جستجو

سید حسین نصیری معاون مدیرکل و رییس ستاد ثبت نام آموزش و پرورش مازندران در گفتگوی اختصاصی با خبرشمال:
 
اخذ وجه و برگزاری آزمون ورودی مدارس، ممنوع است
 
 
 سید حسین نصیری معاون هماهنگی مدیرکل آموزش و پرورش مازندران گفت: سامانه «سناد» باز شد، ثبت نام رسماً آغاز شد و  مدیران و عوامل اجرایی مدارس مشغول نام‌نویسی از دانش آموزان مقاطع مختلف  هستند. رییس ستاد ثبت نام اداره کل آموزش و پرورش مازندران افزود: برای ثبت نام پایه اول ابتدایی، دانش‌آموزان، به مراکز سنجش سلامت معرفی می‌شوند و پس از اینکه جوابیه یا گواهی پایگاه سنجش را گرفتند به مدرسه می‌آیند و کار ثبت نام را نهایی می‌کنند . نصیری تصریح کرد که کار ثبت‌نام دانش‌آموزان میان‌پایه خود به خود و توسط مدرسه در سامانه انجام می‌شود اما  چند نکته مهم در امر ثبت نام وجود دارد که هم خانواده‌ها و هم مدیران مدارس باید به آن دقت کنند، نکته نخست ماده 31 آیین‌نامه اجرایی ثبت نام در خصوص محدوده جغرافیایی است. شعار امسال ستاد ثبت نام استان در پیوند با همین موضوع است که «بهترین مدرسه، نزدیکترین مدرسه است». هدف از این شعار نیز تشویق و ترغیب خانواده‌ها و دانش‌آموزان برای حضور درنزدیک‌ترین  مدرسه محل سکونت آنان است.
رییس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش مازندران در ادامه افزود: دومین نکته به وجه ثبت نام مربوط است و تاکید می‌کنم مطالبه هرنوع وجهی در زمان ثبت نام به‌غیر از بیمه، پول کتاب و وجه استعلام بابت اجاره‌نامه از پست، ممنوع است.
نصیری همچنین گفت: سومین نکته این است که هرنوع برگزاری آزمون، مصاحبه یا شرط معدل در مدارس ممنوع است همچنین هرنوع ایجاد توهم بابت ثبت نام مشروط ممنوع است، به این معنا که به خانواده القا کنند که موقتا نام فرزند شما را می‌نویسیم، اگر چنین و چنان شد، ثبت نام قطعی خواهد شد.  به‌عنوان نمونه یکی از اولیا شاکی بود که ما خارج از محدوده هستیم اما مدرسه به ما گفت اگر مبلغی به مدرسه کمک کنید، فرزند شما را ثبت نام می‌کنیم. البته ناظران و همکاران ما وارد شدند و تذکر لازم را دادند.
معاون هماهنگی مدیرکل آموزش و پرورش در خصوص آموزش دوره مربوط به اولیای نوآموزان اول ابتدایی گفت: برابر بخشنامه وزارتی این دوره 4 ساعته برای پدر یا مادر نوآموز، الزامی است و اگر  والدینی تا این لحظه فرصت حضور در این دوره را پیدا نکردند، به آموزش و پرورش منطقه مراجعه کنند چون دوره جبرانی برگزار خواهد شد و یکی از والدین باید در این دوره شرکت کنند.
رییس ستاد ثبت نام آموزش و پرورش مازندران با اشاره به نام‌نویسی در پایه هفتم تاکید کرد: درخصوص پایه هفتم برای مدارس تیزهوشان آزمون هماهنگ کشوری پنجم مرداد برگزار خواهد شد اما مدارس نمونه دولتی، برخلاف سنوات قبل، آزمون ندارند.
وی افزود: براساس مصوبه هیات دولت و وزارت کشور، نواحی و مناطق آموزش و پرورش به دو منطقه «برخوردار» و «کم‌برخوردار» تقسیم شدند، گروه نخست مناطقی است که محرومیتی ندارند و در دل شهر قرار دارند.  مناطق کم برخوردار به نمونه دولتی‌هایی مربوط است که در حاشیه شهر یا در نواحی روستایی قرار دارند. مدارس نمونه دولتی حاشیه شهر و مناطق کم‌برخوردار، ورودی دارند اما نه به شکل آزمون. این مدارس به این شکل دانش‌آموز خود را انتخاب می‌کنند که در اولین سطح ورودی، دانش‌آموزانی را گزینش می‌کنند که نمراتشان در تمام دورس پایه پنجم و ششم، «بسیار خوب» باشد. اگر تکمیل نشدند و باز هم ظرفیت داشتند در سطح دوم دانش‌آموزانی که در یک درس «خوب» و بقیه دروس «بسیار خوب» دارند را نام‌نویسی کنند و اگر باز ظرفیت خالی داشتند و در سطح سوم دانش‌آموزانی که در عملکردهایی چون پژوهشی، تربیت بدنی، پرورشی امتیاز دارند را گزینش می‌کنند.
نصیری توضیح داد: مدارس نمونه دولتی داخل شهر که ذیل عنوان مناطق «برخوردار» تعریف شدند، ورودی ندارند و با عنوان مدارس هیات امنایی به فعالیت خود ادامه خواهند داد.
معاون مدیرکل آموزش و پرورش در خصوص پایه دهم نیز گفت: دانش‌آموزان پایه دهم به‌همراه کارنامه، برگه هدایت تحصیلی دارند و براساس این برگه به رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی و فنی و حرفه‌ای و کاردانش هدایت خواهند شد.
وی در خصوص استقرار پایه دوازدهم خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه هنرستان‌ها سه‌ساله می‌شوند حدود شانزده هزار دانش‌آموز به هنرستان‌های سراسر استان اضافه می‌شوند و  کارگروه‌های مختلف در اداره‌کل مشغولند تا در ابتدای مهر هنرستان‌های ما نیز با تمام توان و بدون مشکل و کمبود، به آموزش آینده‌سازان استان مشغول شوند.
رییس اداره ارزیابی عملکرد و بررسی شکایات آموزش و پرورش مازندران افزود: مکانیسم‌های نظارت ما دقیق د ترکیبی است به این شکل که به‌همراه بخشنامه ثبت نام، اطلاعیه‌ای فرستاده شد که تلفن مستقیم،  شماره نمابر و پست الکترونیکی من و همکارانم در ستاد ثبت نام اداره‌کل آموزش و پرورش استان اعلام شد و در تابلوی اعلانات تمام ادارات و مدارس، نصب شد و هرکدام از اولیا اگر شکایتی داشتند می‌توانند با ما تماس بگیرند. علاوه بر آن ستاد ثبت نام ادارات آموزش و پرورش شهرستان‌ها و مناطق نیز شماره تماس مستقیم دارند و این شماره در تابلوهای اعلانات مدارس جهت آگاهی اولیا و دانش‌آموزان نصب است و اگر مشکلی به‌وجود آید می‌توانند تماس بگیرند. افزون بر موارد گفته شده و حسب دستور عسکری نیکزاد مدیرکل آموزش و پرورش استان، کارشناسان و کارشناس مسئولان و همچنین شخص مدیرکل و معاونان در مدارس حضور پیدا می‌کنند و نوعی نظارت مستقیم و بی‌واسطه و بدون اعلام قبلی نیز به این شکل اعمال میشود تا خانواده‌ها بدون دغدغه خاطر به ثبت نام فرزندان خود مشغول باشند.
وی در خصوص ثبت نام دانش‌آموزان اتباع خارجی نیز گفت:  مطابق هرسال خانواده به اداره کل امور اتباع خارجه استانداری مازندران  مراجعه کنند و گذرنامه و برگه اقامت مورد نظر را بگیرند و به تایید اداره  آموزش و پرورش منطقه و ناحیه مورد نظر برسانند سپس به مدرسه ارائه کنند تا کار ثبت نام آنان نهایی شود.  
نصیری در خصوص مشارکت مردمی و وجوه اختیاری و همچنین مبالغی که برای سرویس مدارس، لباس فرم و کلاس‌های فوق برنامه طلب می‌کنند، تاکید کرد: تعییت و اخذ این مبالغ،  فرایند خاص خود را دارد  اما اولاً باید با مصوبه انجمن اولیای مدرسه باشد و همچنین بعد از آغاز سال تحصیلی باشد. در حال حاضر و در زمان ثبت نام، مطالبه و اخذ هیچ وجهی به‌جز همان سه موردی که گفتم، مجاز نیست.
وی در پایان با اشاره به دایره گسترده حضور آموزش و پرورش از مرکز کلان‌شهرها تا دورافتاده‌ترین روستاهای مرزی گفت: از اولیای محترم بابت همکاری‌هایی که با ما دارند، قدردانی می‌کنم و همچنین ضمن خسته نباشید به همکارانم از آنان می‌خواهم که با آرامش خاطر به خدمت به مردم شریف استان و به‌ویژه آینده سازان کشور مشغول باشند و به خاطر داشته باشند اگر دانش‌آموز دو بال برای پرواز داشته باشد، یک بال اولیای محترم و بال دوم، همکاران ما در مدارس و ادارات آموزش و پرورش هستند.  

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی