جستجو

 
 
توجه به قشر جوان و هنرمند
 از ضرورت‌هاست
 
 
 

معاون فرهنگی، رسانه‌ای اداره کل فرهنگ و ارشاد مازندران بر ضرورت ترویج فرهنگ موسیقی بومی، محلی تاکید کرد.
عباس زارع، معاون فرهنگی رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، در جلسه ستاد تسهیلات سفر استانداری مازندران با اعلام اینکه در ایام تابستان سالجاری ١٠٧ اجرای موسیقی بومی، ‌محلی در مازندران انجام شده است، گفت: موسیقی بومی، ‌محلی به دلیل برخورداری از باورهای ایرانی با ظرافت و جانمایه منطقه‎ای، اولویت ساز و آوازها در طبرستان است. عباس زارع، اظهار کرد: جلسات کمیته فرهنگی در شهرستان‌ها به ریاست مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و فعالیت‌های مربوط به آن در دو بخش طراحی و اجرا شد. وی افزود: تبلیغات و اطلاع‌‌رسانی و برنامه‌های فرهنگی، هنری دو بخش از این فعالیت‌ها بودند. معاون فرهنگی، رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران درباره نقش رسانه‌ها در معرفی استان گفت: رسانه‌های مکتوب و مجازی به‌خوبی توانستند رسالت خود را انجام دهند و ظرفیت‌های گردشگری، اماکن تاریخی و فرهنگی مشهور استان را به گردشگران معرفی و آنها را به بازدید از این اماکن ترغیب و از طرفی نیز نقاط ضعف را به مسوولان اعلام کنند. زارع بیان کرد: اعزام امام جماعت به مساجد بین‌راهی، برپایی نمایشگاه کتاب در ١٥ شهرستان با محوریت ترویج فرهنگ بومی، برپایی ٦٢ نمایشگاه هنرهای تجسمی و اجرای ٤٣ نمایش طنز خیابانی از دیگر فعالیت‌های اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران در تعطیلات تابستان بوده است.
وی با اشاره به سابقه دیرینه موسیقی در نواحی مختلف مازندران و علاقه خاص مردم به آهنگها و نواهای محلی استان اظهار کرد: در تابستان سالجاری ١٠٧ اجرای موسیقی بومی، ‌محلی و ٧٠ اجرای موسیقی صحنه‌ای داشتیم که موسیقی محلی بیشتر مورد استقبال قرار گرفت. معاون فرهنگی، رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران تاکید کرد: محور اصلی در بخش موسیقی اختصاص به ساز و آوازهای بومی، ‌محلی دارد که هم به معرفی استان می‌پردازد و هم برخاسته از هویت اصیل مردمان این دیار و گویای آداب و رسوم و باورهای ایرانی با ظرافت و جانمایه منطقه‎ای است. وی در ادامه از برپایی ٢٩ جنگ شادی در سراسر استان خبر داد و گفت: در این برنامه‌ها با هدف توجه به قشر جوان و هنرمند، از وجود جوانان مازندران استفاده شد و اجراهای آنها مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.
وی با اشاره به اینکه در ایام تابستان فیلم‌های سینمایی روز اکران و با استقبال مردمی ‎بویژه جوانان مواجه شد، گفت: در مجموع، ٣٢ هزار نفر از ابتدای تابستان تاکنون به تماشای فیلم‌های سینمایی در سینماهای استان نشستند.
کودکان گیلانی قصه‌های عاشورایی می‌شنوند
مسئول دبیرخانه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد گیلان بر استفاده از ظرفیت کانون‌های مساجد جهت تقویت فرهنگ دینی تاکید کرد.
حسن وحدتی‌پور گفت: شور و شعور حسینی می‌بایست به نسل نو انتقال یابد و بر همین اساس کارگاه‌هایی با هدف آشناسازی کودکان با فرهنگ حسینی در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد گیلان برگزار می‌شوند. وی فلسفه نهضت حسینی را سازنده و تربیتی دانست و تصریح کرد: ستم‌ستیزی، پیوند عمیق عاطفی بین امت و الگوهای راستین، اقامه مجلس دینی در سطح وسیع و آشنا شدن همه اقشار با معارف دینی از دیگر فلسفه‌های سازنده و تربیتی نهضت عاشوراست. وی تاکید کرد: باید از ظرفیت کانون‌های مساجد در راستای تقویت فرهنگ دینی و مقابله با تهاجم فرهنگی بهره برد.
وحدتی پور برپایی نمایشگاه‌های فرهنگی و کتابخوانی با موضوع محرم، برپایی ایستگاه‌های صلواتی، اهدای پرده و بنر محرم به کانون‌های مساجد، پاسخگویی به سوالات شرعی و مشاوره‌های دینی و اعتقادی در مساجد و برپایی حلقه‌های معرفت با محوریت فرهنگ عاشورا و انتظار با حضور مردم و مبلغان را از جمله برنامه‌های پیش بینی شده کانون‌های مساجد در ایام محرم اعلام کرد.
گفتنی‌ست هم‌اکنون 901 کانون فرهنگی و هنری در مساجد استان گیلان فعال هستند.
نمایش «دعوت» در گلوگاه
نمایش «دعوت» کاری از گروه نمایش پندار گلوگاه به کارگردانی فرصید صیدانلو در مجتمع فرهنگی و هنری فجر گلوگاه به روی صحنه رفت.
باقری رئیس ارشاد گلوگاه گفت: این نمایش با موضوع اجتماعی فرهنگی در دو نوبت برای علاقه‌مندان به هنرهای نمایش به روی صحنه رفت. این مسئول فرهنگی اظهار داشت: داستان دعوت در رابطه با فراموشی است. اینکه ما در این دنیای مدرنی که زندگی می‌کنیم چه چیزهای را فراموش کرده‌ایم از جمله دوری از بعضی آداب و رسوم ایرانی، احترام به پدر و مادر و... که باید آنها را تقویت کنیم.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی