جستجو

 
 
احداث بوستان کتاب در رشت
 
 
 

 

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان گفت: بوستان کتاب با همکاری شهرداری و اداره کل کتابخانه‌ها گیلان در شهر رشت احداث شد.

هادی نوری در نخستین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی گیلان با اشاره به اینکه کتابخانه‌های عمومی استان گیلان در حال حاضر 245 نیرو دارد اظهار داشت: 68 درصد از نیروهای کتابخانه‌های عمومی گیلان را بانوان تشکیل می‌دهند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با بیان اینکه به منظور سنجش واحد کتابخانه‌ها چند شاخص وجود دارد تاکید کرد: این شاخص‌ها از سال گذشته به طور ماهانه در کتابخانه‌های عمومی گیلان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
نوری با تاکید بر اینکه کتابخانه‌های عمومی گیلان سال گذشته در شاخص‌ها در مقایسه با سال 95 با رشد مطلوبی روبه‌رو بوده است افزود: حوزه امانت کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان گیلان روند مثبتی داشته و در نیم سال دوم با رشد 23 درصدی روبه‌رو بوده است.
وی با اشاره به اینکه امانت کتاب در کتابخانه‌های عمومی استان سه ماهه نخست امسال 24 درصد رشد داشته است و گیلان  در مجموع 57 هزار و 392 عضو فعال کتابخانه دارد گفت: گردش کتاب در کتابخانه‌های سطح استان گیلان تا پایان خردادماه 163 هزار و 426 امانت بوده است.
نوری فضای مطالعه و زیربنای کتابخانه‌های استان گیلان را 27 هزار و 216 متر مربع عنوان کرد و گفت: گیلان 107 کتابخانه دارد که از این میزان 84 کتابخانه زیر نظر مستقیم این اداره کل فعالیت می‌کنند.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان گیلان با اشاره به اینکه کتابخانه‌های استان گیلان نزدیک به یک میلیون و 17 هزار نسخه کتاب دارند بیان کرد: به ازای هر
 25 هزار عضو در استان گیلان زیر یک متر فضای دسترسی به مطالعه در استان گیلان وجود دارد. وی با بیان اینکه شهرستان رشت از لحاظ فضای کتابخانه‌ای رتبه شانزدهم را در استان دارد خاطرنشان کرد: مجموعه فعالیت‌های فرهنگی از جمله نشست‌های کتابخوان تخصصی، مدرسه‌ای و کتابخانه‌ای در استان گیلان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. وی با اشاره به اینکه تمامی کتابخانه‌های گیلان از بخش ویژه کودک برخوردار هستند و گیلان در این حوزه جزء استان‌های برتر کشور است تصریح کرد: وضعیف فعالیت‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی گیلان با رشد مطلوبی مواجه بوده است.
نوری با بیان اینکه 5 شهرستان در استان گیلان کتابخانه‌های مستقل ندارند و با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در یک مجتمع فعالیت می‌کنند اعلام کرد: این شهرستان‌ها نیازمند کتابخانه‌های مستقل هستند و باید توجه ویژه‌ای به این مقوله شود. وی شفت، املش، رودبار، ماسال و فومن را از شهرستان‌های مذکور نام برد و بیان کرد: در شهرستان شفت زمینی به مساحت 300 متر برای احداث کتابخانه مستقل در نظر گرفته شده که در مرکز شهر واقع است و این فرآیند در املش نیز در حال انجام است. نوری از احداث بوستان کتاب در بلوار آیت‌الله رودباری شهر رشت خبر داد و با بیان اینکه این بوستان با همکاری شهرداری رشت احداث شده است افزود: انجمن خیرین کتابخانه‌ساز در استان گیلان تشکیل شده است و جشنواره خیرین کتابخانه‌ساز در آینده در استان گیلان برگزار می‌شود.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی