جستجو

 
 
اصلی‌ترین تهدید برای فرهنگ چیست؟
 
 
 


محمد باقر برزگر/
 کارشناس ارشد علوم اجتماعی

از روزهای نخستین آفرینش انسان، میان حق و باطل جنگی تمام نشدنی شروع شده است و این دو جبهه‌ بزرگ، همیشه در حال صف‌آرایی برای غالب شدن بر دیگری هستند. تلاش‌های انبیای عظام و معصومین (علیهم السلام) و اولیای الهی در راس جبهه حق، باعث شده که بخش زیادی از توان فکری و روحی و جسمی آنها صرف این مبارزه گردد. اگر چه وعده‌ خداوند درباره پیروزی حق، قطعی است اما گذشت زمان نشان داده است که غفلت از این جبهه و نشناختن ابعاد هجومی دشمن، ضربات مهلک و جبران‌ناپذیری بر پیکره دین وارد آورده است. همچنان‌که قرآن کریم می‌فرماید: و فتنه از کشتار بزرگ‌تر است و آنان پیوسته با شما می‌جنگند تا اگر بتوانند شما را از دینتان برگردانند. (بقره/217) با این بیان از قرآن کریم محدوده خاستگاه دشمنان، دین ماست یا به تعبیر دیگر جنگ، جنگ دین و فرهنگ است و دشمن تا سرنگونی دین ایستاده است.
نظریه‌ جنگ نرم طی دهه‌های اخیر وارد ادبیات سیاسی شده است و «ژوزف نای» از اندیشمندان معاصر، معتقد است مبنای قدرت سخت یا جنگ سخت بر «اجبار» و مبنای قدرت نرم بر «اقناع» است. او برخلاف بعضی از صاحب‌نظران، اقتصاد و دیپلماسی را در زیرمجموعه قدرت سخت قرار داده و تنها از رسانه به‌عنوان قدرت نام می‌برد. توصیه‌های پیر فرزانه و نگاه‌های مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) به این موضوع، باز هم نشان از اوج بصیرت و دشمن شناسی ایشان است که می‌فرمایند: امروز جمهوری اسلامی و نظام اسلامی با یک جنگ عظیم مواجه است لیکن جنگ نرم. در جنگ نرم، چه کسانی باید به میدان بیایند و اصولا ماهیت این جنگ چیست؟ قدر مسلم نخبگان فکری‌اند؛ یعنی شما افسران جوان، جبهه مقابل جنگ نرمید. وقتی انسان تجهیز، صف‌آرایی، دهن‌های با حقد و غضب گشوده شده و دندان‌های با غیظ فشرده شده علیه انقلاب و امام خمینی و آرمان‌های نظام اسلامی را می‌بیند وجود این جنگ نرم را باور می‌کند، هرچند ممکن است عده‌ای این را نبینند.
اندلس تجربه شکست سخت مسلمانان در جنگ نرم علیه دشمن و جنگ نرم غرب مسیحی، علیه مسلمانان است. در این جنگ نابرابر که با وجود غفلت مسلمین از وقوع جنگ نرم بود باعث شد که تقریبا تمام آثار اسلامی آن دیار از بین برود. سرزمینی که تقریباً ۷ قرن (از هشتم میلادی تا پانزدهم میلادی) شاهکارهای علمی، فرهنگی و هنری فراوانی پدید آورده است و اندیشمندان بزرگی چون ابن رشد، ابن عربی و ابن بطوطه را تحویل جامعه اسلامی داده بود.  به عقیده بسیاری از تحلیل‌گران، شکست مسلمانان در جنگ نرم و جبهه‌ روانی باعث شکست در جنگ سخت و برچیده شدن آثار اسلامی گردید. جنگ نرمی که سلاح آن مسائل ضد فرهنگی از قبیل بی بندوباری و ترویج بی‌عفتی و... بود. آموزه‌های قرآنی به جنگ نرم در حوزه دشمن شناسی و مقابله با دشمن، توجه داشته است. آیات بسیاری به این مسئله از زاویه‌ دید مختلف نگریسته است. به این معنا اگر دشمن، برخی از سازوکارهای جنگ روانی را در جنگ نرم به کار می‌گیرد، جامعه اسلامی نیز در دفاع و مقابله با دشمن می‌بایست از همه امکانات بهره گیرد. همچنان که در سوره بقره خداوند متعال می‌فرماید: پس هر کس بر شما تعدی کرد، همان‌گونه که بر شما تعدی کرده بر او تعدی کنید و از خدا پروا بردارید و بدانید که خدا با تقوا پیشگان است. (بقره/ ۱۹۴)

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی