جستجو

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان عنوان کرد:
 
افزایش  42 سانتی متری
  تراز آب دریای خزر
 
 
 مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از افزایش 42 سانتی متری تراز آب دریای خزر در 3سال آینده خبرداد.
قربانعلی محمدپور در جلسه محیط زیست گیلان با اشاره به در پیش رو بودن روز دریای خزر گفت: به منظور بررسی روند فعلی نوسانات سطح آب دریای خزر، نشست تخصصی آمادگی برای کاهش اثرات و تبعات نامناسب ناشی از نوسانات تراز سطح آب دریای خزر برگزار شده است.  وی افزود: بر اساس گزارشات تهیه شده از سال 1357 تا سال 1374 افزایش تراز آب و پیشروی آن به میزان 2/5  متر بوده؛ از سال 1374 تا 1394 به میزان 130سانتی متر کاهش تراز آبی وجود داشته و در دو سال بعد از آن تقریبا متوقف شده است.
محمدپور تصریح کرد: مطالعات نشان می دهد تا سه سال آینده تراز آب دریای خزر 42 سانتی متر افزایش می یابد.  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان گفت: راهکارهای اجرایی و مدیریتی برای کاهش اثرات سوء ناشی از نوسانات سطح آب دریای خزر وجود دارد که در این نشست مطرح و در خصوص آن بحث و تبادل نظر شد که از جمله آن می توان به وضع و تدوین قوانین مناسب در مورد تعیین حد حریم و بستر دریا در دوره های نوسان، حد پیشروی و پسروی آب اشاره کرد.  وی افزود: علامت گذاری در خصوص پسروی یا پیشروی و اطلاع رسانی عمومی هم در این زمینه ضروری است. محمدپور تصریح کرد: بازنگری در خصوص قانون اراضی مستحدث و ساحلی و ماده 63 برنامه چهارم توسعه، آیین نامه های اجرایی مربوطه و سایر قوانین مشابه که موجب کاهش خسارت ناشی از نوسانات ادواری خزر می‌شود، هم می‌تواند نتیجه مثبتی ارائه دهد.

 

 

 

 

 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان عنوان کرد
آسفالت 52 درصد راه های روستایی گیلان

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان تایید کرد که بیش از 52 درصد این راه ها آسفالت و مابقی خاکی و شوسه است.
محمدرضا نازک کار با بیان اینکه بالغ بر 9 هزار کیلومتر از راه های استان مربوط به راه روستایی است، اظهار کرد: بیش از 52 درصد این راه ها آسفالت و مابقی خاکی و شوسه است.
وی با اشاره به اقلیم خاص گیلان و رونق کشاورزی در این منطقه افزود: کشاورزان سالیان سال است که برای جابجایی محصولات و حتی سرنشین از ادوات کشاورزی استفاده می کنند لذا سرعت پایین این وسائط گاها موجب بروز سوانح رانندگی در محورها می شود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گیلان از اجرای طرح ایمن سازی ادوات کشاورزی در روستاهای منتخب استان طی سال جاری خبر داد و عنوان کرد: ارتقای سطح آگاهی عمومی مالکین ادوات كشاورزی درخصوص رعايت نكات ايمنی تردد در جاده‌ها و راه های روستایی، رعايت ظرفيت مجاز و فرهنگ سازی در زمینه كاهش روند بهره برداری از ادوات كشاورزی جهت جابجایی سرنشين از مهمترین اهداف اجرای طرح مذکور است.
این مقام مسئول غير منتظره بودن حضور ادوات کشاورزی در سطح سواره رو برای كاربران جاده ای ناآشنا به منطقه و عدم برخورداری ادوات کشاورزی از سيستم روشنایی مناسب، علائم و تجهيزات بازتابنده نور جهت اطلاع و هوشياری ساير كاربران جاده‌ای به ویژه در شب را از دیگر عواملی دانست که زمینه افزایش وقوع سوانح رانندگی و كاهش ايمنی در جاده‌ها را فراهم می کند.
وی با بیان اینکه اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان از سال 91 تاکنون نسبت به اجرای برنامه های آموزشی و تحت پوشش قرار دادن بیش از 2 هزار و 600 دستگاه از ادوات کشاورزی اقدام کرده است، گفت: استفاده از شبرنگ برای وانت بارها و ادوات کشاورزی مد نظر قرار دارد.
نازک کار با اشاره به تاثیر آموزش مستمر در افزایش تردد ایمن کاربران جاده ها، خاطرنشان کرد: اداره كل راهداری و حمل و نقل  جاده ای استان همه ساله با توجه به میزان اعتبارات تخصیصی ضمن بررسی آمار تصادفات ادوات كشاورزی در سطح استان نسبت به تنظیم و اجرای برنامه‌های آموزشی جهت طرح ارتقای ايمنی تردد ادوات كشاورزی در روستاهایی که بیشترین آمار تردد ادوات کشاورزی را دارد، اقدام می کند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی