جستجو

 
 
14 اطلاعات فوق العاده شخصی و عجیبی که گوگل درباره شما می‌داند
 
 
 

باورتان نمی شود که گوگل تمام این اطلاعات را از شما دارد، اما حقیقت دارد. در این مقاله راهکارهایی نیز آورده شده که برای کم کردن یا جلوگیری این دسترسی ها چکار کنید.
۱. هر جایی که رفته‌اید
به گفته رامی ایرمیا، یک متخصص امنیت سایبری و موسس و رئیس شرکت فن‌آوری‌های بازاریابی دیجیتالی در نیویورک: گوگل سوابق مکان یاب شما را - که توسط تلفن همراه شما گزارش شده‌است- ردیابی می کند. ( با فرض اینکه محل یابتان (location)روشن است). با بررسی تاریخچه محل یاب خود در جدول زمانی گوگل خواهید دید که واقعا چقدر جامع و کامل است. علاقه ای به تحت تعقیب قرار گرفتن ندارید و از این کار خوشتان نیامد؟ می‌توانید تنظیمات خود را تغییر دهید و همچنین تاریخچه محل یاب های خود را حذف کنید، هرچند حتی با حذف نیز، نیروی انتظامی هنوز هم می‌تواند تاریخچه محل های شما را فرا بخواند، یعنی شما حتی اگر آن را حذف کنید، به این معنی نیست که واقعا آنجا نرفته اید. (گوگل تنها تکنولوژی نیست که به حریم خصوصی شما تجاوز می‌کند).
۲. هر کجا که می‌خواهید بروید
زمانی که "پروازهای من"(my flights) را در گوگل جستجو می‌کنید، گوگل لیستی از تمام برنامه‌های مسافرتی آتی تان تهیه خواهید کرد. به گفته ایرمیا، این اطلاعات از ایمیل‌های شما بیرون کشیده می‌شود که این مقدار دسترسی، گوگل را حتی ترسناک تر می‌سازد. و اگر هم می‌خواهید به صورت آنلاین بلیط بخرید و از جیمیل به عنوان نقطه تماس استفاده کنید، که دیگر به نظر نمیرسد بتوانید کار زیادی برای جلوگیری این دسترسی انجام دهید.
۳. محتوای همه ایمیل‌های شما
اگر از جیمیل استفاده می‌کنید، گوگل به محتویات ایمیل شما دسترسی خواهد داشت. کار زیادی در این مورد نمیتوان انجام داد ( به جز حذف حساب جیمیل)، اما می‌توانید به گوگل بگویید که از محتوای جیمیل تان برای تبلیغات استفاده نکند. ایرمیا توصیه می‌کند: " برای خاموش کردن تبلیغات گوگل، روی تنظیمات مربوط (گزینه ad personalization) کلیک کنید. توجه داشته باشید که انجام این کار تبلیغات را خاموش نمی‌کند و گوگل را از جمع‌آوری اطلاعات شما متوقف نمی‌سازد، زیرا از روش های دیگر به او اجازه دسترسی داده اید. اما این کار جلوی شما را در دسترسی به پروفایل تان خواهد گرفت! پس قبل از اینکه در تنظیمات روی " خاموش" کلیک کنید، خوب حواستان را جمع کنید.
۴. سن تقریبی شما
بعد از کلیک روی تنظیمات گوگل (  ad personalization ) می‌توانید پایین تر رفته تا پرونده ( یا پروفایل ) گوگل را ببینید. اولین چیزی که می بینید، سن خودتان است. این تخمین زن ( guesstimate ) گوگل است که براساس اطلاعاتی که در مورد شما گردآوری کرده‌ سن شما را حدس می زند.
۵. سایت‌های خرید مورد علاقه شما
در واقع، اگر روی تنظیمات گوگل کلیک‌کنید، در پروفایل خود همه سایت‌های خریدی که بازدید می کنید را خواهید دید. چند لحظه وقت بگذارید و این علائم هشدار دهنده را بررسی کنید تا بفهمید که آیا سایت هایی که از آنها خرید می کنید، در واقع جعلی اند ( و به منظور سرقت پول شما طراحی شده اند) یا خیر!
۶. تمام جا‌هایی که از آن‌ها بازدید می‌کنید
وقتی روی گزینه فعالیت خود(My Activity) کلیک می‌کنید، پایین تر رفته تا جدول زمانی فعالیت وب خود را ببینید. دیدن آن شوکه کننده است ( و در عین حال درست و دقیق! ). حداقل گوگل در این مورد قول می‌دهد که تنها شما می‌توانید به این اطلاعات دسترسی داشته باشید. همچنین می‌توانید تاریخچه خود را - در سمت چپ صفحه با کلیک روی " حذف فعالیت "(Delete activity by)- حذف کنید.
۷. سرگرمی‌ها و علایق شما
درست زیر سن و سایت‌های خرید مورد علاقه تان در تنظیمات تبلیغات گوگل، می‌توانید آنچه را که گوگل فکر می‌کند درباره سرگرمی‌ها و علایق شما می داند را ببینید. که این علایق و سرگرمی ها می تواند از فوتبال گرفته تا پخت‌وپز برای حیوان خانگی تان باشد.
۸. شماره‌تلفن شما
اگر در قسمت سمت چپ صفحه فعالیت من(My Activity)، روی "حساب من"(My Account) کلیک کنید، به صفحه حساب کاربری خود برده خواهید شد. در ستون میانی آن صفحه، روی دکمه " اطلاعات شخصی شما "(Your Personal info) کلیک کنید و دقیقا اطلاعاتتان را خواهید دید: تمام اطلاعات شخصی شما، از جمله شماره‌تلفن تان. اگر نمی‌خواهید گوگل شماره شما را داشته باشد ، راست کلیک کرده ، و گزینه حذف را بزنید.
۹. هر موضوعی که در گوگل درباره اش جستجو می‌کنید
در میانه قسمت "نمایش فعالیت من"(My Activity)، یک جعبه با عنوان "بازدید شده: گوگل- فعالیت من"(Visited: Google - My Activity ) خواهید دید و این دقیقا همان چیزی است که شما نگران آن هستید: لیستی از هر جستجوی گوگل که انجام داده‌اید. می‌توانید تاریخ جستجوی خود را با کلیک روی سه نقطه در گوشه سمت راست جعبه حذف کنید. (می توانید " حذف " یا " جزئیات " را انتخاب کنید).
۱۰. تاریخچه یوتیوب شما
از "قسمت فعالیت من"(My Activity)، روی "دیگر فعالیت‌های گوگل" (Other Google Activity) در سمت چپ صفحه کلیک کنید. همینطور تیتر ها و عنوان ها را که پایین بروید، "تاریخچه مکان ها و موقعیت" ( که قبلا بررسی کرده‌اید )، " اطلاعات دستگاه " و " تاریخچه جستجو گوگل پخش صدا "، می توانید تعدادی از عناوین مرتبط با یوتیوب را ببینید. اینها شامل نظرات شما در یوتیوب، پست ها و پاسخ‌هایتان به نظرسنجی ها در یوتیوب و حتی بازخورد هایی که مورد علاقه شما نیستند را مشاهده کنید. کلمه " حذف " بصورت برجسته زیر این عناوین وجود دارد ، و احتمالا حذف کردن تنها کاری باشد که بخواهید انجام دهید.
۱۱. عملیاتی که در وب سایت‌های مورد بازدیدتان انجام می‌دهید
گوستری- یکی از سخنگویان این برنامه- به ریدرز دایجست می‌گوید: " گوگل، اطلاعات شما را تنها با مرورگر، موتور جستجو و دیگر سرویس های خودش جمع‌آوری نمی‌کند، بلکه با ردیابی شما در وب سایت‌های دیگر نیز این کار را انجام می دهد. براساس مطالعه انجام شده توسط گوستری و کلیز: " گوگل بزرگ‌ترین اپراتور خط ردیابی افراد ثالث است." یک راه برای کم کردن این دسترسی، استفاده از یک ابزار ضد ردیابی می باشد.
۱۲. گذرواژه (پسورد) شما
می‌دانید چطور گوگل کروم همیشه می‌پرسد آیا می‌خواهید گذرواژه شما را ذخیره کند؟ اینکار دسترسی را خیلی آسان می کند، بله. اما این یکی دیگر از اطلاعاتی است که ممکن است نخواهید گوگل در موردتان داشته باشد. اگر گذرواژه خود را ذخیره کرده‌ ولی الان پشیمان شده اید، از این جا است که می توانید آن گذرواژه را که مرورگر کروم برای استفاده های بعدی برایتان ذخیره کرده بود حذف ‌کنید (در قسمت تنظیمات، گزینه گذرواژه را انتخاب کرده و سپس گزینه ذخیره گذرواژه را خاموش کنید). لطفا حواستان باشد از گذر واژه های امن استفاده کنید.
۱۳. هر چیزی که شما بعد از " OK Google " گفته‌اید
ایرمیا می گوید: " گوگل سوابق صدای شما را ضبط می کند" که  احتمالا برای ارتقا قدرت تشخیص خود از صدا و صحبت شما می باشد. اما آیا واقعا مهم است که چرا گوگل سوابق صوتی را شما ثبت می‌کند؟ اگر می‌خواهید بیشتر در مورد این بدانید، بر روی "کنترل‌های فعالیت"(Activity Control) کلیک کنید ، به " فعالیت صدا و صوتی"(Voice and Audio Activity) بروید، و روی یادگیری بیشتر کلیک کنید. برای اینکه از دسترسی گوگل به کنترل صدا و دستور صدا خودداری کنید، روی "تغییر تنظیمات"(Change Setting) کلیک کنید، که شما را به "کنترل‌های فعالیت" (Activity Control)  بازخواهد گرداند، جایی که می‌توانید " فعالیت صدا و صوتی" را با یک کلیک ساده عوض کنید.
۱۴. هر اطلاعاتی که به برنامه های زیر مجموعه گوگل اضافه می کنید
اگر جهت مدیریت دفتر تلفن خود، تقویم و رویدادهای آن،
عکس ها و ویدئو ها یا دیگر داده و مدارکتان از برنامه های گوگل استفاده می‌کنید، لطفا آگاه باشید که تمام اطلاعاتی که فکر می‌کنید تنها با خودتان به اشتراک می‌گذارید، در واقع با گوگل به اشتراک می‌گذارید. گوگل همچنین دستگاه‌هایی که از آن استفاده می‌کنید را می شناسد.
آیا الان نسبت به حریم خصوصی تان احساس امنیت کمتری می‌کنید؟ اجازه بدهید همه تقصیرها را به گردن گوگل نیندازیم. حریم خصوصی شما می تواند با داشتن حسابی آنلاین در هر کدام از این
 سایت ها، در خطر باشد.
منبع : ریدرز دایجست- نویسنده : لورن کان
 مترجم : آرزو مومیوند

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی