیران فنی و عمرانی بوده و قدر و ارزش مجموعه‌ای چون بندر امیرآباد را در استانی مرزی چون مازندران و در شرایط تحریمی چون «پسابرجام آمریکایی» و تصمیم ترامپ به اعمال تحریم‌های ظالمانه بیش از هر کسی می‌داند، قریب دو ماه پیش قول داده بود امتیاز منطقه آزاد برای مازندران، تا پایان ماه مبارک مازندران تعیین تکلیف خواهد شد. اسلامی روز گذشته و در آستانه برگزاری «همایش بین‌المللی توسعه صادرات از مسیر دریای خزر در ۲۰ تیرماه سال جاری به میزبانی منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد» به این بندر رفت و ضمن بازدید از زیرساخت‌ها و امکانات آن، زبان به تحسین گشود.
 مهندس محمد اسلامی  این نقطه را «دروازده کریدور شمال و جنوب» خواند و گفت: «توسعه زیرساخت‌های بندر امیر آباد باید مورد توجه جدی قرار گیرد تا رونق همه جانبه‌ای از مسیر دریا برای مازندران فراهم شود .
وی تاکید کرد: این منطقه  با پس‌کرانه مناسب و قابلیت اتصال به راه آهن، ظرفیت بالایی برای تبادلات اقتصادی دارد.
اسلامی دریانوردی را مقصد گردشگری دانست و گفت : اقتصاد دریا‌محور باید تقویت شود و بندر امیر آباد آماده جلب و جذب سرمایه‌گذاری است.
نماینده عالی دولت در استان رشد 59 درصدی تخلیه و بارگیری بندرامیرآباد در سال جاری را امیدبخش خواند و گفت: افزایش سهم بار برای بندر با تیم موجود شدنی است.
استاندار مازندران با اشاره به آغاز عملیات برقی شدن خط آهن گرمسار - اینچه برون گفت: با برقی شدن این خط آهن، ظرفیت انتقال بار از 5 / 2 میلیون تن به بیش از 10 میلیون تن و سرعت از 60 کیلومتر به 120 کیلومتر خواهد رسید که بندر امیرآباد هم در این زمینه سهم بسزایی خواهد داشت.
وی همایش بین‌المللی توسعه صادرات از مسیر دریای خزر را یک فرصت مناسب جهت معرفی ظرفیت‌ها و توانایی‌های بنادر شمالی جهت افزایش صادرات با مشارکت مسئولان، شرکت‌ها، سرمایه‌گذاران و صاحبان کالا عنوان کرد و بر حضور تمامی مسئولان مرتبط با صادرات در این همایش تأکید کرد.»
آیا می‌توان سخنان استاندار را نوید بخش گامی نو و مقدمه‌ای برای اخذ امتیاز منطقه آزاد بندر امیرآباد تلقی کرد؟  براساس گزارش‌هایی که هنوز به تایید مراجع رسمی نرسیده‌است، سازمان بنادر و دریانوردی جمهوری اسلامی ایران که در زمان مدیریت قبلی، به شدت مخالف با اعطای این امتیاز به امیرآباد بود اخیراً و با مدیریت مهندس «راستاد»، نسبت به این موضوع اعلام موافقت کرده است و همچنین براساس برخی گزارش‌ها، طبق رصد کارشناسی و بررسی امتیازهای بنادر مازندران، منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد با اختلاف زیادی نسبت به نوشهر و فریدونکنار در صدر قرار دارد.
همچنین بر اساس یک اظهار نظر فنی و کارشناسی که یکی از مدیران امیرآباد به شرط فاش نشدن نامش، به خبرشمال گفت، احتمال اینکه به مازندران در یک نوبت، سه یا حتی دو امتیاز منطقه آزاد به‌طور همزمان، تعلق گیرد صفر است. گفتنی است برخی نمایندگان مازندران و در راس آن، احمدی لاشکی نماینده نوشهر و چالوس همواره بر این تاکید کردند که با توجه به اینکه استانهایی چون هرمزگان سه منطقه آزاد دارند و همچنین با توجه به استعدادها و ظرفیت‌های مازندران، به این استان نیز سه امتیاز منطقه آزاد اعطا شود.
مدیر مورد نظر به خبرشمال گفت: اعطای سه امتیاز منطقه آزاد به هرمزگان با سه کاربری مجزّا و در یک بازه زمانی سی ساله صورت گرفت و چنین توقعی از دولت که در یک مصوبه، به مازندران سه منطقه آزاد اعطا شود، خنده دار است.
استاندار مازندران نیز به تمامی این ظرفیت‌ها و همچنین به برتری بندر امیر آباد از نظر امتیازهای مورد نظر، اشراف و آگاهی دارد، آیا می‌توان بازدید مهندس اسلامی را اقدامی خردمندانه و معنادار و در پیوند با وعده‌ای که درخصوص تعیین تکلیف نهایی منطقه آزاد در استان داده بود دانست؟  قطعا در چند روز آتی، پاسخ این سوال روشن خواهد شد.     
مدیر بنادر و دریانوردی و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد، در این دیدار گزارشی از امکانات و پتانسیل‌های موجود در بندر ارائه کرد و گفت: این بندر، سومین بندر از نظر وسعت و تنها بندر نسل سوم کشور است که با قابلیت پهلودهی کشتی با تناژ ۶۵۰۰ تن از ظرفیت اسمی تخلیه و بارگیری ۷,۵ میلیون تن در سال با ۱۵ پست اسکله برخوردار است.
سیاوش رضوانی با یادآوری سفر رییس جمهوری به منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد در بهار سال گذشته، اظهار داشت در این سفر، فاز دوم بندر با ۶ پست اسکله جدید، حوضچه شماره دو، دیوار حفاظت ساحلی و هم‌چنین پروژه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی شامل کارخانه تولید انواع کاغذ، کارخانه تولید محصولات فولادی، مخازن نگهداری روغن خوراکی و سیلوهای نگهداری غلات توسط دکتر روحانی افتتاح شد.
وی با اشاره به سهم ۹۸ درصدی بندرامیرآباد از صادرات بنادر مازندران خاطر نشان کرد ۶۱ درصد از صادرات کالا در بنادر شمال کشور از این بندر انجام می‌شود.
مدیر بندرامیرآباد سرمایه‌گذاری ایجاد شده در این بندر را در بخش دولتی ۶ هزار میلیارد ریال و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را ۱۲ هزارو ۴۷۹ میلیارد ریال عنوان کرد و سیمان، کلینکر، کالای ساختمانی، مواد معدنی، غلات، فلزات، کالاهای کانتینری و مواد نفتی را از مهمترین کالاهایی نام برد که در این بندر تخلیه و بارگیری می‌شود.
رضوانی با اشاره به میزان یک میلیون تخلیه و بارگیری کالا در بندرامیرآباد و رشد ۵۹ درصدی تخلیه و بارگیری نسبت به مدت مشابه سال قبل در این بندر، از رتبه نخست تخلیه و بارگیری در بین بنادرشمال کشور با سهم ۵۸ درصدی خبر داد.
رضوانی همچنین با یادآوری سهم۶۱ درصدی بندرامیرآباد در صادرات کالا در بنادر شمالی کشور، خاطرنشان کرد: در سه ماهه نخست سال جاری بیش از ۱۲۸ هزار تن کالا از طریق بندرامیرآباد صادر شده است که رشد ۱۴ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد.
مدیر بزرگترین بندر حاشیه دریای خزر در ادامه معرفی بندر امیرآباد، تعداد اسکله‌های این بندر را در فاز نهایی ۳۴ پست و ظرفیت نهایی آن را نیز ۱۸ میلیون تن در سال عنوان کرد.
وی همچنین از برگزاری همایش بین‌المللی توسعه صادرات از مسیر دریای خزر در ۲۰ تیرماه سال جاری به میزبانی منطقه ویژه اقتصادی بندرامیرآباد خبر داد و آن را فرصت مغتنمی جهت معرفی ظرفیت بنادر مازندران به سرمایه‌گذاران و صاحبان کالا برای صادرات کالا از مقصد مازندران به کشورهای حاشیه
 دریای خزر دانست.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی