جستجو

یادداشت اختصاصی «خبرشمال»
در خصوص اخبار استعفای شهرداران:
 
کشف رمز از «مشغله‌های شخصی»
 
 
 سید مرتضی میرشفیعی شهردار پرتلاش بابلسر در حالی به‌طورناگهانی و بدون اطلاع قبلی، استعفای خود را تقدیم شورای شهر کرد که هنوز 14 ماه از آغاز به کارش گذشته بود. وی همچنین در نامه خود خطاب به اعضای شورا نوشت: «ضمن عرض تقدیر و تشکر از همکاری و عنایت ویژه شما و حسن اعتماد در طول حدودا ۱۴ ماه حضور بنده در شهرداری بابلسر به‌عنوان شهردار، با توجه به «مشکلات و مشغله‌های شخصی»، استعفای خود را اعلام می نمایم.»
 فرماندار بابلسر وجود هرنوع «مشکل خاص» را در پشت این استعفا رد کرد. اسماعیل حسن‌زاده به «خبرشمال» گفت: شهردار با برخی اعضای شورا اختلاف نظر داشت و نسبت مخالف و موافقش «چهار به سه» شده بود و پیش از آنکه شورا از اختیار خود استفاده کرده، وی را عزل کند خود استعفا داد.
شورای  بابلسر نیز به سرعت این استعفا را پذیرفت. منصور رمضان‌نژاد نایب‌رییس شورای اسلامی بابلسر
ضمن تأیید وصول استعفانامه شهردار بابلسر گفت: « مهندس میر شفیعی  خیلی اصرار داشت تمام اعضای شورا با استفعای او موافقت کنند و دلیل استفعا ناگهانی خود را مشکلات شخصی بیان کرد و شورا نیز با رأی ٦عضو، به این استفعا رأی موافق دادند.»
وی همچنین گفت: شورای اسلامی بابلسر در اقدام بعدی، مجید صیادیان از مدیران بومی را با این استدلال که تجربه خوبی دارد و شهر را نیز می‌شناسد به‌عنوان سرپرست انتخاب کرد با این امید که یک بابلسری  بتواند شهر بابلسر را به جایگاه خوب و یکی از شهرستانهای عالی استان برساند.»
این در حالی است که یکی از منابع که نخواست نامش فاش شود دلیل اصلی استعفای شهردار بابلسر را طرح برخی مسائل بخشی و منطقه‌ای و همچنین مداخلات غیر تخصصی برخی اعضای شورای شهر در امور اجرایی شهرداری دانست، امری که با مخالفت مداوم مهندس میر شفیعی مواجه می‌شد و کار را به جایی رساند که وی رفتن را بر پذیرش مداخله در حوزه تحت اختیار خود، ترجیح داد.
افزون بر آن برخی اخبار تأیید نشده‌ای نیز حکایت از استعفای احمد امیرسلیمانی شهردار آمل دارد. این اخبار که البته هنوز تأیید رسمی نشد تأکید دارد شهردار خوشنام آمل نیز استعفای خود را به حراست شهرداری تحویل داده تا به شورای شهر  برساند. برخی گمانه‌زنی‌ها همچنین حاکی است عده‌ای درحال وساطت هستند تا نظر وی را تغییر دهند.
در این خصوص لازم است تأکید کنیم از چندسال پیش و در برخی شهرداری‌ها، اخباری مبنی بر مداخله برخی اعضای شورا در تزریق نیرو به بدنه شهرداری‌ها، اعمال مدیریت فراقانونی در قراردادهای پیمانکاری، اجاره تابلوهای تبلیغاتی و طیف گسترده‌ای از امور که در حیطه کار شهردار و یا سازمان‌های زیرمجموعه شهرداری‌ها است، گزارش می‌شود، تورّم توده‌های نیروی انسانی بلااستفاده که به معضلی در شهرداری‌های برخی شهرهای استان تبدیل شد و همچنین ابهامات مالی که هر از گاهی توسط مراجع قضایی رسانه‌ای می‌شود، تأییدی است بر این اتفاقات درحالیکه شورای شهر، وظیفه قانون‌گذاری و نظارت بر گستره مدیریت شهری دارد و نباید به خود اجازه مداخله در جریان اداره شهر دهد.
امیدواریم  اخباری که در خصوص استعفای شهردار آمل طرح شده صحت نداشته باشد و همچنین امیدواریم اعضای شوراهای اسلامی شهرهای استان، از حق قانونی خود برای انتخاب، استیضاح و عزل شهرداران به‌عنوان اهرمی برای فشار به شخص شهردار و رسیدن به مطامع غیرقانونی خود استفاده نکنند و در نهایت امیدواریم منظور شهردار مستعفی بابلسر از «مشغله‌های شخصی» چنین مداخلاتی نباشد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی