جستجو

در همایش بین المللی توسعه صادرات در ساری
 
حمل و نقل دریایی موتور محرک تجارت است
 
 
 مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور در همایش بین المللی توسعه صادرات در ساری بر بهره‌مندی بیشتر از ظرفیت و توانمندی بنادر تاکید کرد.
مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی کشور گفت: حمل و نقل دریایی موتور محرک تجارت است. کشورها با توجه به مزیت، محصولات، تولیدات و کالاهای ارزش افزوده‌ای خود را از طریق دریا به کشورهای دیگر صادر می‌کنند.
محمد راستاد حجم تجارت جهانی با حمل و نقل دریایی را بیش از ۱۰ میلیارد تن اعلام کرد و افزود: آمار حمل و نقل و تجارت دریایی روبه رشد است ؛ دریای خزر حدود ۱۳۵ میلیون تن ظرفیت بندری دارد که
۳۰ میلیون تن ‌سهم ایران است.
وی ادامه داد: سهم ما ۶ میلیون تن است یعنی از یک‌ پنجم ظرفیت بندری در حال حاضر استفاده می‌شود برای توسعه حمل و نقل دریایی و تجارت دریایی باید از ظرفیت‌های صادراتی کشور استفاده بهینه ببریم.
معاون وزیر نیرو بر تعامل بیشتر از نظر بهره‌گیری از فرصت‌های بنادر تاکید کرد و گفت: فعالان اقتصادی تعامل بیشتر با کشورهای منطقه داشته باشند. حلقه‌های ترانزیتی شمال به جنوب و برعکس و کریدورهای متعدد، توسعه زیرساخت‌های بندر چابهار، افزایش ظرفیت در فاز اول (که تا پایان فاز ۴ به ۷۷ میلیون تن افزایش می‌یابد) از فرصت‌های مناسب در بنادر است که باید از این فرصت‌ها برای توسعه صادرات بهره برد.
راستاد تاکید کرد: سازمان بنادر این آمادگی را دارد اراضی موردنیاز پایانه‌های صادراتی و لجستیکی را در اختیار فعالان بخش خصوصی قرار دهد با بهترین شرایط قرار دادی و مدل‌های مالی که بازگشت سرمایه و سود به سرمایه‌گذار تضمین شود و یارانه به سرمایه‌گذاران اعطا می‌شود.
وی ادامه داد: سازمان موظف است تاسیسات زیربنایی تا درب ورودی محدوده مکان سرمایه‌گذاری تامین شود و تعرفه‌های بسیار مناسب و تخفیف برای صادرات و ترانزیت در دستور کار سازمان است.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی