جستجو

 
 
کلاهبرداری های پیامکی و تلفنی به بهانه برنده شدن در قرعه کشی
 
 
 

 

 کلاهبرداران اینترنتی که معمولا دارای فن بیان قوی در مهندس اجتماعی هستند‌ و به علت جرایم مختلف در زندان بسر می‌برند همواره در صدد کلاهبرداری با استفاده از روش های نوینی هستند که برای مقابله با آنان نیاز به هوشیاری شهروندان است ....
یکی از جرائمی که امروزه در فضای مجازی باب شده و مبالغ بسیاری از هموطنان عزیز کلاهبرداری می شود کلاهبرداری از طریق ارسال پیامک و تماس های تلفنی با عنوان برنده شدن در قرعه کشی و مسابقات برنامه های رادیویی و تلویزیونی است.
این افراد با برقراری تماس ویا ارسال پیامک با موضوع برنده شدن در قرعه کشی برنامه های رادیویی و تلویزیونی از قربانیان درخواست می کنند برای دریافت جایزه نقدی خود به دستگاه عابر بانک مراجعه کنند.
اولین شگرد این افراد تغییر زبان دستگاه های خود پرداز است و در پی این تغییر زبان با اغفال افراد رمز بانکی، شماره کارت، تاریخ انقضاء و cvv2 را از افراد دریافت کرده و از حساب قربانیان برداشت می کنند.
از دیگر شگردهای این مجرمان دریافت موجودی افراد است که در پی تغییر زبان دستوراتی می دهند به جای واریز وجه به حساب فرد از حساب وی برداشت شده و به حساب فرد کلاهبردار واریز می شود.
کلاهبردارنی که در این حوزه فعالیت می کنند اکثرا دارای فن بیان قوی در مهندس اجتماعی هستند‌ و حتی به علت جرایم مختلف در زندان بسر می‌برند.
شهروندان باید دقت داشته باشند تا فریب صحبت‌های شخص تماس گیرنده را نخورند و از حضور در پای دستگاه‌های عابر بانک برای اخذ موجودی یا دریافت حواله یا هر عنوان دیگری که شخص از آنها درخواست می کند به شدت پرهیز کنند.


* از این رو به هموطنان عزیز توصیه می شود:
به این گونه تماس ها و پیامک ها اعتنایی نکنند.
ضمن آن که برای واریز وجه به حساب عابر‌بانک ، نیازی به حضور صاحب کارت در کنار دستگاه خودپرداز نیست.
به هیچ عنوان اطلاعات مهم حساب بانکی خود را در اختیار دیگران قرار نداده و از ارسال اطلاعات حساب بانکی از جمله رمز اول یا دوم، کد CCV2، تاریخ انقضای کارت از طریق پیامک خودداری کنند.
برای واریز پول به حساب اشخاص نیازی به ارائه اطلاعات بیش از شماره کارت یا حساب نمی باشد.
در نهایت پلیس فتا از هموطنان درخواست می کند: در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.irبخش تماس با ما گزارش نمایند و هشدار های پلیس را جدی بگیرید.


تهیه شده توسط : کارشناسان پلیس فتا فرماندهی انتظامی   مازندران

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی