جستجو

گزارش خبرشمال از بلایی که بدقولی مدیران بر سر دومین تولید کننده صنعتی کشور در مازندران آورد:
 
بی توجهی مدیران میانی، عامل  بیکاری جوانان
 
 
 


حال اقتصاد مازندران خوب نیست، واحدهای صنعتی و تولیدی یکی پس از دیگری تعطیل می‌شوند، هیچ سرمایه‌گذاری رغبت نمی‌کند به این منطقه بیاید و کسب و کاری راه بیندازد، بیکاری و به‌ویژه بیکاری جوانان تحصیل‌کرده، بیداد می‌کند و به بیان صریح مهندس محمد اسلامی، استان مازندران از این نظر در تمام کشور رکورددار است. اما دلیل این وضعیت چیست؟ مدیران چه سهمی در ایجاد این شرایط دارند؟ چرا بسیاری از فعالان اقتصادی، دلسوزان و تحلیلگران رسانه‌ای، بانک‌ها را عامل نابودی تولید و صنعت مازندران می‌دانند؟  برای گرفتن این پاسخ‌ها، این
 گزارش را بخوانید.
شرکت هیدرولیک مازندران با نام تجاری «هیماکو» بعداز لجور اراک، بزرگترین تولیدکننده بالابر، جک و «تجهیزات هیدرولیکی سوارشونده» است. این شرکت به مدیریت مهندس بابک حکی، سال‌ها  درکیلومتر شش جاده جویبار ساری، آرام و درحد و اندازه‌ای بسیار پایین تر از توان خود، به دور از حمایت مدیران و بدون دریافت وام و تسهیلات بانکی، مشغول کار بود. این شرکت اختراعات به‌ثبت رسیده زیادی دارد ازجمله: «مینی لودر چندمنظوره تمام هیدرولیک»،  «بالابر خرماچین» که به‌عنوان نخستین بالابر خرماچین ایرانی ثبت سامانه ملی شد، دومین اختراع شرکت هیماکو، «امدادخودروی ملی» بود که به سفارش امداد خودروی ایران ساخته شد، این دستگاه نیز که برای نخستین بار در کشور ساخته شد سه کار انجام می‌داد، هم خودرو را به‌صورت تمام اتوماتیک یدک می‌کرد هم جرثقیل داشت برای برگرداندن خودروهای واژگون شده و هم یک جعبه‌ابزار کامل داشت. باتوجه که شرکت برای طرح توسعه نیازمند فضای کارگاهی وسیع‌تری بود و کارگاه مرکزی حدود هزارمتر فضای کارگاهی داشت، مهندس حکی به دنبال مکان مناسب‌تری بود.
مدیر و بنیانگذار شرکت هیماکو، در جستجوی خود به شهرک صنعتی نکا رفت و یکی از واحدهای متروکه را که متعلق به «شرکت نسیم‌گستران» و برای فروش عرضه شده بود را دید اما توافق نهایی صورت نگرفت. به گفته بابک حکی چندماه پس از این ماجرا، فردی به نام مهندس رویان که خود را رییس خانه کارفرمایان معرفی کرد از هیماکو بازدید کرد و از آنان خواست به شهرک صنعتی نکا بروند تا درسایه حمایت همه‌جانبه مدیران، کار را توسعه دهند. متعاقب آن جلسه‌ای با حضور احمدی فرماندار سابق، مخلص و سلیمانی روسای ادارات صنعت، معدن و تجارت و اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان، مدیرعامل شهرک صنعتی و برخی  مدیران تشکیل شد. مدیر شرکت هیماکو با سند، دستاوردها و ظرفیت هیماکو را برایشان به نمایش گذاشت. آنان نیز پس ازینکه متوجه شدند با یک تولیدکننده اهل، مواجهند، قول همه نوع حمایت را دادند و از وی خواستند کارگاه را به شهرک صنعتی نکا منتقل کند.
درهمان جلسه با اسپوچین مالک فضای کارگاهی متروکه در شهرک صنعتی نکا تماس گرفتند و ایشان نیز برای فروش، اعلام آمادگی کرد. مهندس حکی در همان جلسه و نشست‌های بعد، تاکید کرد که به من یک سقف بالای سر و یک فضای کارگاهی بدهید، من هم برایتان خط تولید و اشتغال ایجاد می‌کنم. در همان جلسه تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر انتقال کارگاه مورد نظر به مهندس حکی و شرکت هیماکو تنظیم شد. فرماندار هم از مهندس حکی خواست هرچه سریعتر، کارگاه خود را به نکا منتقل دهند و هیچ گونه نگرانی نداشته باشند. باتوجه به اینکه شرکت هیماکو در نوبت دریافت وام یک میلیاردی سازمان صنعت، معدن و تجارت بود، به پیشنهاد مهندس حکی، قرار شد با وساطت فرماندار، این وام به نکا منتقل شود و با رهن سند کارگاه، وام پرداخت شود  تا پول خرید کارگاه از طریق این وام تامین گردد. فرماندار وقت و مدیران حاضر در جلسه، علاوه بر دادن قول مساعد در این زمینه، تصریح کردند که با ارتباطاتی که دارند از نیروگاه و سایر دستگاه‌ها، برای شرکت، سفارش کار خواهند گرفت و قول دادند که هیماکو در نکا نگران مشتری و سفارش کار نباشد!  
مدیر شرکت تولیدی هیماکو، باتوجه به قول مساعد فرماندار و تیم مدیرانی که در این جلسه حاضر بودند ظرف مدت بیست روز در اوایل دیماه سال 96 تمام خط تولید را از جاده جویبار به شهرک صنعتی انتقال داد و بالغ بر یکصد میلیون تومان متحمل هزینه برای لوله کشی گاز، برق و محوطه‌سازی شد و باتلاش جهادی موفق شد پایان دیماه، خط تولید را فعال کند.
از پایان دیماه سال قبل جدال بزرگترین تولیدکننده صنایع هیدرولیک در مازندران و دومین فعال این صنعت در کشور برای دریافت وام مصوب، آغاز شد. در ابتدا به وی گفتند حساب مالی خود را به بانک ملی نکا انتقال دهید. مدیر شرکت هیماکو، حساب هشت ساله بانک ملی شعبه بلوار آزادی خود را به نکا انتقال داد.
از دیگر سو بانک ملی نکا، قرار شد مدارک را جمع‌آوری کند و این تسهیلات مصوب را پرداخت کند که در گزارش مستقلی به آن می‌پردازیم. با اشاره به اینکه در تاریخ هفدهم فروردین‌ماه، فرماندار وقت نکا به اتفاق مدیر شرکت هیماکو با اسلامیان مدیرعامل بانک ملی استان دیدار کردند و با بررسی جمیع مدارک، دستور پرداخت وام در سریعترین زمان ابلاغ شد،  انتظار می‌رفت بانک ملی این تسهیلات را ظرف چند روز پرداخت کند.
مخلص کلام اینکه تا امروز که به تابستان رسیدیم، هنوز وامی پرداخت نشد و مهندس بابک حکی خسته از رفت و آمد و وعده‌های توخالی مدیران و بهانه‌تراشی مهدی‌زاده سرپرستی  بانک ملی حوزه بهشهر و نکا –علیرغم تاکید اسلامیان رییس سرپرستی بانک ملی استان مبنی بر پرداخت تسهیلات مورد نظر با سفته ظرف سه روز-، تجهیزات خود را مجددا به ساری برگرداند. گفتنی است علاوه بر تحمیل آسیب سنگین روحی و روانی به مخترع و تولید کننده برتر استان و کارفرمایی که 25 نیروی متخصص و ماهر زیردست خود دارد، رفتن و برگشتن «هیماکو» از ساری به نکا که با وعده حمایت مدیران صورت گرفت، 200 میلیون تومان هزینه به مهندس حکی، تحمیل کرد و انگیزه تولید و کار صادقانه را از وی گرفت و موجب شد در نهایت با تحمل یاس و ناکامی و احساس شکست، مجددا خط تولید را بار کامیون کرده به ساری برگرداند. این در حالی است که درحال حاضر 25 نیروی متخصص از کارشناس ارشد طراحی صنعتی تا نیروی ماهر فنی‌کار در این کارگاه مشغول کار هستند که درهمین لحظه که این گزارش را می‌نویسم، بیکار شدند، احتمالا مهدیان سرپرستی بانک ملی حوزه بهشهر و نکا، از شنیدن این خبرمتاثر شود.
خبرشمال عکس‌هایی از شرکت هیدرولیک مازندران و از فضای کارگاهی و جوانان مشتاق در حال کار و تولید در آخرین روزهای فعالیت در شهرک صنعتی نکا گرفت تا به‌عنوان سندی بر بی‌تفاوتی مدیران به یادگار بماند. وقتی با صنعتگران و تولیدکنندگان مشتاق و فداکار، اینگونه برخورد می‌شود چگونه انتظار دارند سرمایه‌گذار خارجی به مازندران بیاید؟ اگر ذره‌ای حمایت در عمل صورت می‌گرفت و اگر فرماندار سابق نکا و رویان که احتمالا مهندس حکی و شرکت هیماکو را از یاد برده‌اند به قول‌هایی که دادند عمل می‌کردند، این کارگاه در فاز دوم توان جذب 86 نیرو را در همین فضا داشت و می‌توانست حدود یکصد نیروی دیگر جذب کند به‌ویژه اینکه شرق مازندران و شهرستان نکا از نظر اشتغال، اوضاعی بحرانی دارد.  در صحبت‌هایم با مهندس بابک حکی و کارگران باانگیزه هیماکو، دریافتم هیچ کدام از مدیران دلی برای جوانان جویای کار نمی‌سوزانند و درد و رنج کسی که شب و روز لذت و آرامش را بر خود و خانواده‌اش حرام کرد تا سفره‌ای پهن باشد و 25 خانواده از این سفره ارتزاق کنند، کمترین اهمیتی برایشان ندارد، وای اگر از پس امروز بود فردایی!
درپایان این گزارش، مدیرعامل شرکت هیماکو از من خواست ضمن تشکر و قدردانی از مجید لطیفی مدیر شرکت فولاد ماشین که از سر دلسوزی، حمایت و همراهی فراوانی با هیماکو داشت، این نکته را برجسته کنم که قطعا استاندار مازندران و سرپرستی بانک ملی استان ازینکه هنوز وام این تولیدکننده برجسته پرداخت نشد، متعجب خواهند شد چون در مازندران، مدیران ارشد از مهندس اسلامی استاندار مازندران و اسلامیان سرپرستی بانک ملی، نهایت همراهی را با تولیدکننده و صنعتگر دارند اما مشکل در نیروهای زیرمجموعه است که با انگیزه‌های شخصی، چوب لای چرخ می‌گذارند و مانع از اجرای دستور قانونی مدیران ارشد می‌شوند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی