جستجو

 
 
۹۰ میلیارد ریال اعتبار
 برای استان‌های سیل زده شمالی
 
 


هیات وزیران با اختصاص مبلغ ۹۰ میلیارد ریال اعتبار برای جبران خسارات ناشی از وقوع سیل در استان‌‌های گیلان، مازندران، گلستان و خراسان شمالی موافقت کرد.
در جلسه هیئت دولت که به ریاست حجت الاسلام روحانی رییس جمهور برگزار شد، مبلغ ۳۰ میلیارد ریال به صورت هزینه‌ای به منظور بازسازی اماکن مسکونی، ساختمان‌ها و تأسیسات زیربنایی خسارت دیده از سیل اختصاص یافت که سهم استان‌های مازندران و گیلان هرکدام ۱۰ میلیارد ریال و استان‌های گلستان و خراسان شمالی هرکدام پنج میلیارد ریال خواهد بود.
دولت همچنین مبلغ ۶۰ میلیارد ریال به صورت تملک دارایی سرمایه ای به منظور بازسازی زیرساخت‌ها و اماکن مسکونی آسیب‌دیده در استان‌های یاد شده اختصاص داد که از این میزان، مبلغ ۲۰ میلیارد ریال به هریک از استان‌های مازندران و گیلان و مبلغ ۱۰ میلیارد ریال به هریک از استان‌های گلستان و خراسان شمالی اختصاص می‌یابد. علاوه بر این مبالغ، مبلغ یک هزار میلیارد ریال نیز برای بازسازی زیرساخت‌های آسیب‌دیده در استان‌های مذکور از محل اعتبارات سازمان برنامه و بودجه کشور اختصاص یافت.
دولت در ادامه، ضمن اعلام نظر درخصوص تعدادی از طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نماینده خود را برای پیگیری موضوع تعیین کرد. در ادامه جلسه، اعضای دولت تعداد دیگری از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی را پس از بررسی، به تصویب رساندند.
جریمه، راه بازدارنده
برای بازگشت به قیمت‌های واقعی است
وزیر صنعت، معدن و تجارت، جریمه را یکی از راههای بازدارنده برای بازگشت به قیمت های واقعی دانست و از دستگاه های نظارتی و مردم خواست تا با معرفی واحدهای متخلف در این زمینه کمک کنند.
محمد شریعتمداری در بازدید از مناطق سیل زده مازندران و تاثیر آن بر واحدهای تولیدی با انتقاد از افزایش بی‌رویه قیمت‌های محصولات لبنی، افزود: محصولات لبنی پر مصرف همچون شیر و ماست دارای قیمت های تثبیتی هستند و متخلفان با جریمه سنگین مواجه خواهند شد. وی با بیان اینکه پرونده‌های تعزیراتی هنگفتی در این زمینه تشکیل شده است، اظهار داشت: تمایل تولیدکنندگان محصولات لبنی به صادرات به واسطه افزایش نرخ ارز و کمبود شیر خام دو عامل افزایش قیمت‌ها بوده که باید تدابیر لازم در این زمینه اندیشیده شود. شریعتمداری گفت : برخی از تولید‌کنندگان شیر خام در داخل کشور اقدام به تولید شیر خشک کرده‌اند که همین مسئله موجب شده تا واحد های لبنی با کمبود شیر خام مواجه شوند. وی با بیان اینکه دامداران قیمت شیر خام را افزایش داده اند ، افزود: باید همراه با وزارت جهادکشاورزی تدابیری اندیشیده شود که واحدهای تولید شیر خام با تولید کنندگان محصولات لبنی متصل گردند تا در سود و زیان یکدیگر شریک باشند. وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار امیدواری کرد که وزارت جهاد کشاورزی در این زمینه فعالتر شود تا ثبات قیمت ها در محصولات لبنی برقرار شود.
وی گفت: برخورد مسئولانه مردم نیز در معرفی واحد های متخلف می تواند کمک خوبی برای دستگاه های نظارتی باشد.
در ماه های اخیر قیمت محصولات لبنی در چندین نوبت افزایش یافته و همین مسئله باعث نارضایتی مردم شده است.
خسارت سیل به ۲۱ مزرعه پرورش ماهی
 غرب مازندران
مدیرکل شیلات مازندران از خسارت ۷۰ میلیارد ریالی سیل به ۲۱ مزرعه پرورش ماهی در مناطق غرب استان خبر داد.
ولی اله محمدزاده با اشاره به خسارت ۷۰ میلیاردی سیل به مزارع پرورش ماهی غرب استان گفت: منطقه غرب استان ازلحاظ شرایط آب وهوایی برای تکثیر و پرورش ماهی به ویژه ماهی سردآبی قزل آلا ظرفیت بالایی برخوردار است به گونه ای که درحال حاضر حدود ۳۰ درصد ماهی سردآبی قزل آلا ی استان در مزارع پرورش ماهی دو وسه هزارتنکابن تولید و روانه بازار می شود، وی درادامه درخصوص برآورد خسارت وارده به مزارع پرورش ماهی دراثر سیل اخیر گفت: دراثر سیل ویرانگر اخیر شمال کشور ۲۲ مزرعه پرورش ماهی قزل آلا در مناطق غرب استان شامل ۲۱ مزرعه درمناطق دو وسه هزار و پلطان تنکابن وهمچنین یک مزرعه شهرستان رامسر دچار خسارت شدند که برحسب ارزیابی ها و کارشناسی انجام شده میزان خسارات وارده حدود ۷۰ میلیارد ریال برآوردشده است، محمدزاده درادامه بااشاره به اینکه اکثر این خسارات ازطریق شاخه های غیر رودخانه ای به مزارع وارد شد، افزود: ازاین میزان خسارت حدود ۴۵ میلیارد ریال آن مربوط به تلفات ماهی در اوزان مختلف ،وحدود ۲۵ میلیارد. ریال دیگر مربوط به سازه ها وتجهیزات آبزی پروری بوده است که گزارش خسارات وارده به منظور تصمیم گیری واراﺋه تسهیلات قانونی به مراجع ذیصلاح ارسال شد.

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی