جستجو

خبرشمال از فراز و فرودهای فرودگاه رامسر گزارش می‌دهد
 
فرود در دل
بهشت زمینی ایران
 
 
 خبرشمال / مائده مطهری زاده

فرودگاه‌ها، همواره از اولین مکان‌هایی هستند که یک مسافر و گردشگر در آن پا می‌گذارد.

وسعت، شکوه، زیبایی، نظافت، شلوغی و جنب‌و‌جوش و زنده بودن فرودگاه، نیز از جمله فاکتورهایی است که در همان نگاه اول به چشم می‌آید.
اما مهم‌ترین نکته‌ای که به ویژگی زنده و پرتحرک بودن فرودگاه بازمی‌گردد، تعداد رفت و آمد هواپیماها و به عبارتی دیگر، میزان پروازهای داخلی و خارجی است که به یک فرودگاه اختصاص می‌یابد.
یکی از فاکتورهای بسیار مهم، در این زمینه، درجه کیفی امکانات و به اصطلاح به روز بودن تجهیزات یک فرودگاه است؛ هر چقدر یک فرودگاه مطابق با خواست و نیاز شرکت‌های هواپیمایی و بر اساس مقررات هواپیمایی جهانی عمل کند، توفیق بیشتری در جلب و جذب شرکت‌های هواپیمایی و در نهایت، عبور و مرور مسافران و گردشگران می‌یابد.
در ایران، نیز به غیر از فرودگاه‌های بزرگ کلانشهرها که تقریبا اوضاع مساعد است و با مشکلات کمتری روبرو هستند، وضعیت در سایر فرودگاه‌های کشور چندان خوب نیست. اکثر قریب به اتفاق فرودگاه‌ها، از نداشتن‌ها و کمبودهای بسیاری رنج می‌برند که همین امر علاوه بر آنکه تعداد پروازها را در آن‌‌ها به پایین‌ترین حد ممکن می‌رساند، سبب اختلال در پرواز و در موارد حادتر منجر به سقوط هواپیماهای ورودی و خروجی می‌شود.
شاید اگر فرودگاه یاسوج، در مکان بهتری ساخته شده بود یا دست‌کم به امکانات روز ناوبری هوایی دنیا مجهز بود، اکنون همه 66 نفر مسافر، خلبان و کادر پروازی آن، سالم به آغوش خانواده‌هایشان بازمی‌گشتند و این تازه، یکی از کمبودهای بسیار بزرگی‌ست که بسیاری از فرودگاه‌های ما از نبود آن رنج می‌برند! اما در میان فرودگاه‌های بزرگ و کوچک کشور، مازندران نیز با دارا بودن سه فرودگاه نوشهر و رامسر در غرب و بین‌المللی دشت‌ناز در ساری، یکی از استان‌هایی‌ست که نگاه‌ها را به سمت خود خیره داشته است. در میان فرودگاه‌های مازندران، نیز فرودگاه رامسر که در نگین شهرهای شمالی و عروس شهرهای کشور، قرار دارد از اهمیت بسزایی برخوردار است. فرودگاه رامسر که در دوران پهلوی ساخته شده و تاکنون به حیات خود ادامه داده است.

*تاریخچه فرودگاه رامسر
در سال ۱۳۰۴، پس از تصویب انحلال سلسله قاجار توسط مجلس شورای ملی وقت شرایط برای تاج‌گذاری مهیا شد و رضاخان رسما پادشاه ایران شد؛  اما از آنجایی‌که رضاخان مازندرانی بود، با نگاهی ویژه به مازندران برای اجرای طرح‌های عمرانی در این خطه با شرکت‌‌های آلمانی مذاکراتی انجام داد که احداث فرودگاه رامسر نیز از جمله دستاوردهای آن قراردادها است.
در ابتدا از فرودگاه رامسر به عنوان یک فرودگاه تشریفاتی استفاده می‌شد و پذیرای هواپیماهای (پاسارگاد) ویژه خاندان سلطنتی، مهمانان ویژه و سپس مسافران خارجی، از جمله افراد انگلیسی بود که هتل قدیم رامسر را به صورت کامل اجاره کرده بودند. پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، فرودگاه رامسر مورد استفاده عموم مردم قرار گرفت و با روند افزایشی پروازی هم‌اکنون روزانه چندین پرواز مسافربری دارد. در ماه‌های مختلف سال تعداد پرواز متفاوت بوده و در ایام خاص (برای مثال تعطیلات نوروز و ...) تعداد پروازها با صورت فوق‌العاده افزایش یافته است تا جایی که حتی ۱۶ پرواز رفت و برگشت روزانه نیز در این فرودگاه به ثبت رسیده است.

*توسعه فرودگاه رامسر نیازمند 900 میلیارد ریال اعتبار
سال 89 بود که فرماندار وقت رامسر، در خبری از نیاز 900میلیارد ریالی فرودگاه رامسر برای توسعه و تجهیز گفت و ابراز امیدواری کرده بود که در آینده، شاهد نشست و پرواز هواپیماهای پهن‌پیکر در این فرودگاه باشیم.
عبدالصمد صفرنژاد که با خبرگزاری ایرنا باب گفت‌و‌گو را باز کرده بود در ادامه با بیان اینکه این طرح، جزء طرح‌های مصوب سفر هیات دولت است، افزود: بنا به تاکیدات رییس هیات دولت، این طرح هدیه‌ای‌ست به مردم شهرستان‌های تنکابن و رامسر که می‌تواند زمینه‌ساز اشتغال جوانان مستعد جویای کار در این مناطق باشد.
صفرنژاد، در ادامه با اشاره به بسیج امکانات و مشارکت همه‌جانبه مسئولان امر، برای اجرای این پروژه، از پیشرفت فیزیکی 95درصدی احداث ایستگاه سوخت‌گیری فرودگاه، در قالب مخازن 180 هزار لیتری و همچنین تخریب مهمان‌سرای نهاد ریاست جمهوری در مسیر توسعه باند فرودگاه نیز خبر داده بود.

*فرودگاه رامسر بین‌المللی می‌شود!
چهارسال بعد از این اظهارات، یعنی در آخرین روز خردادماه سال 93، یک خبر، در خبرگزاری‌ها و سایت‌های استانی و کشوری، گُل کرده و مایه تعجب برخی از آگاهان شد و آن هم خبر اضافه شدن صفت بین‌المللی به ابتدای نام فرودگاه رامسر بود. این خبر که منبع منتشرکننده آن، مدیرعامل شرکت مادرتخصصی فرودگاه‌های کشور بود از آن جهت مایه تعجب منابع آگاه را فراهم آورد که هنوز هیچ‌یک از بسترهای لازم برای ورود این فرودگاه، به فاز بین‌المللی فراهم نشده بود و البته خبر برطرف شدن برخی از موانع پروازی این فرودگاه بعد از دو سال که از انتشار این خبر توسط مدیرعامل شرکت فوق‌الذکر می‌گذشت، گواهی‌ست بر این مدعای ما!

*رفع موانع پروازی فرودگاه رامسر
گوینده این خبر، هم کسی نبود جز، محمد آزاد، فرماندار رامسر.
آزاد با بیان اینکه فرودگاه رامسر، یکی از قدیمی‌ترین فرودگاه‌های شمال کشور است و کار ساخت باند جدید آن در سال 87 به طول 2700متر به سرانجام رسیده بود، گفت: پس از ساخت باند جدید، باید نسبت به رفع موانع در باند فرودگاه اقدام می‌شد، اما متاسفانه با وجود ساخت باند فرودگاه از 5 سال گذشته تاکنون، این منطقه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.
وی در ادامه افزود: در راستای آزادسازی موانع پروازی، جلسات و پیگیری‌های بسیاری در سطح کشور و استان انجام شد و برای انجام آن تفاهم‌نامه آزادسازی منطقه با در اختیار گرفتن دانشکده ملاصدرا صورت گرفت. آزاد که از تفاهم‌نامه با ساکنان منطقه مسکونی در ضلع شرقی باند فرودگاهی رامسر سخن می‌گفت، با اشاره به اینکه فرودگاه فرصت مناسبی برای رامسر بوده و مجوز مرز هوایی برای فرودگاه رامسر اخذ شده است، تاکید کرده بود که باند قدیم به دلیل دارا نبودن ظرفیت نشست و برخاست هواپیماهای بزرگ، ظرفیت استفاده برای مرز هوایی را ندارد!
وی در بخش دیگری از سخنانش به این حقیقت آشکار نیز اشاره‌ای داشت که فرودگاه رامسر یکی از فرودگاه‌های پرتردد در کشور بوده که در سال ۹۶ بالغ بر ۷۰ هزار مسافر از این فرودگاه ترانزیت شده‌اند و بیش از ۱۲۰۰ پرواز در این فرودگاه انجام گرفت که نشان از رویکرد و توجه مردم در استفاده از فرودگاه رامسر است که ظرفیت بزرگی برای غرب استان مازندران و شرق استان گیلان است به شمار می‌رود زیرا این فرودگاه، فقط مختص رامسر نبوده و شهرهای همجوار رامسر و استان گیلان و مازندران نیز می‌توانند از ظرفیت‌های پروازی آن استفاده کنند.
آزاد، در حالی از در دستور کار قرار داشتن ارتقای پروازها و اضافه شدن چندین و چند پرواز دیگر داخلی به این فرودگاه سخن به میان آورده بود که تا همین چند مدت قبل، پروازها به دلیل ساخت‌و‌سازها در باند فرودگاه و همچنین اطلاعیه سازمان هوانوردی کشور، متوقف شده بود و شرکت‌های هواپیمایی داخلی از فراز و فرود در این فرودگاه، خودداری می‌کردند.

*نمکی بر زخم‌های فرودگاه رامسر
در این مدت، هریک از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های استان از ظن خود، شروع کرد به بازتاب دادن این ممنوعیت‌های پروازی. زیباترین فرودگاه کشور در آستانه مرگ، تعطیلی فرودگاه رامسر، ضربه بزرگ به گردشگری غرب مازندران، تنها دو نمونه از تیترهای جنجالی بود که وضعیت را برای هواپیمایی استان و در راس آن‌ها، مدیرکل فرودگاه‌های مازندران، سخت و سخت‌تر کرده بود تا اینکه همین چند روز گذشته در پیگیری خبرنگار ما و پرسش از سعدالله وطن‌خواه، بر ما معلوم شد که این اخبار و تیترهای نگران‌کننده، متعلق به مدت‌ها قبل است که برخی رسانه‌ها با بازنشر آن، نمکی بر زخم‌های این فرودگاه نشاندند.

*فرودگاه رامسر بسته نیست
سعدالله وطن‌خواه در گفت‌و‌گو با خبرشمال با بیان اینکه از چند روز مانده به پایان سال، اقدامات برای رفع موانع پروازی فرودگاه رامسر در دستور کار این اداره‌کل قرار گرفته بود، عنوان کرد که بر اساس اطلاعیه سازمان هوانوردی کشور، مبنی بر وجود یک سری موانع پروازی در این فرودگاه، پروازها برای مدتی تعلیق شد، اما در این مدت نیز اداره‌کل فرودگاه‌های استان، بیکار ننشسته بود و به سرعت پیگیر رفع این موانع شد که خوشبختانه با ادامه این پیگیری‌ها و تامین منابع مالی برای جمع‌آوری 30 تا 40 تیر برق، با یکی از شرکت‌های پیمانکاری، قراردادی بسته شد که طی 40 روز به سرانجام رسید.
به گفته وطن‌خواه، جابجایی درختان محوطه نیز از دیگر اقدامات ضرب‌العجل این فرودگاه محسوب می‌شود.

*همه چیز برای یک فرود موفقیت‌آمیز آماده است
این خبر خوش، مقدمه‌ای شد برای ادامه اخبار خوش از این فرودگاه ارزشمند شمال کشور. مدیرکل فرودگاه‌های مازندران، در روزهای گذشته اعلام کرد: از روز سه‌شنبه، 26تیرماه، نخستین پرواز هواپیمایی آسمان و از 30تیرماه، نیز نخستین پرواز شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) در مسیر تهران-رامسر-تهران از سر گرفته خواهد شد. این مقام مسئول، همچنین از ارائه پیشنهاد برقراری پرواز در مسیرهای مشهد و اصفهان به رامسر نیز خبر داد.

*کلام آخر
فرودگاه رامسر، در دل یکی از بهشت‌های زمینی خدا واقع شده است که توجه به آن، علاوه بر آنکه سبب تسهیل پروازهای شهرهای همجوار و کم کردن بار پروازی از استان مازندران می‌شود، به دلیل موقعیت توریستی که دارد، نیازمند توجهات بیش از پیش است. امید که با همت مسئولان استانی و توجه مقامات هواپیمایی کشوری، شاهد رشد و توسعه و رونق این فرودگاه‌ در آینده پیش‌رو باشیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی