جستجو

مدیر عامل برق منطقه ای مازندران و گلستان
 
استقبال بخش خصوصی
 از تولید برق در مازندران
 
 
 مدیر عامل برق منطقه ای مازندران و گلستان با اشاره به اینکه 138 مگاوات برق با ایجاد نیروگاه های مقیاس کوچک توسط بخش خصوصی تا تابستان آینده وارد مدار تولیدمی شود، گفت: باتوجه به بازگشت 38درصد سود سرمایه گذاری، استقبال خوبی برای نیروگاه های مقیاس کوچک در استان شده است.
مهندس حسین افضلی در نشست خبری با محوریت خدمات 40 سال صنعت برق پس از پیروزی انقلاب اسلامی به مردم مازندران، افزود :امروز تعداد ایستگاه های برق از 19ایستگاه در سال 57 به 152ایستگاه افزایش یافته است. وی با بیان اینکه ظرفیت تولید برق از 330 مگاوات در سال 57 امروز به افزایش 45برابری رسیده است، بیان داشت: در حال حاضر 143مگاوات برق استان مازندران توسط بخش خصوصی و از طریق نیروگاه مقیاس کوچک تولید می شود.
افضلی ادامه داد: برای تامین انرژی در استان و در پیک مصرف به احداث نیروگاه های تولید پراکنده که همان نیروگاه مقیاس کوچک است نیاز داریم.
وی توضیح داد: با توجه به اهمیت رعایت مقولات زیست محیطی و از طرفی حفظ زمین های کشاورزی و منابع طبیعی تولید برق و مصرف آن در محل در قالب نیروگاه های کوچک، بهترین گزینه است. مهندس افضلی گفت: حداقل سرمایه گذاری برای نیروگاه کوچک 25مگاواتی به سه هزارمترمربع زمین و 50میلیارد تومان نیاز دارد. وی بیان داشت: به دلیل افزایش جمعیت و از طرفی حضور گردشگران، همچنان در پیک مصرف تابستان با کمبود تولید برق مواجه هستیم. وی افزود: در تابستان امسال رشد مصرف در استان مازندران 15درصد و 2تا سه برابر بیشتر از متوسط کشوری، معادل حدود 3هزارو 200 مگاوات بوده است.
حضور سرمایه گذاران خارجی در مازندران
مدیرعامل برق منطقه ای مازندران و گلستان با اشاره به اینکه قرارداد ساخت نیروگاههای مقیاس کوچک با سرمایه گذارانی از کشورهای کانادا، آلمان، کره جنوبی، چین و مالزی بسته شده است، ادامه داد: در حال حاضر سه قطعه زمین در سه نقطه از شهرستان های بابل و آمل برای ایجاد چهار نیروگاه 25 مگاواتی به شرکت های کانادایی تحویل شده است. وی توضیح داد: اکنون امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای 2 نیروگاه 25 مگاواتی که قرار است در یک قطعه زمین در شهرستان آمل در کنار هم ایجاد شود، به منطقه ارسال شده است.
وی افزود: رویکرد زیست محیطی دولت تدبیر و امید در تولید انرژی پاک برق در استان های شمالی به نیروگاه های مقیاس کوچک سوق پیدا کرده است، بطوری که براساس مطالعات انجام شده تا سال 1403برای تامین یک هزار مگاوات برق 40 نیروگاه 25 مگاواتی باید در این استان ها ایجاد شود. وی گفت:حفظ زمین های طبیعی و کشاورزی، کاهش مصرف گاز برای چرخاندن ژنراتورها درحد نیاز به گاز خانگی، تولید و مصرف در محل و نیاز به سرمایه گذاری اندک از مزیت های نیروگاه های مقیاس کوچک است که سبب افزایش استقبال سرمایه گذاران بخش خصوصی داخلی و خارجی در استان های شمالی شده اند. براساس تعریف، مجموعه­ ای از دستگاه­ها یا تاسیسات تولید برق که اتصال آن به شبکه توزیع محلی از نظر فنی امکان­پذیر بوده و ظرفیت عملی تولید آن در محل اتصال به شبکه توزیع از 25 مگاوات بیشتر نباشد، مولد مقیاس کوچک می‌‌نامند.
خسارت 16 میلیارد ریالی ناشی از سیل به برق مازندران
مهندس افضلی در بخش دیگری از این نشست گفت که سیل اخیر 16میلیارد ریال به تاسیسات، ترانس و خطوط برق استان مازندران خسارت زده است.
وی صاعقه و طوفان اخیر در مازندران را بی سابقه توصیف کرد و بیان داشت: در مدت کمتر از 2 ساعت 43 بار صاعقه با سرعت بالا به تاسیسات زیر ساختی برق استان برخورد کرد که سبب خاموشی موقت هر بار به مدت سه تا پنج دقیقه گردید.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی