جستجو

خبر شمال گزارش می دهد نگذاریم پارک به حیاط خلوت تبدیل ‌شود
 
سایه  نا امنی
بر سر بزرگ‌ترین پارک شمال کشور
 
 
 

خبرشمال / مائده مطهری‌زاده


به همان میزان که افتتاح و احداث پارک‌های بزرگ و فضاهای سبز برای شهرداری‌ها و مردم و مسافران مهم  است، بی‌شک، تامین امنیت و آرامش آنها نیز دارای اهمیت فراوان است.
افتتاح بوستان ملل، از ابتدای شروع به کار شهرداری ساری یکی از مهم‌ترین و
با اولویت‌ترین پروژه‌ها بوده است. این پارک که در زمینی به مساحت ۳۵ هکتار و به طول ۲ کیلومتر در حاشیه غربی رودخانه تجن واقع شده است و دارای امکاناتی چون جزیره مصنوعی، پل کابلی معلق، فضای سبز، وسایل ورزشی، مسیر پیاده‌رو و پیست دوچرخه‌سواری، جت اسکی، قایق، مکانی برای ماهیگیری، خانه سنتی و پارکینگ با ظرفیت 2هزار خودرو است، در تاریخ 20 شهریور 93 تاسیس و پس از ۱۰۰ روز به بهره‌برداری رسید.
خدا می‌داند این پارک بزرگ و زیبای شمال کشور در کمتر از 3 روز مانده به سومین سالگرد تاسیس خود، روزانه شاهد حضور چند صد نفر ساروی و مازنیو غیر مازنی و در روزهای گرم تابستان، چند هزار نفر مسافر بوده است؟
پارکی که طی سه سال اخیر، به مهم‌ترین مکان برای گذران اوقات فراغت خانواده‌های مرکز استان تبدیل شده و تا قبل از آن، کمتر جایی، در ساری وجود داشت که اینگونه به‌عنوان کانون حضور پررنگ خانوارهای ساروی‌ شناخته شود.
اما یکی از آسیب‌های جدی که همه پارک‌ها و فضاهای سبز شهری را در سراسر ایران و حتی جهان تهدید می‌کند، موضوع تامین امنیت این فضاهای مفرّح شهری‌ست. فضاهایی که بعد از مدتی، به جای آنکه محلی برای گذران اوقات فراغت خانواده‌ها باشند به منطقه ممنوعه برای آنان و گوشه دنج برای اراذل و اوباش شهر مبدل می‌شوند!

یک نمونه موفق برون‌مرزی
درکشور آمریکا به دلیل کمبود نیروهای امنیتی، پلیس و حتی ارتش، شرکت‌های خصوصی با استخدام نیروهای ورزیده و آموزش‌های کافی امکانات‌شان را در اخیتار دولت قرار می‌دهند و با عقد قراردادی، حفاظت از اماکن عمومی مانند پارک‌ها، بانک‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و کوچک و حتی بعضی از محلات را بر عهده می‌گیرند. از این رو تجارت خوبی، از جمله رابطه خوب با مردم به وجود می‌آید و همین مسئله نیز سطح امنیت را ارتقا می‌دهد.

نمونه ناموفق درون مرزی
هر چند شهرداری تهران در سال 85 تصمیم گرفت چنین اقدامی را صورت دهد اما به دلیل حمایت نه چندان مثبت نیروی انتظامی، این مسئله گسترش پیدا نکرد و پارک‌ها نیز نتوانستند از این مسئله سود ببرند و حفاظت‌شان را تثبیت کنند.
گفتنی‌ست، شهر تهران دارای 24 پارک بزرگ است که در 7 پارک آن به دلیل ازدحام و شلوغی، مشکلی برای خانواده‌ها وجود ندارد اما در بعضی از پارک‌های جنوبی شهر ناامنی، معضلی برای حیات پارک‌ها و بهره‌مندی خانواده‌ها شده است.
متاسفانه مشاهدات خبرنگار ما و گزارشات مردمی رسیده، حاکی از آن است که امنیت در بزرگ‌ترین بوستان شمال کشور به خطر افتاده و خانواده‌های ساروی که اکنون عادت کرده‌اند، دست‌کم هرچند شب یک بار، به همراه فرزندان‌ و بعضا میهمانان‌شان، برای گذران اوقاتی شاد و مفرح به این پارک بیایند و از فضای روحبخش آن لذت ببرند با مناظری روبرو می‌شوند که اصلا خوشایند نیست! ناامنی که اکنون سایه سنگین آن آرام آرام بر سر بوستان تازه‌تاسیس ولایت نیز افتاده است و حضور خزنده برخی چهره‌های مرموز، می‌رود تا این پارک زیبا را نیز از حَیِّز انتفاع برای خانواده‌ها خارج سازد.

پارک‌ها محلی برای گردهمایی خانواده‌ها، نه دورهمیِ ...!!
مازندران، از جمله استان‌هایی است که به خاطر بهره‌مندی از فضاهای سبز خدادادی، مسئولان شهری‌اش کمتر به صرافت ایجاد پارک‌های بزرگ تا همین سال‌های اخیر افتاده‌اند و بنابراین، می‌توان گفت پدیده پارک‌‌سازی، پارک‌گردی و البته موضوع تامین امنیت آن نیز از جمله مباحث نوظهور در این استان است؛ اما مسئولان شهری مازندران باید بدانند همان‌قدر که داشتن دغدغه برای ایجاد فضاهای سبز، شایسته تقدیر است، مسئله تامین امنیت برای این اماکن مفرح نیز امری مهم و حیاتی‌ست و نباید اجازه داد که این پارک‌ها بعد از تاسیس، به جای خدمت به جامعه و ارتقای سطح نشاط اجتماعی، به حیاط خلوت اراذل و اوباش تبدیل شوند!
لازم به ذکر است که تلاش‌های خبرشمال برای برقراری تماس با مسئولان سازمان پارک‌ها و فضاهای سبز شهری و چاره‌جویی مسئله بی‌سرانجام ماند...!

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی