جستجو

گزارش «خبرشمال» از ضرورت مشارکت اقشار مختلف در افزایش سطح رفاه عمومی:
 
رونق محرومیت زدایی
 
 
 

درفرهنگ دینی و ملی ما بر نوعدوستی، تأکید فراوانی شده است به شکلی که کمتر کتاب و نوشتار اخلاقی در ادبیات کهن ما از کنار این موضوع، به‌سادگی ‌گذشتند.
 در سالیان اخیر که در اثر گسترش مشکلات اقتصادی، تحریم‌های ظالمانه و فقر فراگیر که دامنه آن تا خزانه دولت نیز کشیده شد، این موضوع در صدر قرار گرفت، مردم و دستگاه‌های حاکمیتی از سپاه و کمیته امداد تا بنیاد مستضعفان و بهزیستی در دو حوزه کار خود را شدت بخشیدند. اول در راستای وظایف سازمانی خود، تلاش کردند چابک‌تر عمل کنند و حوزه گسترده‌تری را تحت پوشش بگیرند دوم اینکه طی یک برنامه هدفمند و هوشمندانه و در قالب طرح‌هایی قابل اجرا، تلاش کردند مشارکت مردمی را نیز گسترش دهند. در پیوند با این موضوع و در نشست اخیر فرماندهی سپاه کربلا، سرهنگ رضایی جانشین فرماندهی این سپاه از طرح «یک کاسب یک دانش‌آموز» نام برد که طی آن بسیج دانش‌آموزی، دانش‌آموز نیازمند را شناسایی کرده با هماهنگی بسیج اصناف، به یکی از کسبه معتقد معرفی می‌کنند و کاسب باتوجه به توان و استطاعت مالی خود، بخشی از مشکلات دانش‌آموز مورد نظر را حل کنند.
نمونه‌های این طرح در حوزه‌های مختلف اجرا شد و در هر طرح، تلاش شد از بخش اندکی از توان و استطاعت مالی یکی از شهروندان، به نفع نیازمندان استفاده شود همانند طرح «مدرسه‌داری» که از علاقمندان خواسته می‌شود در رسیدگی به بخشی از مشکلات مالی مدرسه فرزند خود همانند پرداخت قبض تلفن، مشارکت کنند. البته دستگاه‌ها و نهادهایی چون کمیته امداد امام خمینی(ره)، سپاه پاسداران، بسیج سازندگی، آستان قدس رضوی  و دیگر دستگاه‌ها  وهمچنین برخی خیّران بزرگ، در مقیاس‌های بزرگ «محرومیت‌زدایی» مشارکت می‌کنند.
سردار بابایی فرمانده سپاه کربلا نیز در خصوص محرومیت‌زدایی بزرگ مقیاس و حل مشکل مسکن بخش روستایی نیز به «خبرشمال» گفت: اگر دستگاه‌های دولتی اعلام آمادگی کنند سپاه این توان را دارد که مشکل مسکن محرومان را به‌طور کامل حل کند.
احمد یگانه مسئول بسیج سازندگی آمل در همین زمینه  با اشاره به برگزاری رزمایش اقتدار عاشورایی که در تمام شهرستانها در دست اجرا است، آن را متفاوت با سایر رزمایش‌ها از سوی ناحیه سپاه بیان کرد و اظهار داشت: «امسال برگزاری این رزمایش با محوریت رونمایی از عملکرد گروه‌های جهادی با حضور نیروهای بسیجی به‌منظور محرومیت‌زدایی به نمایش درمی‌آید.
وی افزود: مهم‌ترین هدف از برگزاری این رزمایش، ارتقای سطح خدمت‌رسانی مردم در شرایط جنگ اقتصادی است.
یگانه با بیان اینکه هم‌اکنون نیروهای جهادی بسیجی آمل در قالب‌های متفاوت در سطح این شهرستان مشغول فعالیت هستند، تصریح کرد که حضور این گروه‌ها در اجرای کارهای زیرساختی و عمرانی پنج گروه، آموزش امداد و نجات و گروه آموزش خیاطی از سوی دو گروه خواهران و سه گروه غبارروبی گلزار و مزار شهدا، کنترل فشار خون و مشاوره بهداشت حضور است.
مسئول بسیج سازندگی آمل با اشاره به ساخت خانه‌های محروم برای نیازمندان این شهرستان مطرح کرد: این طرح با مساعدت کمیته امداد همچنان ادامه دارد که ساخت 10 خانه، در دستور کار است. وی ادامه داد: تاکنون یک خانه به اتمام رسید و تحویل خانواده نیازمند تحت پوشش کمیته امداد شده و شش خانه دیگر با هماهنگی و ورود مجمع خیّران در حال اجراست که همزمان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس این خانه‌ها به بهره‌برداری و تحویل نیازمندان می‌شود. یگانه با اعلام اینکه در اجرای روند این طرح سهمیه آمل در سال‌جاری ساخت 47 خانه قرار گرفته که 20 مورد از سوی کمیته امداد به بسیج سازندگی شهرستان معرفی شدند، گفت: تاکنون مقدمات 5 مورد برای اهدای زمین از سوی کمیته امداد انجام شده و فنداسیون یک واحد از آن صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: در ادامه فعالیت بسیج سازندگی توزیع لوازم تحریر، سبد کالا، طرح کرامت، آموزش مهارت‌های اساسی زندگی، تهیه جهیزیه نوعروسان، به‌سازی مدارس، مساجد و تکایا، تهیه و ساخت سرویس بهداشتی در مناطق محروم و رفع مشکلات مردم است که امسال در دستور کار قرار گرفت.»
درپایان لازم است یادآوری کنیم ریشه اصلی ایجاد محرومیت، در توزیع نامتوازن است و اگر مردم، دولت و دستگاه‌های مختلف، با هم هماهنگ باشند می‌توانند این مشکل را حل و سطح رفاه جامعه را به حد قابل قبول برسانند.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی