جستجو

ارزیابی «خبرشمال» از اخبار بازداشت پنج تن از اعضای پارلمان شهری بابل:
 
پاییزِ شورا در شهر بهار نارنج
 
 
 

بابل/مجیدعرب فیروزجایی


 طی چندروز گذشته اخباری مبنی بر اتهامات اخلاقی و مالی درخصوص چند عضو شورای شهر بابل، در افکار عمومی طرح شد و  اما «خبرشمال» به‌دلیل ضرورت حفظ آبروی مسلمان که در ادبیات دینی و اعتقادی ما و براساس حدیث شریف نبوی(ص)، هم‌سنگِ خون مومن است، از ورود به آن و دامن زدن به شایعات، پرهیز کرد تا اینکه تعطیلی جلسه سه‌شنبه سیزدهم شهریور شورای شهر به شایعات، رنگ حقیقت داد.
 همچنین بسیاری از شهروندان مشاهده کردند در روز بعد -چهارشنبه چهاردهم شهریور-، 5 عضو شورای شهر بهارنارنج که در بازداشت یک نهاد امنیتی استانی بودند به یکی از شعبات کیفری بابل، آورده شدند و به این ترتیب، شایعات تایید شد و علیرغم اینکه دستگاه قضایی استان تا لحظه نگارش این سطور، رسماً هیچ بیانیه‌ای صادر نکرد اما شواهد حاکی است مقدمات پیگیری‌های قضایی در دست انجام است و ما نیز مانند تمام شهروندان بابل و مازندران در انتظار گزارش رسمی دستگاه قضایی می‌مانیم اما ذکر چند نکته را لازم می‌دانیم:  
یک:
از لحظات نخست طرح این اخبار در شبکه‌های اجتماعی، گمانه‌زنی‌ها در خصوص نوع و کیفیت موارد اتهامی ازجمله مسائل اخلاقی، پرداخت حق‌السکوت و سوء استفاده از جایگاه رسمی در نظام مقدس جمهوری اسلامی به پنج عضو شورای شهر بابل، به راه افتاد در صورتیکه هنوز دستگاه قضا که دسترسی به پرونده دارد و از محتویات دقیق آن مطلع است و همچنین اهلیّت اطلاع‌رسانی در خصوص چنین پرونده‌هایی را دارد،  سخنی نگفت و از مردم انتظار می‌رود به شایعات دامن نزنند و تا زمانی‌که خبری رسمی درخصوص این پرونده، اعلام نشد شکیبا باشند چون تا این لحظه، موضوع درحد اتهام است و با توجه به قرار داشتن پرونده در مرحله تحقیقات اولیه و لزوم حفظ حقوق و آبروی افراد، هرگونه اظهارنظر را به تحقیقات تکمیلی و صدور رأی موکول کنند. و بدیهی است تنها با بررسی قضایی و رأی قاضی، متهمان، مجرم شناخته می‌شوند. البته از نهادهای مسئول و دستگاه قضایی نیز انتظار داریم برای پرهیز از گسترش دامنه این «گمانه‌زنی‌ها»، زودتر اطلاع‌رسانی کند و هرآنچه که حقیقت و مصلحت می‌داند به اطلاع مردم شریف بابل و مازندران برساند.  
دو:
در برخی شبکه‌های مجازی، نهادهایی را که صلاحیت این افراد را برای شورای پنجم تایید کردند، زیر سوال بردند که این نیز قضاوت عادلانه‌ای نیست چون  میزان - به بیان حضرت امام(ره)- حال فعلی افراد است و درخصوص اعضای شورای شهر بابل نیز، اگر وقوع جرم محرز شود، بعد از زمان بررسی صلاحیت‌ها بوده است، لذا نمی‌توان نهادهای نظارتی را به کم‌کاری  یا خیابت متهم کرد.  
سه:
مدیران، نمایندگان و نخبگان فعال در کرسی‌های مدیریتی استان هرگز از یاد نبرند که این جایگاه‌های مدیریتی، خون‌بهای شهیدان است و در ازای جان دادن ده‌هزار و چهارصد تن از بهترین‌ فرزندان استان به امانت در اختیارشان گذاشته شد. هرگاه  فکر ناپاکی به ذهنشان رسید، به گذشته نگاهی بیندازند و همچنین به این حقیقت که خداوند، هم در این دنیا و هم فردای قیامت، از آنان حساب‌کشی خواهد کرد. ضمن اینکه در پی شرایط پیش‌آمده و اوضاع دشوار اقتصادی مردم، بدخواهان نیز در تدارک برنامه‌هایی پیچیده هستند تا مردم از مدیران و کارگزاران نظام، ناامید شوند و نگاه خود را به جایی خارج از این کشور معطوف سازند. همه این حقایق، موجب می‌شود مسئولیت مدیران و نمایندگان در دستگاه‌های اجرایی و انتصابی و کرسی‌های انتخابی، صدچندان شود.   
پایان سخن اینکه ما نیز همانند مردم، منتظر اعلام اخبار رسمی دستگاه قضایی درخصوص این پرونده می‌مانیم و تا آن روز، پنج عضو شورای شهر را متهم و نه مجرم می‌دانیم و یادآوری می‌کنم «پرجمعیت‌ترین شهر استان»، اتفاقاً پرمشکل‌ترین شهر استان است و از توسعه‌نیافتگی عمیقی در حیطه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه عمران شهری رنج می‌برد. شورای شهر و شهرداری در چندماهی که از مدیریت مهندس محسن کبود فیروزجایی بر شهرداری گذشت، اقدامات خوبی انجام دادند و برنامه‌های خوبی برای استمرار خط توسعه، داشتند که بخشی از این موارد، در بازدید خبرنگاران از پروژه‌های عمرانی سطح شهرستان، رسانه‌ای شد و بازخورد گسترده‌ای داشت. امیدواریم اخبار مربوط به بازداشت برخی اعضای شورای شهر، در این مسیر، وقفه
 ایجاد نکند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی